![](/images/video_image.png)
Fragment ze szkolenia
Zobacz wideo >>W programie m.in., wybrane zagadnienia:
- Co robimy, jeżeli linie papilarne zostały błędnie zamieszczone w dowodzie? Niewłaściwie opisany palec, zamienione dłonie.
- Czy w przypadku utraty dowodu osobistego przed upływem 6 miesięcy od złożenia wniosku o ten dowód, można dołączyć tę samą fotografię?
- Jak postępujemy w przypadku podpisu wnioskodawcy na wniosku, gdy wnioskodawca jest osobą niewidomą, a nie jest osobą ubezwłasnowolnioną?
- Czy opłata za udostępnienie dokumentacji związanej z dowodami osobistymi liczona jest od koperty dowodowej, czy od liczby wniosków o wydanie dowodu w jednej kopercie dowodowej?
- Kto kwituje odbiór dowodu i koperty PUK osoby po 13. roku życia - ona czy rodzic?
- Dowód zrobiony u nas, kolejny w nowym miejscu zamieszkania. Osoba żyje. Czy dowód archiwizujemy dopiero w momencie otrzymania informacji o zgonie właściciela dowodu?
- Czy osoba ubezwłasnowolniona całkowicie składa podpis widoczny na dowodzie?
Wzory pism, jakie otrzymają uczestnicy:
- Wezwanie przy wszczęciu postępowania w przedmiocie wydania dowodu osobistego
- na podstawie art. 64 k.p.a. (braki formalne wniosku)
- na podstawie art. 50 k.p.a. (wątpliwości organu, fotografia, powód ubiegania się o wydanie dowodu osobistego)
- Zawiadomienie o pozostawieniu bez rozpoznania
- Decyzja o umorzeniu postępowania na podstawie art. 105 k.p.a.
- Wzór zawiadomienia o przedłużeniu terminu wydania dowodu osobistego
- Postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania w przedmiocie wydania dowodu osobistego (stosowane w przypadku składania wniosku przez nieuprawnioną osobę)
Decyzja:
- na podstawie art. 32 ustawy o dowodach osobistych odmawiająca wydania dowodu osobistego
- na podstawie art. 52 ustawy o dowodach osobistych stwierdzająca nieważność dowodu osobistego
- decyzja art 52 - stwierdzenie nieważność dowodu - poświadczenie nieprawdy w zakresie posiadanego obywatelstwa na wniosku
Szczegółowy program szkolenia:
Pytania uczestników, na które odpowiedzieliśmy podczas ostatniego szkolenia:
- Co w sytuacji, gdy osoba nie chce przynieść paszportu, a dowód jest nieważny? Czy można przyjąć wniosek i wezwać do uzupełnienia braków? Osoba pełnoletnia przyjechała ze Stanów Zjednoczonych. Nie posiada żadnego polskiego dokumentu, a w rejestrze PESEL nie figuruje. Czy można wprowadzić wniosek do systemu? Czy żądać przedstawienia obywatelstwa polskiego? Czy urząd sam może wystąpić do ministerstwa?
- Jedna z osób była zameldowana w Polsce do 2021 r., ale nie miała wyrobionego nigdy polskiego dokumentu. Druga osoba była zameldowana do 2021 r., ale miała wyrobiony tylko paszport ważny do 2014 r. (nie ma go fizycznie). Z MSWiA otrzymaliśmy informację o tym, że powyższe osoby nie figurują w rejestrze. Czy powinniśmy przyjąć wnioski mając taką informację? Czy powinniśmy przyjąć wniosek drugiej osoby, a pierwszą odesłać do wojewody o potwierdzenie obywatelstwa polskiego ze względy na brak jakiegokolwiek dokumentu polskiego?
- Czy osoba ubezwłasnowolniona całkowicie składa podpis widoczny na dowodzie?
- Jeżeli osoba podczas składania wniosku ma nieważny dowód i nie posiada żadnego innego dokumentu, to czy w miejscu „sposób ustalenia tożsamości” wpisać rejestr RDO, a w miejscu „adnotacje”, że okazano nieważny dowód osobisty wraz z serią numeru?
- Jeżeli wniosek zostanie wysłany elektronicznie przez osobę pełnoletnią i okaże się, że zdjęcie nie spełnia wymogów, to czy wzywamy formalnie na piśmie?
- Jeżeli osoba nie okaże ważnego paszportu przy składaniu wniosku, to czy rejestrujemy go i wzywamy do uzupełnienia braków, czy do dostarczenia paszportu pod rygorem wydania decyzji o odmowie wydania dowodu?
- Co, jeżeli wniosek zostanie wysłany elektronicznie przez osobę pełnoletnią i okaże się, że zdjęcie nie spełnia wymogów?
