W programie m.in., wybrane zagadnienia:
- Zgłoszenie zamiaru wycinki drzewa oraz proces jego rozpatrzenia
- Kto jest organem decydującym, w przypadku drzewa rosnącego na terenie należącym do gminy, Skarbu Państwa i do nieżyjących osób fizycznych?
- Jak powinna wyglądać procedura wydania zezwolenia na usunięcie drzewa z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym?
- Jak powinno wyglądać prawidłowo przeprowadzone postępowanie w sprawie wycinki drzew na gruntach rolnych?
- Jak powinna wyglądać procedura usuwania drzew z terenu spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych? Kto jest stroną postępowania?
- Jakie są szczegółowe warunki usuwania drzew w pasie drogowym?
- Jak poprawnie przeliczać opłaty? Jakie są kary za nielegalne usunięcie drzewa?
Wzory pism, jakie otrzymają uczestnicy:
- Protokół oględzin złomu lub wywrotu
- Wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa
- Wniosek - zgłoszenie zamiaru usunięcia drzew (dotyczy drzew, które rosną na terenie nieruchomości stanowiących własność osób fizycznych usuwanych na cele nie związane z działalnością gospodarczą)
- Zgłoszenie złomu lub wywrotu do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków
Szczegółowy program szkolenia:
WYCINKA DRZEW I KRZEWÓW
1. ZEZWOLENIE NA USUNI ĘCIE DRZEW I KRZEWÓW
- Procedura wydania zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów
- W jakich sytuacjach gmina może objąć specjalną ochroną drzewo zgłoszone przez właściciela do wycinki?
- Co rozumieć przez pojęcie „krzew”? Czy zaliczają się do tego potocznie nazywane krzaki samosiejki?
- Co w sytuacji, gdy drzewo jest wielopniowe?
- Co, jeżeli drzewo jest obumarłe i stwarza realne zagrożenie dla kamienicy?
- Jeżeli w decyzji jest określony termin na usunięcie drzewa, to czy jego upływ powoduje wygaśnięcie decyzji?
- Które pomiary brać pod uwagę w wydawaniu decyzji? Czy na wysokości 5 cm czy 130 cm? Co wpisać we wniosku?
- Jakimi narzędziami można się posłużyć, aby przyśpieszyć wydanie zezwolenia?
- Na jakim etapie procesu budowy powinno być wydane zezwolenie na usunięcie drzewa? Czy zezwolenie na usunięcie drzew musi być wydane przed pozwoleniem na budowę?
- Drzewo spełniało przesłanki do ustanowienia go pomnikiem przyrody. Rosło na działce KOWR. Właściciel sąsiedniej działki, planując wystąpić o zasiedzenie działki, wystąpił z pismem o powstrzymanie się od pochopnych czynności względem drzewa. Mimo wszczętego postępowania KOWR wystąpił do wójta z wnioskiem o usunięcie drzewa i usunął je w 2020 r. W 2021 r. postanowieniem sądu pan stał się właścicielem działki, na której rosło drzewo i wystąpił do nas o wymierzenie kary dla KOWR za jego usunięcie. Co w takiej sytuacji?
- Jeżeli drzewo rośnie na terenie parafii, to czy usunięte może być jedynie na wniosek, nie na zgłoszenie?
- Procedura postępowania w przypadku drzewa rosnącego na terenie cmentarza. Kto i do kogo składa wniosek o usunięcie drzewa?
- Jak określić, czy dany obszar to teren lasu należący do nadleśnictwa, czy drzewa są już poza tym terenem?
- Kto wydaje decyzje w sprawie usunięcia drzew, które w połowie znajduje się na działce osoby fizycznej, w połowie należy do gminy?
- Czy naszym obowiązkiem jest sprawdzenie stanu prawnego działki?
- Jeżeli drzewo utrudnia prace polowe, to czy rolnik składa wniosek?
- Jaka jest podstawa prawna wydania zezwolenia dla rolnika, który dzierżawi działkę od KOWR, a chce usunąć drzewa, aby uprawiać działkę?
1.1. POSIADACZ NIERUCHOMOŚCI
- Jeżeli z wnioskiem o usunięcie drzewa zwróci się samoistny posiadacz, to w jaki sposób ustalamy strony postępowania?
- Na kogo wydajemy decyzję, jeżeli gmina jest właścicielem, a szkoła ma trwały zarząd?
- Jeżeli na terenie cmentarza znajdują się drzewa obumarłe na użytku Ls, będące własnością gminy w trwałym zarządzie zakładu cmentarzy komunalnych, to kto wydaje zezwolenie na usunięcie drzew? Miasto na prawach powiatu.
- Co w przypadku, gdy na oględzinach okazuje się, że wnioskowane do usunięcia drzewo rośnie na działce nienależącej do wnioskodawcy? Czy umarzamy postępowanie?
- Jak powinna wyglądać procedura w przypadku wydania zezwolenia na usunięcie drzewa rosnącego na granicy nieruchomości i rowu melioracyjnego? Kogo należy uznać za właściciela drzewa, rosnącego na granicy posiadłości?
- Jeżeli ktoś nie ma tytułu prawnego do nieruchomości i złoży wniosek o wydanie decyzji, to czy zawiadamiamy o wszczęciu postepowania wnioskodawcę, który składa oświadczenie, że włada nieruchomością i ze względów formalnych już nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wydać mu decyzję zezwalającą wycięcie drzew?
- Jak postąpić w przypadku, kiedy firma zgłasza chęć wycinki drzewa z powodu niebezpieczeństwa grożącego ludziom i mieniu? Czy nakładać opłaty na taką firmę? W jaki sposób dokonać kompensacji? Czy konieczna jest kompensacja w takim przypadku? Czy termin 15 października (chodzi o ochronę zwierząt) obowiązuje firmy? Jakie są wyjątki?
1.2. WŁAŚCICIEL URZĄDZEŃ
- Skąd wynika, że PGE może dokonać przycinki?
- Czy PGE może wykonywać cięcia w wysokości przekraczającej 50 % korony uzasadniając to tym, że nad drzewem idzie linia energetyczna kilka metrów wyżej?
