Wideoszkolenie: Sprawozdawczość z odbioru odpadów komunalnych

Jak system kaucyjny ma funkcjonować w systemie BDO? Jak należy sporządzać analizy dotyczące poziomów BIO? Czy odpady objęte systemem kaucyjnym będą wliczane do poziomów recyklingu osiąganych przez gminy?


Wideoszkolenie PCC Poland skierowane do osób zajmujących się gospodarką odpadami komunalnymi; do osób odpowiedzialnych za przygotowanie rocznego sprawozdania w imieniu wójta, burmistrza/ związku międzygminnego z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi za 2025 rok

System kaucyjny w sprawozdaniach gmin – sprawdź, co musisz uwzględnić!
Zapraszamy na specjalistyczne szkolenie, które pozwoli Państwu bezbłędnie przygotować sprawozdanie z odbioru odpadów komunalnych z uwzględnieniem systemu kaucyjnego oraz przedstawi praktyczne rozwiązania dla gmin, które – po wprowadzeniu systemu kaucyjnego – mogą odnotować nawet 20% spadek ilości odbieranych odpadów mimo obowiązujących umów z firmami odbierającymi. Przedstawimy również, którą metodę – pośrednią czy bezpośrednią – warto stosować przy wyliczaniu poziomów odzysku bioodpadów oraz która z nich sprawdza się najlepiej w praktyce. Uczestnicy dowiedzą się także, jakie zestawienia z PSZOK-u powinny zostać ujęte w sprawozdaniu, które kody odpadów mogą zostać pominięte oraz jakie działania warto wdrożyć, aby skutecznie osiągnąć wymagane poziomy recyklingu. Nie zabraknie omówienia kwestii związanej z ankietami dotyczącymi kompostowników – wskażemy, jaki procent zebranych odpowiedzi jest wystarczający do rzetelnego wyliczenia masy bioodpadów. Dlaczego warto wziąć udział? Zapewniamy możliwość zadawania pytań od początku szkolenia, praktyczne wskazówki i jasne wyjaśnienia, które pomogą Państwu uniknąć błędów i sprawnie wywiązać się z obowiązków sprawozdawczych.

W programie m.in., wybrane zagadnienia:

  • Jak ma wyglądać sprawozdanie dotyczące systemu kaucyjnego w BDO?
  • Jeśli gmina ma podpisaną umowę z firmą na odbiór określonej, szacowanej ilości odpadów na dany rok, a w wyniku wejścia systemu kaucyjnego faktyczna ilość odpadów zmniejszy się nawet o 20% – jak rozwiązać taką sytuację?
  • Którą metodę — pośrednią czy bezpośrednią — należy stosować, aby osiągnąć zadowalające poziomy odzysku bioodpadów na poziomie gmin? Która z tych metod jest bardziej racjonalna i skuteczna w praktyce?
  • Jakie zestawienia z PSZOK-u powinny być uwzględnione w sprawozdaniu? Które kody mogą być pomijane?
  • Co można zrobić, aby osiągnąć wymagane poziomy recyklingu? Jakie są sprawdzone sposoby?
  • Jaki procent ankiet będzie wystarczający do obliczenia masy bioodpadów w kompostownikach?

Szczegółowy program szkolenia:

Pytania uczestników, na które odpowiedzieliśmy w trakcie ostatniego terminu szkolenia:

  • Czy firma, która ma umowę z gminą i nie osiągnęła poziomu może być ukarana na podstawie ustawy?
  • Czy w przypadku ok. 1200 punktów z zadeklarowanym kompostownikiem konieczne jest, aby wszystkie podmioty składały ankietę, w szczególności w sytuacji, gdy masa odpadów z kompostowników obliczana jest na podstawie metrażu, tj. powierzchni terenów zielonych wokół nieruchomości?
  • Czy gminy muszą przeprowadzić kolejną ankietyzację, czy bazujemy na już złożonych?
  • W jakich przypadkach należy wezwać podmiot o dołączenie do sprawozdania dokumentów i jakie to powinny być dokumenty, co powinny nam potwierdzać?
  • Czy po złożeniu sprawozdania (w przypadku, gdy jest ono jeszcze niezaakceptowane) podmiot może sam dołączyć do tego sprawozdania żądane przez nas dokumenty (np. po naszej interwencji telefonicznej)?
  • W jakich przypadkach należy wezwać podmiot o dołączenie do sprawozdania dokumentów i jakie to powinny być dokumenty, co powinny nam potwierdzać? - na jaki przepis się powołać?
  • Jeśli podmiot przekazał jakąś część odpadów do magazynowania lub składowania czy musimy od niego żądać potwierdzenia w postaci dokumentów?
  • Czy podmiot, który wliczył do sprawozdania odpady zmagazynowane w roku poprzednim, to czy musimy od niego żądać dokumentów - jakich?
  • Czy odpady z deklarowanych czterech miesięcy kompostowania należy przeliczać w ten sposób, że jeżeli za okres czterech miesięcy zadeklarowano np. 100 kg, to tę ilość przyjmuje się jako wytworzenie roczne? W pozostałych miesiącach roku zakłada się wytworzenie odpadów na poziomie 0 kg.
  • Czy ustawa określa w jaki sposób weryfikujemy sprawozdania od przedsiębiorców i pod jakim kątem?
  • Czy BIO odpady, które trafiły do kompostowania w procesie r3 nie stały się produktem do ponownego wykorzystywania nie można w żadnej części do poziomu recyklingu
  • Czy firma, z którą gmina ma podpisaną umowę na odbiór i transport odpadów od mieszkańców z terenu miasta, powinna złożyć sprawozdanie?
  • Czy w regulaminie można uwzględnić limity odbioru odpadów BIO sprzed posesji, np. do 4 worków, natomiast ilości przekraczające ten limit należy dostarczyć do PSZOK?
  • W grudniu została wydana decyzja w sprawie braku osiągnięcia poziomu recyklingu za 2022 rok. Strona wniosła odwołanie, zarzucając brak miarkowania kary zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego. Co w tej sytuacji?
  • Odpady z PSZOK są przekazywane do instalacji. Czy w takim przypadku instalacja przekazuje do Burmistrza sprawozdanie do 31.01.br.? Instalacja znajduje się poza terenem gminy.


1. System kaucyjny a BDO. Obowiązki podmiotów i przekazywanie danych

  • Jak system kaucyjny ma funkcjonować w systemie BDO?
  • Jak ma wyglądać sprawozdanie dotyczące systemu kaucyjnego w BDO?
  • Czy w systemie BDO jest osobny dział dedykowany systemowi kaucyjnemu?
  • Jeśli podmiot będzie składał sprawozdanie dotyczące systemu kaucyjnego, czy dane będą automatycznie zaciągane do tego nowego działu?
  • Kto jest podmiotem reprezentatywnym w systemie kaucyjnym?
  • Jakie dane dotyczące systemu kaucyjnego należy uzupełnić w sprawozdaniu?
  • Jaki wpływ system kaucyjny będzie miał na sprawozdanie?
  • Czy operatorzy systemu kaucyjnego mają obowiązek przekazywania sprawozdań do gmin?
  • Na podstawie jakich przepisów firmy będą musiały przekazywać sprawozdania?
  • Jakie informacje gminy będą otrzymywać od operatorów systemu kaucyjnego w celu sporządzania sprawozdania?
  • Kto będzie raportował gminom, ile butelek zostało wrzuconych do automatów?
  • W jaki sposób sklepy mają przedstawiać dane z systemu kaucyjnego do gminy?
  • Czy Lidl, który już od dłuższego czasu posiada automaty do zbiórki butelek, będzie miał nagle obowiązek złożyć sprawozdanie dotyczące systemu kaucyjnego?


2. System kaucyjny a wliczanie do poziomów recyklingu

  • W jaki sposób firmy będą przekazywać gminom informacje o osiągniętym poziomie recyklingu?
  • Z roku na rok coraz trudniej jest osiągnąć poziomy recyklingu, zwłaszcza przy wprowadzeniu systemu kaucyjnego — jak to ma wyglądać w praktyce?
  • Czy odpady objęte systemem kaucyjnym będą wliczane do poziomów recyklingu osiąganych przez gminy?
  • Czy istnieją możliwości prawne, aby część odpadów odebranych w ramach systemu kaucyjnego mogła być wrzucona ilościowo do poziomu recyklingu gminy?
  • Czy gmina może, na podstawie porozumienia ze sklepem, wliczać odpady zebrane w tych sklepach do własnego poziomu recyklingu?
  • Czy gmina może ustawić własne butelkomaty? Jeśli tak, jak później wliczyć ilości odebranych w nich odpadów do poziomu recyklingu?
  • Jakie działania może podjąć gmina, aby odpady pozostawały w gminie i były zaliczane do jej poziomu recyklingu?
  • Gdzie odzysk z systemu kaucyjnego będzie zaliczany jako recykling?
  • W jaki sposób można ująć, jaki procent odpadów będzie objęty systemem kaucyjnym?
  • W sytuacji, gdy na terenie gminy nie ma sklepów wielkopowierzchniowych, a mieszkańcy będą wywozić opakowania do innych gmin, jak będzie wyglądało rozliczanie poziomów recyklingu przypisanych do poszczególnych gmin?
  • Jak gmina ma sobie radzić z tzw. „uciekającym recyklingiem”, czyli sytuacją, gdy mieszkańcy małych miejscowości będą zwracać opakowania w większych miastach – co wtedy z poziomem recyklingu przypisanym do gminy wiejskiej?