- Czy adres na wniosku o dowód jest obowiązkowy? Co, jeżeli osoba nie chce podać adresu, twierdząc że jest bezdomna?
- Czy dziadek może wnioskować o wydanie dowodu osobistego dla nastolatka, jeżeli jest jego opiekunem prawnym? Dziadek jest jego tymczasowym opiekunem prawnym, a rodzice nie są pozbawieni praw rodzicielskich.
- Czy biuro paszportowe powinno honorować przy przyjmowaniu wniosku o paszport potwierdzenia złożenia wniosku o dowód osobisty otrzymanego na adres mailowy?
- We wniosku jest błędne miejsce urodzenia. Wysłano zlecenie do USC o wprowadzenie prawidłowej nazwy miejscowości. Wniosek został zawieszony i okazało się, że nazwa miejsca urodzenia jest inna niż w bazie PESEL niż we wniosku o wydanie dowodu osobistego? Co z podpisem wnioskodawcy? Czy drukujemy wersję papierową wniosku i wnioskodawca podpisuje go przy odbiorze?
- Czy rodzic wnioskujący o dowód dla dziecka może posłużyć się mDowodem?
- Jeżeli w momencie składania wniosku wnioskodawcą był rodzic, a dziecko teraz może samo odebrać dowód, to czy w miejscu potwierdzenia tożsamości wpisujemy na jakiej podstawie ustalono tożsamość odbierającego?
- Co z osobami, które nie mają żadnych dokumentów tożsamości, ponieważ je zgubiły i teraz chcą złożyć wniosek o dowód przedkładając jedynie aktualne zdjęcie? Nie są podobne do zdjęć zamieszczonych w RDO.
- Czy powinniśmy poprosić o zaświadczenie od lekarza, że dana osoba ze względów medycznych nie podpisze się?
- Jeżeli nie mamy punktu obsługi mobilnej, to czy przeprowadzamy wywiad z opiekunem, o tym czy faktycznie osoba zainteresowana nie może do nas dotrzeć?
- Co w przypadku, gdy osoba po udarze ze szpitala trafia do noclegowni, a potem do DPS i nie ma dowodu osobistego, ponieważ prawdopodobnie został skradziony w noclegowni? Jest to osoba leżąca, nie komunikuje się i nie jest w stanie się podpisać. Jak przyjąć wniosek o nowy dowód, jeżeli nie ma kontaktu z rodziną tej osoby, ani nie dysponujemy mobilną obsługą?
- W marcu tego roku wnioskodawca wystąpił o udostępnienie dokumentacji związanej z dowodem osobistym zmarłego dziadka i zmarłej babci, motywując czcią i pamięcią po zmarłych członkach rodziny. Dziadek zmarł w 1981 r., a babcia w 1995 r. Koperty były przechowywane w urzędzie. Wnioskodawca wniósł opłatę za wniosek w wysokości 31 zł. Teraz wystąpił z wnioskiem o niesłuszną pobraną opłatę z uwagi na to, że koperty powinny znajdować się w archiwum państwowym. Co w takiej sytuacji?
- Co, jeżeli rodzic przychodzi wraz z dzieckiem po odbiór dowodu po 3 latach i okazuje się, że dziecko całkowicie się zmieniło i nie można potwierdzić, że jest to ta sama osoba?
- Jesteśmy w posiadaniu dowodu osobistego osoby, która od dawna przebywa w DPS. Czy pracownik DPS może go odebrać?
- Czy można wydać dowód posiadaczowi, jeżeli został wcześniej unieważniony z powody utraty?
- Czy dowody wprowadzamy w dniu dostarczenia do organu?
- Co robić z obcymi formularzami utraty?
- Pod jakim numerem rejestrować wnioski o wydanie zaświadczenia?
- Jeżeli osoba zgłasza uszkodzenie dowodu, to czy po unieważnieniu go można oddać posiadaczowi?
- Czy osoba ubezwłasnowolniona musi być obecna przy odbiorze dowodu?
- Czy przy przygotowaniu dokumentacji dowodowej do archiwum należy wyjąć plastikowe dowody osobiste?
- Czy plastikowe dowody należy traktować jako elementy plastikowe, które zgodnie z instrukcją kancelaryjną należy usunąć przed przekazaniem do archiwum?
- Jeżeli w odpowiedzi z MSWiA jest informacja, że dane wyżej wymienionych osób nie figurują w rejestrze, czy oznacza to, że nie musimy wysyłać osób po decyzję, pomimo że nigdy nie miały polskiego dokumentu tożsamości?