- Ustalenie podmiotu ponoszącego odpowiedzialność za wykonywanie czynności bez stosownego zezwolenia: odpowiedzialność właściciela i odpowiedzialność właściciela urządzeń przesyłowych
1.3. SPÓŁDZIELNIE I WSPÓLNOTY
- Czy w przypadku wspólnoty wszyscy mieszkańcy muszą wyrazić zgodę na chęć dokonania wycinki, czy jedynie zarząd?
- Kto występuje z wnioskiem o pozwolenie na wycinkę drzewa z terenu wspólnoty gruntowej wsi, jeżeli wspólnota ma ustanowioną spółkę przymusową z zarządem w postaci sołtysa? Wspólnota gruntowa wsi ma umownie wydzielone części użytkowe poszczególnych użytkowników wspólnoty. Czy ma to znaczenie przy ustalaniu własności drzewa? Czy wspólnota jest traktowana jako całość?
- Czy w przypadku wspólnoty składającej się tylko z osób fizycznych usunięcie drzewa może nastąpić na podstawie zgłoszenia zamiaru usunięcia drzew?
- Czy wniosek na wycinkę drzew na terenie należącym do wspólnoty gruntowej (30 osób) musi być podpisany przez wszystkich członków wspólnoty gruntowej?
- Po zmianie ustawy dotyczącej użytkowania wieczystego wnioskujący o usunięcie drzewa, który ma zabudowania mieszkalne na działce gminnej, nadal widnieje w ewidencji jako użytkownik wieczysty. Czy urząd powinien to traktować jako zgłoszenie osoby prywatnej lub administratora, jeśli jest to spółdzielnia? Kto rozpatruje ten wniosek? Czy gmina nadal jest właścicielem takiej działki?
- Jak postąpić w przypadku drzew rosnących na działce, należącej do wspólnoty gruntowej wsi, a połowa właścicieli nie żyje?
- Jak przygotować taki wniosek? Jaką dokumentację wspólnota lub spółdzielnia powinna dołączyć do wniosku?
- Czy w przypadku wspólnoty (4 lokale) wszyscy członkowie powinni podpisać zgłoszenie? Co w przypadku, gdy nie ma zarządu?
- Czy duża wspólnota może zamiast oświadczenia dołączyć uchwałę podpisaną przez wszystkie osoby posiadające tytuł prawny?
- Jak przeprowadzić postępowanie dotyczące usunięcia drzewa rosnącego częściowo na działce osoby prywatnej a częściowo na działce miejskiej spółki komunalnej, ze wspólnotą mieszkaniową?
- Do gminy wpływają wnioski spółdzielni oraz wspólnot, podpisane przez zarządcę nieruchomości. Kto jest stroną – zarządca czy zarząd? Czy należałoby wymagać uzupełnienia dokumentów np. umowy, w której zarząd udzielił prawa zarządcy do występowania z wnioskiem i udziału w całej procedurze? Czy i kto ogłasza etapy postępowania mieszkańcom spółdzielni, czy wspólnoty? Czy i kto wiesza informacje na tablicy ogłoszeń w blokach?
- Czy wniosek na usunięcie drzew z terenu spółdzielni mieszkaniowych możemy złożyć za zgodą większości mieszkańców, czy musi być zgoda wszystkich właścicieli?
- Co w przypadku, gdy część członków wspólnoty nie żyje i spadkobiercy nie uregulowali sytuacji prawnej, w związku z czym nie mogą powołać zarządu?
- Jak rozpatrywać sprzeciw mieszkańców w sprawach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych? Czy organ powinien wymagać od spółdzielni rozpatrzenia sprzeciwu?
- Spółdzielnia wykonała nasadzenia na innej działce niż wskazana w decyzji tłumacząc, że na pierwszej nie miała miejsca na nowe drzewa. Termin określony w decyzji na wykonanie nasadzeń minął. Co w takiej sytuacji?
1.4. ZARZĄDCA NIERUCHOMOŚCI BĘDĄCYCH WŁASNOŚCIĄ SKARBU PAŃSTWA
- Osoba prywatna zgłosiła, że na działce Skarbu Państwa znajduje się drzewo stwarzające zagrożenie. Na działce znajduje się ciek wody, ale w ewidencji gruntów nie ma informacji o własności Wód Polskich tylko Skarbu Państwa. Czy takie zgłoszenie powinniśmy przesłać do starostwa?
- Jaki organ będzie właściwy do wydania zezwolenia na usunięcie drzew rosnących na granicy działek należących do Skarbu Państwa i gminy? Gmina planuje wykonanie przebudowy i remontu drogi, biegnącej wzdłuż torów kolejowych. Drzewa rosną na granicy działki drogowej, należącej do miasta oraz działki Skarbu Państwa, będącej
- w użytkowaniu PKP.
- Według ewidencji właścicielem nieruchomości jest Skarb Państwa, użytkownikiem wieczystym gmina, a dodatkowo jednostka pomocnicza gminy pełni trwały zarząd. Czy wystarczy zgoda użytkownika wieczystego i wniosek o usunięcie drzew złożony do starostwa?
1.5. UŻYTKOWNIK WIECZYSTY LUB POSIADACZ NIERUCHOMOŚCI O NIEUREGULOWANYM STANIE PRAWNYM
- Jeżeli osoba złożyła wniosek o wydanie zezwolenia z gruntu o nieuregulowanym stanie prawnym, to czy jako posiadacz ustalamy strony postępowania?
- Rozwiązywanie problemów z usuwaniem drzew dla osób prywatnych w przypadku użytkowania wieczystego. Jak to rozstrzygać, kiedy w dokumentach jest zapis tylko o właścicielu? Czy na podstawie uproszczonej procedury?
- Kto wydaje zezwolenie, jeżeli działka, na której rośnie drzewo jest we władaniu samoistnym gminy?
- Czy można dokonać zgłoszenia usunięcia drzewa, gdy jeden z współwłaścicieli nie żyje? Czy wystarczy oświadczenie drugiej strony o śmierci współwłaściciela, czy potrzebny jest akt zgonu? Kto może złożyć wniosek o usunięcie drzewa, gdy właściciel nie żyje i toczy się postępowanie spadkowe? Czy musimy ustalać wszystkich spadkobierców? Czy to wnioskodawca jest odpowiedzialny za uzupełnienie wniosku podpisami pozostałych właścicieli? Czy w takiej sytuacji wystarczy zgłoszenie o wycięciu drzewa, czy należy złożyć wniosek?
- Czy dzieci mogą wystąpić z wnioskiem o uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzew na działce, która należy do zmarłej matki?