3.Skutki dla gmin – zmniejszenie strumienia odpadów i wyzwania

  • Jeśli gmina ma podpisaną umowę z firmą na odbiór określonej, szacowanej ilości odpadów na dany rok, a w wyniku wejścia systemu kaucyjnego faktyczna ilość odpadów zmniejszy się nawet o 20% – jak rozwiązać taką sytuację?
  • Jaka część odpadów selektywnych może zostać "przejęta" przez system kaucyjny i odejść ze strumienia odpadów odbieranych przez gminę?
  • Czy w związku z wprowadzeniem systemu kaucyjnego planowane jest obniżenie wymaganych poziomów recyklingu dla gmin?


4. Jak dokładnie liczy się poziom recyklingu? Obliczanie wymaganych poziomów

  • Jakie są metody obliczania poziomu recyklingu w BDO?
  • Co można zrobić, aby osiągnąć wymagane poziomy recyklingu? Jakie są sprawdzone sposoby?


5. Czego wymagać od przedsiębiorców w zakresie osiągania poziomów recyklingu? Czy zbierający również ma obowiązek obliczenia poziomu?

  • Jak zweryfikować czy podmiot, który ma umowę z mieszkańcami, prawidłowo obliczył poziom recyklingu?
  • Skąd pozyskać informację, czy wszystkie podmioty zbierające odpady z terenu gminy złożyły sprawozdanie?
  • W którym miejscu w BDO można zweryfikować sprawozdania od podmiotów?
  • W jakiej formie dodatkowej podmiot może wykazać na wezwanie urzędu, że odpady zostały poddane recyklingowi?
  • Czy podmiot, który odebrał tylko odpady wielkogabarytowe, jest zobowiązany do osiągnięcia poziomu recyklingu?
  • Czy podmiot odbierający tylko odpady zmieszane wypełnia dział z poziomem recyklingu?
  • Co z podmiotami, które odbierają odpady od działalności gospodarczych i składają sprawozdanie gminie – czy muszą osiągać poziomy?
  • Czy podmiot wykazuje całą masę konkretnego odpadu przekazaną do recyklingu?