- Gdzie zarchiwizować błędnie wydany dowód osobisty i kopertę PUK ze względu na brak adnotacji o ubezwłasnowolnieniu, gdyż opiekun podał taką informację i złożył ponownie wniosek już z orzeczeniem? Co, jeżeli gmina nie posiada koperty dowodowej ww. osoby, ponieważ tenże nie jest mieszkańcem gminy? Czy należy założyć kopertę na dokument?
- Co zrobić z poprzednimi kopertami w przypadku pełnej adopcji w wieku 10 lat?
- Co należy zaznaczyć w systemie, jeżeli osoba utraciła dowód osobisty i fizycznie go nie posiada?
- Jakie dokumenty są potrzebne do nadania numeru PESEL i wyrobienia dowodu osobistego, jeżeli rodzicami dziecka są osoby tej samej płci i kierownik USC odmówił transkrypcji aktu urodzenia dziecka?
- Czy zakładamy kopertę osobową dla dziecka przy nadawaniu numeru PESEL przy wyrobieniu dowodu osobistego w biurze dowodów osobistych? Czy wydajemy potwierdzenie nadania numeru PESEL dla rodzica?
- Czy można zabrać tablet do podpisu w przypadku wniosku mobilnego?
- Co w przypadku, gdy zawarliśmy informację o ubezwłasnowolnieniu całkowitym przy przyjęciu wniosku dowodowego? Czy da się to w jakiś sposób poprawić?
- W jakiej kolejności układane są dokumenty w kopercie?
- Osoba złożyła wniosek o wydanie dowodu osobistego. Jej dokument uległ unieważnieniu ze względu na upływ terminu, a tymczasem osoba zmieniła nazwisko. Jaki w tym przypadku jest prawidłowy powód złożenia wniosku? Upływ terminu czy zmiana danych?
- Jeżeli przyszło zlecenie informacyjne o unieważnionym dowodzie, którego wystawcą nie był nasz wójt, to czy odrzucamy zlecenie? Czy przyjmujemy, ponieważ jesteśmy w posiadaniu koperty dowodowej?
- Co robimy w sytuacji kiedy nie można pobrać podpisu na urządzeniu elektronicznym SignaturePad? Gdzie powinniśmy przechowywać wydrukowany wniosek?
- W jaki sposób weryfikować dane zawarte w Rejestrze Dowodów Osobistych, jeżeli nie mamy wniosku papierowego wypełnionego przez wnioskodawcę dla porównania?
- Sposób obsługi wniosku o nadanie numeru PESEL oraz wydanie dowodu osobistego składanego online
- Czy brak parentyzacji w danych urodzenia dziecka wpływa na możliwość skutecznego złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego dla dziecka?
- Sposób obsługi wniosku o nadanie numeru PESEL oraz wydanie dowodu osobistego w sytuacji kiedy w dołączanym międzynarodowym akcie urodzenia wpisani są rodzice jednopłciowi
- Jeżeli rodzic lub opiekun składa wniosek o wydanie dowodu osobistego dla swojego podopiecznego, czy powinien okazać swój dowód osobisty?
- Czy drukujemy potwierdzenie powiadomienia o nadaniu numeru PESEL i gdzie powinniśmy go przechowywać w formie papierowej, jeżeli osoba ma nadany numer PESEL przy składanym wniosku o wydanie dowodu osobistego?
- Co w przypadku osób bezdomnych, jak możemy pomóc przy obsłudze wniosku o wydanie dowodu osobistego? Brak środków na fotografię, brak adresu do korespondencji
- Czy opiekun prawny może udzielić pełnomocnictwa szczególnego do odbioru dowodu jeżeli wniosek był przyjęty w trybie art. 26 ust.1 tzn. obsługa poza siedzibą organu gminy?
- Czy osoba chora na agorafobię może złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego w trybie obsługi mobilnej? Osoba wychodzi tylko na swoje podwórko.
- Czy można przyjąć w DPS wnioski o wydanie dowodu osobistego od osób, które mogłyby przyjść do urzędu, w sytuacji kiedy nasz pracownik i tak jedzie do DPS przyjąć wnioski od osób, które są leżące?
- Co w sytuacji kiedy dostarczono do organu gminy kopert z kodem PUK, a w RDO nie możemy tych kopert przyjąć, ponieważ nie mamy dla nich statusu wysłany?
- Gdzie powinna być przechowywana koperta z nieodebranym kodem PUK w przypadku dokumentacji elektronicznej związanej z wydanym dowodem osobistym?
- Czy przy odbiorze dowodu osobistego można potwierdzić tożsamość mDowodem?
- Co w sytuacji, kiedy fizyczne anulowanie dowodu nastąpiło przy złożeniu wniosku?
- Co zrobić jak osoba złożyła wniosek o wydanie dowodu osobistego, a miesiąc później trafiła do aresztu, położonego w innej miejscowości?