- Czy do wniosku złożonego przez posiadacza nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym (właściciel nie żyje,) wystarczy oświadczenie, że wnioskodawca jest posiadaczem, czy też należy wymagać innych dokumentów, np. aktu zgonu? Co, jeśli do wnioskodawca załącza akt zgonu?
- Kto może wyciąć drzewa z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym?
- Kto powinien złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew w przypadku nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym?
- Jeżeli wszczynamy postępowanie o wydanie zezwolenia na działce o nieuregulowanym stanie prawnym, to w jaki sposób ustalić strony postępowania? Czy wysyłamy zawiadomienie tylko do wnioskodawcy?
1.6. USUNIĘCIE DRZEW A INWESTYCJE
- Czy przy wycince drzew pod inwestycję oprócz przedstawienia projektu budowlanego, w późniejszym okresie organ powinien wymagać również pozwolenia na budowę?
- Czy zapis „inwestycje liniowe celu publicznego” (art. 83d ust. 5) dotyczy wszystkich decyzji celu publicznego, czy tylko o charakterze liniowym, np. kanalizacja, wodociągi, drogi?
1.7. USUNIĘCIE DRZEW W PASIE DROGOWYM
- Co podlega uzgodnieniu z RDOŚ?
- Jak powinna wyglądać procedura uzgadniania projektu decyzji na usunięcie drzew przydrożnych z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska?
- Co, jeśli RDOŚ nie uzgodni projektu decyzji?
- Czy do RDOŚ można przekazać kopie akt sprawy?
- Czy możemy usunąć drzewa z działki gminnej bez zezwolenia, jeśli drzewa rosną na nieruchomości, która jest objęta decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej?
- Co w sytuacji, gdy drzewo rośnie na granicy pomiędzy działką gminną, a działką WZDW (Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich? Kto rozstrzyga, czy wymaga uzgodnienia z RDOŚ-em?
- Jak wygląda procedura? Czy zawsze wymagana jest opinia RDOŚ?
- Sprawa wycięcia drzew z granicy pasa drogowego i działki osoby fizycznej. Jaki organ powinien wydawać zezwolenie? Czy zgłoszenie czy zezwolenie?
- Kto występuje o usunięcie drzewa: starosta, Zarząd Dróg Powiatowych, czy powiat, w sytuacji, kiedy działka i droga, na granicy której rośnie drzewo jest powiatowa?
- Jeśli gmina jest samoistnym właścicielem drogi, to czy wniosek składa mieszkaniec i czy gmina wydaje decyzję?
- Drzewo rośnie poza strefą konserwatorską (w pasie drogowym). Po złożeniu wniosku do starostwa, starosta umorzył postępowanie w związku z brakiem własności. Droga znajduje się pod władaniem samoistnym lub zarządem gminy. Do kogo zwrócić się z wnioskiem o usunięcie drzewa?
- W tym roku nasza gmina przejęła w użytkowanie (umowa użyczenia nieruchomości gruntowych) pasy zieleni wzdłuż dróg krajowych w obrębie miasta. Do tej pory to GDDKiA występowała do naszej gminy o pozwolenie na wycinkę, czy teraz gmina będąc "biorącym w użyczenie" tych terenów powinna ze zgodą GDDKiA wystąpić z wnioskiem o wycinkę do starostwa?
- Czy odmowne decyzje dla drzew rosnących w pasie drogowym należy uzgadniać z RDOŚ-em?
- Co robimy w przypadku znajdującej w pasie drogowym drogi powiatowej topoli kanadyjskiej, którą starosta chce usunąć?
1.8. OGLĘDZINY
- Co w przypadku, gdy podczas oględzin nie ma wnioskodawcy?
- Jeżeli na oględzinach jest przedstawiciel wnioskodawcy, to czy może on wnioskować o wycinkę dodatkowych drzew?
- Ile jest dni na przeprowadzenie oględzin od momentu złożenia wniosku?
- Czy w protokole z oględzin uwzględniamy tylko obwód drzew na wysokości 130 cm, czy też na wysokości 5 cm od podłoża w przypadku zgłoszenia?
- Jeżeli w trakcie oględzin drzew zgłoszonych do wycinki nie stwierdzimy występowania gniazd, to czy można usunąć drzewa w okresie lęgowym ptaków? Czy właściciel powinien poczekać z wycinką do zakończenia procesu lęgowego?
- Jak wyglądają oględziny? Czy można wejść na posesję, jeżeli właściciel nieruchomości nie wyrazi zgody?
1.9. NASADZENIA KOMPENSACYJNE/PRZESADZENIE DRZEW
- Otrzymaliśmy od przedsiębiorstwa zawiadomienie o wykonaniu nasadzeń 5 sztuk drzew. W decyzji była zawarta informacja o zwolnieniu z opłaty za usunięcie drzewa z gatunku dąb w związku z tym, że znajduje się w bliskiej odległości od budynku mieszkalnego. Korzenie niszczyły fundamenty nieruchomości. Czy w takim przypadku powinniśmy pojechać w teren po 3 latach i sporządzić notatkę służbową? Czy powinniśmy wydać decyzję w tym zakresie?
- Przedsiębiorstwo złożyło wniosek o wycinkę drzew w związku z budową marketu. 11 drzew z gatunku dąb pospolity, 3 drzewa z gatunku daglezja, 3 drzewa z gatunku wiśnia ptasia. Czy opłata będzie liczona za grab pospolity i daglezje? Firma chce wykonać nasadzenia na gminnych działkach w związku z projektem rewitalizacji gminnych zieleńców. Czy jako nasadzenia mogą być krzewy typu dereń biały, trzcinnik, głóg pośredni?
- Właścicielem działki jest firma, która zgłosiła zamiar usunięcia drzew niezwiązanych z ich działalnością w celu uporządkowania działki. Drzewa są chore, poprzewracane, zaniedbane i zgniłe. Czy trzeba wydać decyzję i uwzględnić nasadzenia zastępcze? Co z opłatami?
- Chcemy wykonać nasadzenia przy granicy z działką będącą własnością osoby fizycznej. Czy musimy to konsultować z sąsiadami?
- Jak powinna wyglądać decyzja nakazująca ponowne wykonanie nasadzeń?
- Czy protokół z nasadzeń powinien być podpisany przez właściciela?
- Czy oświadczenie o posadzeniu nowego drzewa to wystarczający dowód?
- Czy zawsze jest obowiązek nowych nasadzeń? W jakich sytuacjach wnioskodawca jest zwolniony od obowiązku nasadzeń?
- Czy można w decyzji nakazać prywatnym właścicielom nasadzenia zastępcze?
- Jak postąpić, jeśli właściciel sprzedał działkę? Czy należy sprawdzać wykonanie nasadzeń?
- Czy powinniśmy wysłać wezwanie, jeśli nie wpłynęła informacja o wykonaniu nasadzeń, czy sprawdzamy za 3 lata?
- Rozliczenie opłat i nasadzeń zastępczych. Jak egzekwować opłaty i nasadzenia następcze od instytucji, które się do tego zobowiązały?
- Czy nasadzenia mogą być w innym miejscu niż usuwane drzewa? Czy w przypadku braku miejsca u wnioskodawcy można wskazać do nasadzenia działkę gminną?
- Czy nasadzenia kompensacyjne muszą być na terenie gminy? Czy można wskazać działkę w sąsiedniej gminie na nasadzenia zastępcze?
- Jak chronić nasadzenia zastępcze?
- Od czego zależy ilość nasadzeń za usunięcie drzewa? Jakie gatunki drzew można sadzić? Kto decyduje o miejscu nasadzeń kompensacyjnych?
- Drzewo za drzewo: co w sytuacji, jeśli w przypadku nowych nasadzeń w kompensacji za wycinkę drzewa, sadzone są sadzonki niskiej jakości?
- Czy w ramach rekompensaty przyrodniczej mogą być nasadzone krzewy?
- Czy należy oceniać żywotność nasadzeń za każdym razem?
- Ile jest czasu na sprawdzenie nasadzeń zastępczych od dokonania zgłoszenia?
- Co w przypadku, gdy zgłoszenie następuje w zimę?
- Czy każde nasadzenie trzeba sprawdzać po 3 latach?
- Jak wygląda procedura po 3 latach od nasadzeń w przypadku naliczenia opłaty? Czy zawiadamiamy o oględzinach nasadzeń i wydajemy decyzję?
- Jak przeprowadzić procedurę po 3 latach od dnia wykonania nasadzeń zastępczych w przypadku odroczonej opłaty?
- Drzewo nie utrzymało żywotności i zostało usunięte z przyczyn niezależnych, co to znaczy? Kto rozstrzyga, co jest przyczyną niezależną? Gmina wydaje opinie co do tego, czy nasadzenia zostały wykonane prawidłowo, czy słusznie?
- Jakie są rozwiązania w przypadku niezachowania żywotności drzewa po 3 latach? Decyzja o ponownym nasadzeniu czy naliczenie opłaty?
2. ODSZKODOWANIA – WŁAŚCICIELE URZĄDZEŃ PRZESYŁOWYCH
- Urządzenia przesyłowe na terenie prywatnym. Czy właściciel musi wyrazić zgodę na usunięcie drzewa, które może uszkodzić urządzenie?
- Jak poprowadzić procedurę, gdy wpłynął wniosek od firmy, która w imieniu firmy energetycznej będzie pełnomocnikiem w sprawie? Czy trzeba powiadomić właścicieli działek? Czy my musimy nakazać tej firmie spisać umowę z właścicielem gruntu, aby ustalić z nim odszkodowania?
- Jak ustalić odszkodowanie na rzecz właściciela nieruchomości za usunięcie drzew przez właściciela urządzeń? Kto ponosi koszty za pracę rzeczoznawcy?
- Czy gmina może nałożyć obowiązek odszkodowania dla osób fizycznych, w przypadku gdy z ich terenu usuwane są drzewa przez właścicieli urządzeń przesyłowych np. przez zakład energetyczny?
3. WYJĄTKI OD OBOWIĄZKU UZYSKANIA ZEZWOLENIA NA USUNIĘCIE DRZEW LUB KRZEWÓW
- Kiedy nie jest konieczne zezwolenie na wycinkę drzew?
- Jak traktujemy orzech włoski?
- Jak rolnik ma wykazać, że usunięcie drzew jest w celu przywrócenia gruntu do użytkowania rolniczego?
- Prowadzone były prace wycinkowe drzew gminnych przez OSP. Część drzew została przeznaczona na opał, natomiast reszta pni została przeznaczona na doniczki, które zostaną umieszczone na terenie gminy. Czy musimy mieć protokół z zagospodarowania drewna?
- Drzewo przewróciło się podczas wichury. Gmina poprosiła OSP o uprzątnięcie. Na kim spoczywa zgłoszenie tego wywrotu do starostwa?
- Co w przypadku częściowych wywrotów? Czy obwód drzewa ma tu znaczenie?
- Jeżeli podczas wichury zostało złamane drzewo, a następnie zostało usunięte przez straż pożarną, to czy taki przypadek powinien być zgłoszony?
- Czy złamana brzoza do 50 cm obwodu może być usunięta bez oględzin organu?
- Jakie są zasady usuwania krzewów w skupiskach do 25 m2?
- Czy złom lub wywrot należy traktować jako drzewostan?
- Jak powinien wyglądać protokół potwierdzający, że drzewo jest złomem? Czy taka sytuacja wymaga oględzin?
- Czy względy bezpieczeństwa są jedynym powodem wycięcia tysięcy drzew wzdłuż torów kolejowych? Jakie wymogi formalne musi spełnić zarządca linii kolejowej?
- W jakich przypadkach rolnicy mogą być zwolnieni z obowiązku uzyskiwania zezwolenia na usunięcie drzewa/krzewu?
- Jak traktować rolnika, który ma działkę rolną, jednak jest ona zalesiona i robi przecinkę pielęgnacyjną?
- Czy rolnik nic nie musi zgłaszać do urzędu, jeśli chce przywrócić teren do użytkowania rolniczego? Co w przypadku, gdy wpłynie do nas zgłoszenie zamiaru usunięcia drzew w celu przywrócenia gruntów rolnych?
- Jaka jest procedura przy wycince drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego? Czy rolnik może ciąć bez powiadomienia gminy i bez względu na obwód pni? Czy jest wymagana kontrola gminy? Czy po wycince jest to już działka uprawiana rolniczo?