- Automatyczne zastrzeżenie numeru PESEL przy zgłoszonej utracie lub podejrzeniu kradzieży tożsamości dowodu osobistego
- Kto może zgłosić utratę dowodu osobistego w sytuacji kiedy posiadacz dowodu osobistego jest w stanie śpiączki?
- Czy w przypadku kiedy posiadacz dowodu osobistego unieważnił dowód osobisty dedykowaną e-usługą i następnego dnia przyszedł do urzędu po zaświadczenie o utracie dowodu, czy powinniśmy pobrać opłatę skarbową?
- Jaki okres ważności ma mDowód? Czy ma taki sam okres ważności jak e-dowód?
- Czy można przyjąć ustne pełnomocnictwo do protokołu, jeżeli osoba jest w kontakcie logicznym, świadoma, ale niedowład rąk powoduje brak możliwości złożenia podpisu pod pełnomocnictwem?
- Do organu gminy zostaje zgłoszona potrzeba obsługi 10 osób przebywających w DPS, czy gotowe dowody może odebrać pracownik socjalny DPS jako pełnomocnik?
- Czy osoba z całkowitym ubezwłasnowolnieniem powinna złożyć wzór własnoręcznego podpisu?
- Czy powinniśmy wymagać dołączenia do wniosku o udostępnienie danych z zakresu dowodów osobistych upoważnienia wystawionego dla osoby podpisującej wniosek?
- Jak obecnie organ gminy będzie udostępniał dokumentację związaną z wydanym dowodem osobistym, jeżeli wniosek jest tylko w formie elektronicznej?
- Czy opłata za udostępnienie dokumentacji związanej z dowodami osobistymi liczona jest od koperty dowodowej czy od liczby wniosków o wydanie dowodu w jednej kopercie dowodowej?
- Archiwizacja kopert dowodowych kategoria A, jak powinny być układane koperty: alfabetycznie czy wg daty zgonu?
- Jak powinniśmy postępować z dokumentacją dowodową u osób dla których nadano nowy numer PESEL w związku z całkowitym przysposobieniem?
Obsługa wniosku o wydanie dowodu osobistego oraz odbiór dowodu:
- Sposób wnioskowania o dowód osobisty
- Procedura przyjęcia wniosku o wydanie dowodu osobistego – adnotacje urzędowe
- Obsługa odbioru dowodu osobistego (brak papierowego formularza)
- Procedura odbioru dowodu osobistego – adnotacje urzędowe
- Anulowanie dotychczasowego dowodu osobistego
- Brak dokumentacji związanej z dowodem osobistym w formie papierowej
- Wniosek o wydanie dowodu osobistego online
Zmiany w Ustawie o dowodach osobistych w związku z Ustawą o aplikacji mObywatel:
- Obsługa wniosku w wersji elektronicznej (brak papierowego wniosku o wydanie dowodu osobistego)
- Obsługa odbioru dowodu osobistego (brak papierowego formularza odbioru dowodu osobistego)
- Pełnomocnik w procesie wydawania dowodów osobistych, opiekun, kurator w przypadku ubezwłasnowolnień całkowitych oraz częściowych
- Udostępnianie danych w trybie jednostkowym z RDO, dokumentacji dowodowej oraz wydawanie zaświadczeń
- Obsługa urządzenia Signature Pad w trakcie przyjmowania wniosku o wydanie dowodu osobistego
- Wniosek o wydanie dowodu osobistego składany drogą elektroniczną dla wszystkich grup wiekowych
- Aktywacja usługi mObywatel po wysłaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego do produkcji w Systemie Rejestrów Państwowych – nowy dokument tożsamości mDowód
Obsługa wydawania dowodów osobistych – praktyczne wyjaśnienia:
- Wydawanie dowodu osobistego obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej – uprawnienia, zobowiązania
- Obecność posiadacza
- Czy odciski linii papilarnych obu dłoni pobieramy z tych samych palców?
- Co robimy, jeżeli linie papilarne zostały błędnie zamieszczone w dowodzie? Niewłaściwie opisany palec, zamienione dłonie
- Wnioskodawca
- Co robimy w sytuacji kiedy nie można pobrać podpisu na urządzeniu elektronicznym SignaturePad? Gdzie powinniśmy przechowywać wydrukowany wniosek?
- W jaki sposób weryfikować dane zawarte w Rejestrze Dowodów Osobistych, jeżeli nie mamy wniosku papierowego wypełnionego przez wnioskodawcę dla porównania?
- Czy rodzic zastępczy może złożyć wniosek o dowód dla dziecka, nad którym sprawuje opiekę?