- Działka jest podzielona wg. klasoużytków na rolną i teren leśny - zadrzewiony. Do urzędu wpłynęło zgłoszenie usunięcia ok. 200 drzew z tej działki, w celu przywrócenia gruntów rolnych. Co w takiej sytuacji? Lzr - czy na tych gruntach też można skorzystać z przepisu o przywracaniu gruntów do użytku rolniczego?
- Czy można na gruncie rolnym wyciąć drzewa bez zezwolenia, aby ten grunt przeznaczyć do użytkowania rolniczego? Czy warunkiem będzie nieużytkowanie tego gruntu przez 5 lat, skoro użytkowanie rolnicze jest działalnością gospodarczą?
- Jak postąpić w sytuacji, kiedy osoba fizyczna posiadająca ziemię jako pastwisko, biorąca dopłaty na to pole, zgłasza zamiar usunięcia kilku olch, z czego dwie wycięto wcześniej, uzasadniając wycinkę potrzebą usunięcia uszkodzonych przez wiatr drzew, ale nie ma żadnych na to dowodów; na miejscu brak pni. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy należy wszcząć postępowanie, jeśli jest to pastwisko?
- Jak postąpić w przypadku nieużytkowanej działki rolnej, na której wyrósł las?
4. ZGŁOSZENIE ZAMIARU USUNIĘCIA DRZEWA LUB KRZEWU
- Procedura zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa/krzewu
- Osoba fizyczna nabyła działkę, na której znajduje się magazyn. W ostatnim czasie nie była prowadzona działalność gospodarcza. Działka jest zaniedbana i nowy właściciel chce ją uporządkować. Czy powinien złożyć zgłoszenie jako osoba fizyczna, czy wniosek? Nowy właściciel nie zamierza prowadzić tam działalności, ale działkę zakupił głównie w celach inwestycyjnych.
- Jak wygląda procedura zgłoszenia przez właściciela zamiaru usunięcia drzew na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą, a drzewa znajdują się na działce prywatnej leżącej na obszarze parku krajobrazowego?
- Osoba fizyczna jest posiadaczem działki o powierzchni 5 ha, która całkowicie jest porośnięta drzewami, nie jest lasem. Działka jest z przeznaczeniem na zabudowę jednorodzinną. Czy może wystąpić w trybie zgłoszenia o wycinkę drzew?
- Teren nie jest objęty MPZP. W ewidencji jest to grunt oznaczony jako teren rolny IV i V klasy, ale w rzeczywistości porośnięty roślinnością leśną (wygląda jak las, a nie przypadkowe skupisko drzew). Działka graniczy z lasem należącym do Skarbu Państwa z zarządem Nadleśnictwa. Petent zgłosił wycinkę kilku drzew z tego terenu. Jak rozpatrywać takie zgłoszenie?
- Czy powinno być zgłoszenie na zabiegi pielęgnacyjne podcięcie 30% korony?
- Czy zgłoszenie może być elektronicznie?
- Czy należy odmówić wszczęcia postępowania osobie, która zamiast zgłoszenia wystąpiła z wnioskiem?
- Czy zgłoszenie zamiaru usunięcia drzew podpisują wszyscy posiadacze nieruchomości, czy tylko jeden z nich?
- Jeżeli osoba, która zamieszkuje nieruchomość potwierdzi, że płaci podatki od 5 lat, to czy może dokonać zgłoszenia i nie brać wówczas pod uwagę innych osób, które mogłyby być współwłaścicielami?
- Kto powinien zgłosić zamiar usunięcia drzewa, rosnącego dokładnie na granicy działek? Czy muszą to zrobić obydwoje właściciele nieruchomości?
- Czy osoba fizyczna, usuwająca drzewa pod budowę domu, robi to w formie zgłoszenia?
- Jak zakończyć procedurę zgłoszenia? Czy dokumentem końcowym jest protokół z oględzin? Czy trzeba stworzyć dokument rozstrzygnięcia, dotyczący milczącej zgody na usunięcie?
- Czy gmina powinna prowadzić rejestr zgłoszeń zamiaru wycinki oraz rejestr sprzeciwów?
- Jeżeli ktoś przedłoży akt notarialny potwierdzający, że jest właścicielem, to czy powinniśmy spisać z tego notatkę i wpiąć ją do akt?
- Co w przypadku, gdy mamy wątpliwość czy drzewo zgłoszone przez osobę fizyczną leży faktycznie na działce, która jest w jego posiadaniu? Co w przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, czy drzewo rośnie na działce osoby zgłaszającej? Czy oświadczenie zgłaszającego, że drzewo stanowi jego majątek jest wystarczające?
- Osoba fizyczna złożyła zgłoszenie zamiaru usunięcia drzew. Na oględzinach okazało się, że drzewa są usuwane pod budowę domów jednorodzinnych. Wnioskodawca jest w trakcie podziału nieruchomości na mniejsze działki. Na jeden budynek już dostał pozwolenie, na drugi sprawa w toku. Czy powinniśmy pozostawić zgłoszenie bez rozpatrzenia i żądać od niego wniosku od zezwolenia?
- Jak wygląda zgłoszenie zamiaru usunięcia drzew w celu sprzedaży działki?
- Działka jest w MPZP pod zabudowę jednorodzinną, ale rosną na niej drzewa. Co w takim przypadku?
- Właściciel działki złożył zgłoszenie. Współwłaścicielem była żona, która zmarła, ale pan posiada akt poświadczenia dziedziczenia. Czy to wystarczy?
- Jak rozpoznać cel niezwiązany z działalnością gospodarczą? Jeżeli osoba, która ma na danej działce zarejestrowaną firmę i chce usunąć drzewa, to czy stanowi to cel związany z prowadzoną działalnością?
- Czy osoba prywatna, która buduje 6 budynków mieszkalnych i nie prowadzi działalności deweloperskiej powinna złożyć zgłoszenie o zamiarze usunięcie drzew, czy wniosek o wycięcie drzew?
- Jaka powinna być procedura na gruncie, na którym jest prowadzona działalność gospodarcza - hala produkcyjna, a w rogu działki jest suche drzewo? Czy osoba fizyczna, która nie jest właścicielem działki, powinna płacić opłatę za jego usunięcie? Czy urząd powinien wydać decyzję czy traktować jako zgłoszenie?
- Czy osoba fizyczna, zgłaszając wycinkę kilkunastu drzew i mówiąca, że w miejscu tych drzew utwardzi sobie drogę, prowadzącą na jego pole, to czy można traktować to jako zgłoszenie, czy ta osoba musi złożyć wniosek, bo jest to związane z działalnością gospodarczą?
- Czy na gruncie rolnym powinno być zgłoszenie, czy wniosek?
- Czy rolnictwo jest działalnością gospodarczą? Jakie zasady obowiązują rolników?
4.1. UZUPEŁNIENIE ZGŁOSZENIA
- Osoba fizyczna zgłosiła zamiar usunięcia drzew bez podpisu współwłaściciela działki. Czy w celu uzupełnienia braków wzywamy zwykłym pismem, czy wydajemy postanowienie? Czy pouczamy o wniesieniu sprzeciwu od zgłoszenia w przypadku braku uzupełnień?
- Jeżeli wnioskodawca złoży zgłoszenie, a w ewidencji ujawnimy, że nie jest jedynym właścicielem, to czy wtedy piszemy zwykłe pismo do niego wzywając go do uzupełnienia o oświadczenia właścicieli?
- Co zrobić, jeśli zgłaszający nie figuruje w księdze wieczystej jako właściciel?
- Od kiedy liczyć 7-dniowy termin na uzupełnienie zgłoszenia?
4.2. OGLĘDZINY
- Czy do każdego zgłoszenia wycinki drzew trzeba wykonać oględziny?
- Czy zawsze trzeba zawiadamiać o danych planowanych czynnościach jak oględziny?
- Czy informację o terminie oględzin drzewa na działce prywatnej należy wysłać
- w formie pisemnej do wnioskodawcy, czy można ustalić datę telefonicznie?
- Czy podczas oględzin musi być zgłaszający?
- Na co należy zwrócić uwagę podczas oględzin drzewa zgłoszonego do wycinki?
- Czy należy robić dokumentację fotograficzną drzewa przeznaczonego pod wycinkę?
- Co powinien zawierać protokół z oględzin drzew?
- Od kiedy liczyć termin 21 dni na dokonanie oględzin, jeśli zgłoszenie nie jest kompletne? Czy do tego terminu wlicza się czas na doręczenie zgłaszającemu zawiadomienia o oględzinach w terenie?
- Co w przypadku przekroczenia 21 dni na oględziny?
4.3. SPRZECIW ORGANU
- W jakich przypadkach można odmówić wydania zezwolenia dla osób fizycznych?
- Jakie są konsekwencje rozpatrzenia zgłoszenia w terminie dłuższym niż 14 dni, np. po 3 miesiącach?
- Jak uzasadnić sprzeciw dotyczący terenu Natura 2000?
- Czy można odmówić usunięcia drzew na działce rolnej, jeżeli osoba fizyczna składa wniosek o wycinkę 30 drzew, a działka leży w planie?
4.4. KONTROLA ZGŁOSZENIODAWCY
- W jaki sposób monitorować ewentualne przeznaczenie działki na cele działalności gospodarczej, z której usunięto drzewo na podstawie zgłoszenia?
- Co w sytuacji, kiedy wycięte zostały drzewa pod działalność rolniczą, a wiemy, że będzie tam farma fotowoltaiczna?
- Czy należy kontrolować drzewa i krzewy usuwane przez rolników? Czy można wydać pozwolenie na usunięcie drzewa, jeśli rolnik chce wybudować na jego miejscu stodołę, kurnik, oborę, stajnię albo dojazd do pola? W jakich przypadkach musi on uzyskać zezwolenie, a w jakich może usuwać drzewa bez zezwolenia? Jaką dokumentację powinien dołączyć do wniosku?
- Osoba fizyczna chce wyciąć drzewo pod budowę budynku gospodarczego na sprzęt rolniczy, ale twierdzi, że nie jest rolnikiem? Jak postępujemy w takim przypadku?
5. OPŁATA ZA USUNIĘCIE DRZEW LUB KRZEWÓW
- Jeśli przed upływem 5 lat rolnik zechce wystąpić o pozwolenie na budowę na działce, z której usunął drzewo, a budowa ta będzie miała związek z prowadzeniem działalności gospodarczej, czy zostanie na niego nałożony obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa?
- Kiedy można odraczać opłaty za wycinkę drzew?
- Czy wydanie zezwolenia na usunięcie drzew zawsze związane jest z opłatą skarbową?
- Czy opłaty naliczamy tylko dla wycinki pod inwestycję?
- Jeżeli wzdłuż granicy działki rośnie duża liczba drzew, około 100 świerków, wnioskodawca chce uzyskać zezwolenie na usunięcie części drzew, ponieważ rosną w bliskiej odległości od siebie, a wycinka części poprawi kondycję pozostałych; drzewa wnioskowane do usunięcia nie wykazują oznak chorobowych. Czy konieczne jest naliczenie opłat za usunięcie?
- Jeśli w ciągu 5 lat od zgłoszenia o usunięciu drzewa, osoba fizyczna otrzymuje pozwolenie na budowę, to organ wydaje obowiązek opłaty w drodze decyzji. Co w przypadku, kiedy nieruchomość zmienia właściciela? Na kogo przypada opłata? Czy na nowego właściciela, który często nie wie, że na działce znajdowało się drzewo?
- Co w przypadku, gdy decyzja została wydana, opłata za drzewa uiszczona, ale drzewa nie zostały wycięte w wyznaczonym czasie?
- W jakich przypadkach można umorzyć opłaty naliczone w decyzjach?
5.1. WYJĄTKI OD NALICZENIA OPŁAT
- Drzewo suche, zagraża bezpieczeństwu budynkowi gospodarczemu - czy mamy naliczyć opłatę rolnikowi?
- Czy wnioskodawca musi nam przedłożyć decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, żeby skorzystać ze zwolnienia od opłaty, jeśli obwód drzewa na wys. 130 cm nie przekracza 120 cm/80 cm obwodu?
- Kiedy jest zwolnienie z opłat za usunięcie drzew, których obwód nie przekracza wielkości z art. 86, cel budowa hali, teren nieużytkowy, zgodnie z planem teren usługowy?
- Czy następuje przesłanka do umorzenia opłaty w decyzji, gdy drzewa zostały podgryzione przez bobry, co zaburzyło ich statykę i mogą powodować zagrożenie dla łowiących wędkarzy?