- Sposób obsługi wniosku o nadanie numeru PESEL oraz wydanie dowodu osobistego składanego online
- Czy brak parentyzacji w danych urodzenia dziecka wpływa na możliwość skutecznego złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego dla dziecka?
- Sposób obsługi wniosku o nadanie numeru PESEL oraz wydanie dowodu osobistego w sytuacji kiedy w dołączanym międzynarodowym akcie urodzenia wpisani są rodzice jednopłciowi
- Jeżeli rodzic lub opiekun składa wniosek o wydanie dowodu osobistego dla swojego podopiecznego, czy powinien okazać swój dowód osobisty?
- Potwierdzenie tożsamości i obywatelstwa posiadacza dowodu osobistego
- Czy aplikacja Źródło ma kontrolę logiczną w zakresie posiadanego obywatelstwa przy tworzeniu nowego wniosku o wydanie dowodu osobistego?
- Czy przyjęciu wniosku o wydanie dowodu osobistego oraz nadaniu numeru PESEL, powinniśmy przyjąć osobny wniosek o nadanie numeru PESEL?
- Czy drukujemy potwierdzenie powiadomienia o nadaniu numeru PESEL i gdzie powinniśmy go przechowywać w formie papierowej, jeżeli osoba ma nadany numer PESEL przy składanym wniosku o wydanie dowodu osobistego?
- Wymogi dotyczące fotografii
- Czy fotografia ma być wykonane w okularach czy bez?
- W przypadku utraty dowodu osobistego przed upływem 6 miesięcy od złożenia wniosku o ten dowód, czy można dołączyć tę samą fotografię?
- Czy na fotografii muszą być widoczne uszy czy mogą być zasłonięte?
- Jeśli składamy nowy wniosek z powodu reklamacji czy powinniśmy prosić o nową fotografię?
- Czy fotografia 2-letniego dziecka może zawierać meble w tle?
- Co w przypadku podpisu wnioskodawcy na wniosku, gdy wnioskodawca jest osobą niewidomą, a nie jest osobą ubezwłasnowolnioną?
- Co w przypadku osób bezdomnych, jak możemy pomóc przy obsłudze wniosku o wydanie dowodu osobistego? Brak środków na fotografię, brak adresu do korespondencji
- Co zrobić, gdy osoba odmawia pobrania odcisków palców?
- Jeżeli osoba składa wniosek o wydanie dowodu osobistego i posiada decyzję o posiadanym obywatelstwie polskim, to czy oryginał decyzji pozostaje w aktach sprawy?
- Odbiór dowodu - obecność posiadacza
- Jeżeli 13-latek może samodzielnie odebrać dowód osobisty, to dlaczego osoba wnioskująca o wydanie dowodu na 30 dni przed osiągnięciem pełnoletniości musi czekać do ukończenia 18 roku życia, aby móc samodzielnie odebrać dowód?
- Czy osoba, która składa wniosek o wydanie dowodu na 30 dni przed ukończeniem 18 roku życia może zgłosić utratę poprzedniego dowodu, czy musi to zrobić rodzic?
- Weryfikacja linii papilarnych przy odbiorze
- Którą ikonę zaznaczamy na formularzu odbioru dowodu osobistego z powodu upływu terminu, jeśli posiadacz zachowuje „na pamiątkę”?
- Odbiór dowodu przez pełnomocnika
- Odbiór dowodu przez posiadacza o ograniczonej zdolności do czynności prawnych
- Czy opiekun prawny może udzielić pełnomocnictwa szczególnego do odbioru dowodu jeżeli wniosek był przyjęty w trybie art. 26 ust.1 tzn. obsługa poza siedzibą organu gminy?
- Czy osoba chora na agorafobię może złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego w trybie obsługi mobilnej? Osoba wychodzi tylko na swoje podwórko.
- Czy można przyjąć w DPS wnioski o wydanie dowodu osobistego od osób, które mogłyby przyjść do urzędu, w sytuacji kiedy nasz pracownik i tak jedzie do DPS przyjąć wnioski od osób, które są leżące?
- Czy opiekun prawny może udzielić pełnomocnictwa szczególnego do odbioru dowodu?
- Odbiór koperty z kodem PUK
- Czy można wydać dowód osobisty w sytuacji, gdy nie posiadamy w gminie jeszcze kodu PUK?
- Co w sytuacji kiedy dostarczono do organu gminy kopert z kodem PUK, a w RDO nie możemy tych kopert przyjąć, ponieważ nie mamy dla nich statusu wysłany?
- Gdzie powinna być przechowywana koperta z nieodebranym kodem PUK w przypadku dokumentacji elektronicznej związanej z wydanym dowodem osobistym?
- Ile dni przed upływem terminu ważności dowodu możemy go unieważnić z powodu upływu tego terminu? Ile dni powyżej ustawowych 30 dni?
- Czy dziecko po ukończonym 13-tym roku życia nadaje PIN do certyfikatu podpisu osobistego przy odbiorze?
- Potwierdzenie tożsamości osoby odbierającej dowód osobisty
- Czy przy odbiorze dowodu osobistego można potwierdzić tożsamość mDowodem?
- Czy gdzieś odnotowujemy tożsamość rodzica, który odbiera dowód osobisty w przypadku odbioru przez rodzica, który nie składał wniosku?
- Czy potwierdzenie złożenia wniosku powinno trafić do dokumentacji dowodowej, gdy wnioskodawca przynosi je, aby odebrać dowód?
- Kiedy unieważniamy fizycznie dowód, który stracił ważność? Przy składaniu wniosku czy przy odbiorze nowego dowodu?
- Co w sytuacji kiedy fizyczne anulowanie dowodu nastąpiło przy złożeniu wniosku?
- Jak postąpić w sytuacji, gdy wnioskodawca opuszcza zakład karny przed wydaniem dowodu osobistego i dzwoni z dalekiej miejscowości, aby nas powiadomić, że nie jest w stanie przyjechać po odbiór dowodu z powodu braku pieniędzy i prosi o umożliwienie złożenia wniosku w swoim miejscu zamieszkania?
- Co zrobić jak osoba złożyła wniosek o wydanie dowodu osobistego, a miesiąc później trafiła do aresztu, położonego w innej miejscowości?
- Zgłoszenie utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego
- Automatyczne zastrzeżenie numeru PESEL przy zgłoszonej utracie lub podejrzeniu kradzieży tożsamości dowodu osobistego
- Co w przypadku, gdy osoba samodzielnie musi zgłosić utratę dowodu, a uległa wypadkowi i leży w szpitalu lub jeśli przebywa w szpitalu za granicą?
- Kto może zgłosić utratę dowodu osobistego w sytuacji kiedy posiadacz dowodu osobistego jest w stanie śpiączki?
- Kiedy pobieramy opłatę skarbową 17 zł za wydanie zaświadczenie o utracie dowodu?
- Czy w przypadku kiedy posiadacz dowodu osobistego unieważnił dowód osobisty dedykowaną e-usługą i następnego dnia przyszedł do urzędu po zaświadczenie o utracie dowodu, czy powinniśmy pobrać opłatę skarbową?
- Wnioskodawca zagubił otrzymane zaświadczenie o utracie dowodu osobistego. Czy pobieramy opłatę za kolejne zaświadczenie?
- Jeśli w związku z upływem terminu ważności dowód jest nieważny, to czy wnioskodawca musi wypełniać formularz zgłoszenia utraty dowodu? Czy wydajemy w tym przypadku zaświadczenie o utracie?
- Po jakim czasie od zgłoszenia utraty dowodu osobistego można ponownie wydać zaświadczeniem o jego utracie, w przypadku utraty pierwotnie wydanego zaświadczenia?
- Czy zaświadczenie o utracie dowodu osobistego można drukować w jednym egzemplarzu i osoba potwierdza odbiór zaświadczenia na formularzu zgłoszenia utraty?
- Co w przypadku, gdy osoba składa wniosek o wydanie dowodu osobistego z przyczyny uszkodzenia, ale nie chce, aby unieważniać uszkodzony dowód osobisty?
- Czy uszkodzony dowód osobisty możemy po unieważnieniu zwrócić posiadaczowi?
- Jeśli ktoś zgłosi utratę dowodu i po jakimś czasie odnajdzie go, a następnie przyjdzie do urzędu zgłaszając w RDO zwrot dowodu, to czy należy dowód dołączyć do koperty dowodowej? Czy możemy oddać interesantowi?
- Zgłoszenie podejrzenia nieuprawnionego wykorzystania danych osobowych
- Zgłoszenie zawieszenia i cofnięcia zawieszenia certyfikatów w dowodzie osobistym
- Właściwość miejscowa w wyż. wym. zgłoszeniach do przyjęcia zgłoszenia oraz przechowywania informacji.
- Okres ważności dowodu osobistego
- Jaki okres ważności ma mDowód? czy ma taki sam okres ważności jak e-dowód?
- Kiedy i komu można wydać dowód osobisty na okres 12 miesięcy?
- Jaka jest procedura wyrobienia dowodu dla osób, które nie potrafią pisać?
- Dostęp do danych biometrycznych i zasady ich przechowywania i udostępniania
- Mobilna obsługa klienta
- Czy przy obsłudze wniosku mobilnego powinno się pobierać od wnioskodawcy jakiś dokument potwierdzający konieczność takiej obsługi np. orzeczenie o niepełnosprawności?