6. PRACE W OBRĘBIE DRZEW LUB KRZEWÓW
- Jak często można robić redukcję korony o 30%?
7. KARY
- W jakich przypadkach należy nałożyć karę za uszkodzenie lub zniszczenie drzewa?
- W jaki sposób ustalić wysokość opłaty za usunięcie bez zezwolenia wielopnia, gdzie jeden pień przekracza ustawowy obwód, a drugi pień nie przekracza tego obwodu?
- Wydaliśmy decyzję o naliczeniu kary za usunięcie drzew bez zezwolenia oraz ich zniszczenie. Część kary została wskazana do pobrania, część została zawieszona. Drzewa zniszczone obumarły po 2 latach od wydania decyzji. W jaki sposób wzruszyć decyzję i pobrać opłatę za drzewa obumarłe? Czy należy wszcząć kolejne postępowanie?
- W jaki sposób naliczyć karę, jeżeli właściciel nie będzie chciał wpuścić nas na posesję?
- Czy karę określa się mierząc drzewo na wysokość 130 cm? Co w przypadku, gdy drzewo zostało wycięte bardzo nisko? Czy mierzymy na wysokość, która jest dostępna? Co w przypadku całkowitego braku pnia?
- Mieszkaniec gminy usunął drzewo z nieruchomości niebędącej jego własnością. Straż miejska ustaliła dane sprawcy, po drzewie został tylko pień. Jak wygląda procedura w takiej sprawie? Czy stronami postępowania będzie sprawca i właściciel nieruchomości? Czy wzywamy strony do złożenia wyjaśnień?
- Co zrobić, gdy rolnik korzystając z przepisu art. 83 f ust. 3b usuwa drzewa, ziemię przywraca do użytkowania rolniczego (obszar, który nie leży w obszarze chronionym), a gmina dostaje donosy, że rolnik niszczy przyrodę, ziemię podzielił i sprzedaje, ale jako działkę rolną o powierzchni pow. 300 arów, a w ogłoszeniach pisze, że są to działki budowlane?
- Rolnik podpisał umowę z firmą na oczyszczenie gruntów rolnych kupionych od KOWR, w celu przywrócenia do użytkowania rolniczego. Firma wzięła podwykonawcę, który usuwał drzewa i wyrwał korzenie. Do urzędu przyszedł rolnik, który miał działkę sąsiadującą z tą, na której odbywały się prace i powiadomił, że ten podwykonawca usunął mu las na dwóch działkach. Co w tym przypadku? Wykonawca nie znał granic nieruchomości ?
- Właściciel bez zgłoszenia usunął drzewo ze swojej nieruchomości. Do urzędu dzwonią mieszkańcy i informują o zajściu. Czy zamiast kary pieniężnej można narzucić nasadzenia?
- Jakie kary nakładać w przypadku, gdy ktoś zniszczy drzewo przez nieumiejętne pielęgnowanie drzewa?
- Czy nakładać karę na straż pożarną, która nie poinformowała urzędu o usunięciu drzewa?
- Jak wygląda przebieg postępowania dotyczącego usunięcia drzew bez zezwolenia?
- Jaka jest procedura, gdy dostajemy zgłoszenie o wycince bez zezwolenia? Czy możemy jechać w teren bez zapowiedzi?
- Naliczanie i pobieranie opłat za nielegalne usunięcie drzew ich uszkodzenie lub zniszczenie wysokość kary i sposób jej wyliczenia: termin płatności kary, przedawnienie.
- Drzewo rosło na działce prywatnej i wchodziło w pas drogi gminnej. Uniemożliwiało to przejazd samochodu ciężarowego, dlatego właściciel samochodu, który utknął na drodze, przyciął konar drzewa, a nie był właścicielem działki. Do urzędu wpłynął wniosek o wymierzenie kary za ten czyn. Czy można potraktować to jako stan wyższej konieczności?
8. RODZINNE OGRÓDKI DZIAŁKOWE
- Jak powinna wyglądać procedura w przypadku usuwania drzew z rodzinnych ogrodów działkowych ROD? Czy wystarczy zgłoszenie, czy należy złożyć wniosek?
9. USUWANIE DRZEW LUB KRZEWÓW A FORMY OCHRONY PRZYRODY
- Czy na obszarze Natura 2000 można wyciąć drzewa tylko w wyjątkowych sytuacjach? Co z działkami osób fizycznych?
- Wycinka drzew z obszaru Natura 2000. Teren przyjeziorny. Z ewidencji wynika, że teren należy do osób fizycznych i znajdują się na nim domki letniskowe, które są wynajmowane w sezonie letnim. Złożone zostały 3 wnioski: 1. wniosek – 11 drzew do wycinki, które stanowią wg wnioskodawcy zagrożenia dla domków letniskowych, 2. wniosek – 11 drzew, część uschniętych, część pod budowę przyłącza kanalizacyjnego, 3 wniosek – 4 sztuki drzew, które zagrażają bezpieczeństwu domku letniskowemu. Czy w takim przypadku możemy wydać decyzję i wskazać nasadzenia?
- Jak postąpić w przypadku zgłoszenia usunięcia drzewa, rosnącego na terenach objętych ochroną przyrody?
- Jak poprowadzić sprawę, jeżeli termin oględzin nie jest przeprowadzony w ciągu 21 dni od dnia zgłoszenia zamiaru usunięcia drzew przez osobę fizyczną? Drzewa znajdują się na działce w obszarze chronionego krajobrazu. Liczba drzew zgłoszonych do usunięcia to 57 szt. a przy oględzinach właściciel przedstawił ponad 100 drzew z gatunku olsza, brzoza i topola. Czy można wydać sprzeciw w formie decyzji na wszystkie drzewa?
- Co, jeśli rolnik chce usuwać drzewa w związku z przywróceniem gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego na terenie obszaru chronionego krajobrazu?
- Jak powinna wyglądać procedura wydania zezwolenia na wycinkę drzew na terenie chronionego krajobrazu, jeżeli rolnik chce przywrócić teren do użytkowania rolniczego lub gdy działka jest wyznaczona pod budowę budynku mieszkalnego? Czy w takich sytuacjach jest potrzebne uzyskanie decyzji o oddziaływaniu na środowisko?
10. WYCINKA DRZEW/KRZEWÓW OCHRONA GATUNKOWA
- W jakich okresach przypada zakaz usuwania gniazd?