- Często opiekunowie osób z niepełnosprawnych mają problemy ze zrobieniem fotografii. Czy możemy mniej restrykcyjnie podchodzić do takich zdjęć?
- Kto jest odpowiedzialny za transport pracowników urzędów do domów mieszkańców?
- Czy pracownik powinien jeździć swoim samochodem na własny koszt?
- Odmowa wydania dowodu osobistego – decyzja art. 32
- Stwierdzenia nieważności dowodu osobistego – decyzja art. 52
- Braki formalne wniosku, pozostawienie wniosku o wydanie dowodu osobistego bez rozpoznania
- Odmowa wszczęcia postępowania w sprawie wydania dowodu osobistego – przykłady
- Umorzenie postępowania w sprawie wydania dowodu osobistego – decyzja art. 105 § 2 k.p.a.
- Jak wygląda zwrot unieważnionych dowodów z warstwą elektroniczną do MSWiA?
- Czas produkcji dowodu osobistego. Czy można to usprawnić?
- Przyjęcie na stan urzędu dowodów i PUKletterów - Czy dowody osobiste oraz PUKlettery przyjmujemy z taką samą datą, czy z takimi, z jakimi faktycznie zostały dostarczone do urzędu?
- Ustalanie daty unieważnienia dowodów osobistych w przypadku zgłoszeń z konsulatu
- Jak postąpić w sytuacji, gdy ktoś znalazł dowód należący do mieszkańca gminy i przekazał go do naszego urzędu?
- Kradzież tożsamości – przyjęcie zgłoszenia oraz wydanie zaświadczenia
- Zgłoszenie zawieszenia i cofnięcia zawieszenia certyfikatów w dowodzie osobistym
- Właściwość miejscowa w wyż. wym. zgłoszeniach do przyjęcia zgłoszenia oraz przechowywania informacji.
- Okres ważności dowodu osobistego
- Kiedy i komu można wydać dowód osobisty na okres 12 miesięcy?
- Jaka jest procedura wyrobienia dowodu dla osób, które nie potrafią pisać?
- Dostęp do danych biometrycznych i zasady ich przechowywania i udostępniania
- Czy przy obsłudze wniosku mobilnego powinno się pobierać od wnioskodawcy jakiś dokument potwierdzający konieczność takiej obsługi np. orzeczenie o niepełnosprawności?
- Często opiekunowie osób z niepełnosprawnych mają problemy ze zrobieniem fotografii. Czy możemy mniej restrykcyjnie podchodzić do takich zdjęć?
- Odmowa wydania dowodu osobistego – decyzja art. 32
- Stwierdzenia nieważności dowodu osobistego – decyzja art. 52
- Braki formalne wniosku, pozostawienie wniosku o wydanie dowodu osobistego bez rozpoznania
- Odmowa wszczęcia postępowania w sprawie wydania dowodu osobistego – przykłady
- Umorzenie postępowania w sprawie wydania dowodu osobistego – decyzja art. 105 § 2 k.p.a.
- Jak wygląda zwrot unieważnionych dowodów z warstwą elektroniczną do MSWiA?
- Czas produkcji dowodu osobistego. Czy można to usprawnić?
- Przyjęcie na stan urzędu dowodów i PUKletterów - Czy dowody osobiste oraz PUKlettery przyjmujemy z taką samą datą, czy z takimi, z jakimi faktycznie zostały dostarczone do urzędu?
- Jak postąpić w sytuacji, gdy ktoś znalazł dowód należący do mieszkańca gminy i przekazał go do naszego urzędu?
Pełnomocnictwo w procesie wydawania dowodów osobistych, opiekuna, kuratora w przypadku ubezwłasnowolnień całkowitych oraz częściowych:
- Odbiór dowodu osobistego przez pełnomocnika przy standardowej procedurze zastosowania art.26 ust. z ustawy o dowodach osobistych oraz w sytuacjach szczególnych
- Odbiór dowodu osobistego przez pełnomocnika w przypadku kiedy posiadacz dowodu mieszka na stałe poza granicami RP
- Czy można przyjąć ustne pełnomocnictwo do protokołu, jeżeli osoba jest w kontakcie logicznym, świadoma, ale niedowład rąk powoduje brak możliwości złożenia podpisu pod pełnomocnictwem?
- Do organu gminy zostaje zgłoszona potrzeba obsługi 10 osób przebywających w DPS, czy gotowe dowody może odebrać pracownik socjalny DPS jako pełnomocnik?
- Skąd możemy wiedzieć, że dana osoba jest ubezwłasnowolniona? Czy potrzebne są dokumenty potwierdzające? Jeśli tak, to jakie?