- Czy organ powinien wymagać od wnioskodawcy opinii ornitologicznej, jeżeli będzie chciał wyciąć drzewa w okresie lęgowym?
- W jakich sytuacjach można usuwać gniazda w okresie lęgowym ptaków?
- Jeśli stwierdzono gniazdo ptasie na drzewie, ale jest to gniazdo gołębia łownego, chronionego tylko w lasach, to RDOŚ może odmówić zgody na wycinkę?
- Co w przypadku, gdy podczas oględzin organ stwierdza występowanie na drzewie dziupli?
- Jak powinna wyglądać procedura wycinki drzewa w przypadku zgłoszenia zamiaru jego usunięcia, jeżeli w koronie znajduje się ptasie gniazdo?
- Organ wydający decyzję wskazał budki na drzewach – czy w związku z tym musimy stwierdzić tylko obecność gatunków chronionych, czy wskazać konkretne gatunki, na jakie wnioskodawca musi uzyskać odstępstwo od RDOŚ?
- Jak powinna wyglądać procedura w przypadku stwierdzenia w zadrzewieniach przydrożnych obecności gatunków chronionych? Jakie gatunki chronione mogą występować w zadrzewieniach?
- Jak dbać o gatunki chronione występujące w obrębie zadrzewień przydrożnych?
- Gmina wszczęła postępowanie na wniosek Zarządu Dróg Powiatowych w/s wycięcia drzew z gatunku wierzba biała. Po oględzinach w terenie z ZDP stwierdzono obecność pachnicy dębowej. Czy w tej sytuacji gmina powinna przesłać do uzgodnienia decyzję odmowną do RDOŚ?
11. SPORY SĄSIEDZKIE
- Osoba zgłosiła się do gminy z prośbą, ponieważ z działki sąsiada na jej działkę przechodzą gałęzie albo drzewo przechyla się w stronę jej nieruchomości i prosi, aby gmina zgłosiła się do właściciela drzewa o interwencję. Czy mamy możliwość interweniowania w tej sprawie? Czy możemy jedynie pouczyć, że osoba sama musi dojść do porozumienia z sąsiadem?
- Czy trzeba powiadomić sąsiada o zamiarze przycięcia korzeni drzewa rosnącego na jego nieruchomości?
- Co zrobić, gdy strony nie mogą dojść do porozumienia w sprawie usunięcia drzew?
12. KPA I INNE USTAWY W WYCINCE DRZEW LUB KRZEWÓW
- Czy przed wszczęciem postępowania można wezwać do złożenia wyjaśnień?
- Czy zgłoszenia zamiaru usunięcia drzew też należy udostępniać w karcie czy tylko wnioski?
- Czy do oględzin drzew ze strony urzędu powinny być dwie osoby czy może być jedna osoba?
- Jeśli jest jedna strona postępowania, to czy musimy zawsze wysłać na koniec postępowania zawiadomienie o zebraniu dowodów i możliwości wypowiedzenia się?
- Jak udokumentować zawiadomienie telefoniczne?
- Jak postąpić w sytuacji, jeśli organizacja ekologiczna chce być w postępowaniu na prawach „strony”?
- Na jaką ustawę powołujemy się w definicji rolnika? Czy rolnik to rolnik, czy osoba fizyczna?
- Czy uprawniony geodeta ma prawo dokonać przycinki drzewa, np. w celu ustalenia granicy działki?
- Współpraca organu prowadzącego postępowanie administracyjne z instytucjami strzegącymi przestrzegania prawa (straż gminna, policja).
- Ustalenie stron postępowania
- Kogo i w jakich okolicznościach wzywa się na przesłuchanie?
- Kto i w jaki sposób prowadzi przesłuchanie świadków oraz stron?
- Odmowa wiary określonym dowodom – co to znaczy i kiedy można zastosować?
- Co w przypadku gdy mamy słowo przeciwko słowu w zeznaniach?
- Jak określić szkodliwość czynu?
- Jakie są przesłanki uzasadniające zawieszenie postępowania dotyczącego nielegalnego usuwania drzew i ich uszkadzania i niszczenia?
- Jaki jest termin załatwienia sprawy?
- Czy można zmienić decyzję zezwalającą na usunięcie drzew?
- W jakich przypadkach wydaje się decyzję warunkową?
- Jakie muszą zostać spełnione warunki oraz jaka jest procedura wydawania decyzji wygaszającej?
- Co należy zrobić gdy postępowanie jest prowadzone dłużej? Jak przygotować zawiadomienie o niezałatwieniu sprawy w terminie określonym w KPA?
- W k.p.a. jest zapis o milczącej zgodzie, że należy pozostawić zapis w dokumentach na jakiej podstawie jest wyrażona milcząca zgoda. Czy w procedurze zgłoszenia należy po oględzinach sporządzić notatkę, że burmistrz nie wnosi sprzeciwu i że wyraża milczącą zgodę na usunięcie drzew?
Prowadzący
Paulina Dobrzyńska – Zastępca Kierownika Referatu Planowania Przestrzennego, Gospodarki Nieruchomościami i Odpadami Komunalnymi, Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Gminy Baboszewo. Posiada ponad sześcioletnie doświadczenie w pracy w Urzędzie, związane bezpośrednio z ochroną przyrody, ochroną środowiska oraz gospodarką wodną i ściekową. Prowadzi sprawy wynikające z przepisów o ochronie przyrody w tym m.in. ewidencję pomników przyrody, tworzenie projektów uchwał dotyczących ustanawiania i znoszenia statusu pomnika przyrody oraz zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych w jego obrębie. Jest odpowiedzialna za prowadzenie postępowań administracyjnych dotyczących: zgłoszeń i wniosków w zakresie zamiaru usunięcia drzew i krzewów, decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, wydawania zezwoleń na świadczenie usług w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, przywrócenia stanu poprzedniego wód oraz naruszenia stanu wód na gruncie. Absolwentka kierunku Zdrowie Publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz kierunku Zarządzanie w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku.
Prawa autorskie do niniejszego programu przysługują Private Corporate Consulting Sp. z o.o. Udostępnianie, kopiowanie i przerabianie niniejszego programu bez pisemnej zgody Private Corporate Consulting Sp. z o.o., zagrożone jest odpowiedzialnością karną oraz cywilną.