- Obsługa wniosków o wydanie dowodu osobistego dla osób ubezwłasnowolnionych całkowicie lub częściowo
- Jak należy zweryfikować wnioskodawcę, która jest opiekunem lub kuratorem osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie lub częściowo?
- Czy osoba z całkowitym ubezwłasnowolnieniem powinna złożyć wzór własnoręcznego podpisu?
Udostępnianie danych w trybie jednostkowym z RDO, dokumentacji dowodowej oraz wydawanie zaświadczeń:
- w trybie jednostkowym z Rejestru Dowodów Osobistych oraz dokumentacji dowodowej
- Czy w przypadku, gdy sąd zwraca się zwykłym pismem, a nie z wnioskiem o udostępnienie dokumentacji związanej z wydanym dowodem – należy dokumentację udostępnić?
- Ile mamy czasu na odpowiedź w sprawie udostępnienia dokumentacji związanej z dowodem osobistym?
- Czy powinniśmy wymagać dołączenia do wniosku o udostępnienie danych z zakresu dowodów osobistych upoważnienia wystawionego dla osoby podpisującej wniosek?
- Czy na wniosek o udostępnienie dokumentacji komornikowi obowiązuje termin 30 czy 7 dni?
- Jeśli osoba żyjąca prosi o kserokopię swojego wniosku o wydanie dowodu, to jaką opłatę pobieramy?
- Jak obecnie organ gminy będzie udostępniał dokumentację związaną z wydanym dowodem osobistym, jeżeli wniosek jest tylko w formie elektronicznej?
- udostępnianie danych z dokumentacji dowodowej do drzewa genealogicznego
- Kiedy stosujemy udostępnianie dokumentacji osób zmarłych na podstawie ustawy o dowodach osobistych, a kiedy na podstawie ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach?
- Wymagana opłata przy udostępnianiu dokumentacji osób zmarłych na podstawie ustawy o dowodach osobistych, a kiedy na podstawie ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach?
- Czy opłata za udostępnienie dokumentacji związanej z dowodami osobistymi liczona jest od koperty dowodowej czy od liczby wniosków o wydanie dowodu w jednej kopercie dowodowej?
- Czy w przypadku udostępnienia dokumentów z koperty dowodowej osoby zmarłej wnioskodawca musi uiścić opłatę w wysokości 31 zł?
- Czy wystarczy podanie o udostępnienie ankiety dowodowej czy musi być wniosek?
- Czy można wykonywać kopię dokumentów, zrobić skan zdjęcia z koperty dowodowej?
- Czy należy wymagać od osoby, która się ubiega o udostępnienie danych dokumentu potwierdzającego zgodność pokrewieństwa?
- Jakie dokumenty z koperty dowodowej mogą zostać udostępnione?
- Czy przy udostępnianiu ankiety dowodowej do genealogii można również udostępnić dokumenty, które były dołączone do ankiety, tj. akty urodzenia, akty małżeństwa, poświadczenia obywatelstwa?
- Jak przygotować koperty dowodowe do Archiwum Państwowego?
- Archiwizacja kopert dowodowych kategoria A, jak powinny być układane koperty: alfabetycznie czy wg daty zgonu?
- Jak powinniśmy postępować z dokumentacją dowodową u osób dla których nadano nowy numer PESEL w związku z całkowitym przysposobieniem?
- Wydawanie zaświadczeń na podstawie art. 63 ust 1 ustawy o dowodach osobistych oraz w trybie art. 217 kpa
- Orzecznictwo sądowe – przykładowe wyroki
Prowadzący
Agnieszka Plucińska – wieloletni pracownik administracji samorządowej, od 7 lat kierownik Działu Dowodów Osobistych w Urzędzie Miejskim Wrocławia. Stale współpracuje z Ministerstwem Cyfryzacji opiniując projektowane zmiany z punktu widzenia JST. Jeden z członków grupy roboczej utworzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji i Centralny Ośrodek Informatyki opracowującej zmian do aplikacji Źródło w zakresie Rejestru Dowodów Osobistych. Uczestniczyła w testach przedwdrożeniowych e-dowodu 1.0 w 2019 roku oraz brała udział w testach przedwdrożeniowych e-dowodu 2.0 wiosną 2021 roku. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego kierunek socjologia, ukończyła również studia podyplomowe w zakresie Prawa i gospodarki Unii Europejskiej na Uniwersytecie Wrocławskiem oraz Nowoczesne zarządzanie jednostką administracji publicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.
Prawa autorskie do niniejszego programu przysługują Private Corporate Consulting Sp. z o.o. Udostępnianie, kopiowanie i przerabianie niniejszego programu bez pisemnej zgody Private Corporate Consulting Sp. z o.o., zagrożone jest odpowiedzialnością karną oraz cywilną.