6. Jak wiarygodnie określić masę odpadów w kompostownikach? Jaki czas ważne są badania z ankiet kompostowników?

  • Jak należy sporządzać analizy dotyczące poziomów BIO? W jaki sposób ująć odpady z kompostowników do poziomu recyklingu?
  • Jak prawidłowo rozliczać ilość kompostowanych bioodpadów, aby osiągnąć wymagany poziom recyklingu?
  • Jakie dane od mieszkańców należy zbierać, aby prawidłowo rozliczyć bioodpady?
  • Jak uzyskać informacje o powierzchni terenów kompostowników u mieszkańców? Jakie rozwiązania można zastosować?
  • Jak obliczyć masę BIO kompostowanych w przydomowych kompostownikach?
  • Którą metodę — pośrednią czy bezpośrednią — należy stosować, aby osiągnąć zadowalające poziomy odzysku bioodpadów na poziomie gmin? Która z tych metod jest bardziej racjonalna i skuteczna w praktyce?
  • Czy w obliczaniu odpadów BIO u źródła nadal można stosować metodę pośrednią, jeżeli nie ma ankiet?
  • W jaki sposób mieszkaniec ma określić, jaka jest waga bioodpadów w kompostowniku? Jak mieszkańcy mają oszacować, ile kg odpadów kuchennych lub zielonych zebrali w kompostowniku?
  • Czy jest określona liczba ankiet, które trzeba wypełnić, aby móc je wykorzystać do obliczeń?
  • Jaki procent ankiet będzie wystarczający do obliczenia masy bioodpadów w kompostownikach?
  • Jak określić, czy próba jest reprezentacyjna? Gmina zebrała ankiety z około 20 % gospodarstw, które zadeklarowały kompostownik. Czy jest to wystarczające?
  • Jak pomóc oszacować mieszkańcowi ilość odpadów kuchennych i z ogrodów?
  • Jak pozyskać dane o ilości bioodpadów od mieszkańców w gminie wiejskiej?
  • Gdzie wykazujemy odpady z kompostowników?
  • Czy zamiast gospodarstw domowych wystarczyłaby liczba nieruchomości z i bez kompostownika, a nie liczba gospodarstw?
  • Czy wystarczy tylko ankieta wykazująca, ile odpadów kompostuje mieszkaniec, czy trzeba dokonać kontroli kompostownika z urzędu?
  • Firma wodno-kanalizacyjna ma instalację - kompostownik z certyfikatem. Czy można to doliczyć do sprawozdania do poziomu recyklingu?
  • Jeżeli liczymy ilość odpadów kompostowanych, to jak potraktować wspólnotę mieszkaniową? Jako jedną nieruchomość, czy jedno gospodarstwo?
  • W gminie znajdują się małe bloki. Każdy właściciel mieszkania ma małą działkę przyległą do bloku i chce na niej postawić kompostownik. Czy może złożyć deklarację, w której zaznaczy kompostownik?
  • Czy mając dane o ilości zebranych bioodpadów na mieszkańca/rok można oszacować ilość BIO przekompostowanych, na podstawie danych z deklaracji i liczby mieszkańców z kompostownikiem?
  • Czy przedsiębiorca może mieć kompostownik zamiast umowy na odbiór bioodpadów?
  • Jak wyliczyć masę bioodpadów w kompostowniku przydomowym przez ankietowanie, jeżeli większa część ankiet nie wróci od mieszkańców do podanego terminu?
  • Jak wyliczyć ilość odpadów z kompostowników, gdy nie uda nam się zebrać ankiet od wszystkich posiadających kompostowniki?
  • Czy gmina może założyć kompostownik w PSZOK-u i zwozić tam odpady odebrane od mieszkańców, którzy zadeklarowali brak kompostownika? Czy musi opady BIO przekazać do instalacji komunalnej?
  • Czy błędem będzie niepodanie masy odpadów z kompostowników? Czy ten element musi być?
  • Czy jeżeli z danego gospodarstwa nie są odbierane bioodpady, to możemy przyjąć, że takie gospodarstwo posiada kompostownik?
  • Co w przypadku, gdy w gminie wszyscy zadeklarowali kompostowanie i w roku 2025 nie odebraliśmy odpadów BIO?
  • Co w przypadku, gdy kompostowanie wprowadzono w ciągu roku - czy pytać o roczną masę?
  • Jeżeli ktoś zgłosił kompostowanie pod koniec roku, to czy brać te osoby do wyliczeń?
  • Czy możliwe jest złożenie korekty sprawozdania za rok 2024 i doliczenie kompostownika?
  • Czy do badania bierzemy nieruchomości, które mają zniżkę na kompostownik, czy możemy też nieruchomości, które nie złożyły deklaracji na kompostownik, ale kompostują bioodpady?
  • Jaki czas ważne są badania z ankiet kompostowników?
  • Czy może dostarczyć do PSZOK-u odpady BIO osoba, która w deklaracji oświadczyła, że posiada kompostownik przydomowy?
  • Czy za nieruchomości, z których nie wróciły ankiety można przyjąć pewną masę bioodpadów
  • Przypadek: bioodpady przekazywane do instalacji na kompostowanie do R3. Instalacja przekazuje informację, że powstaje nawóz stanowiący środek poprawiający właściwości gleby. Czy całą odebraną masę można zaliczyć do recyklingu, czy tylko tyle ile ostatecznie powstało nawozu?


7. Przeprowadzanie, ważność wykorzystanie badań ankietowych - czy ankiety należy zbierać co roku?

  • Czy można zebrać ankiety od właścicieli Rodzinnych Ogródków Działkowych, które nie są w systemie gminnym, ale mają kompostowniki?
  • Jaki jest okres obowiązywania ankiet na kompostowniki?
  • Czy ankietę można wykonać telefonicznie?
  • Czy ankiety trzeba zbierać w każdym roku osobno?
  • Ile ankiet należy zebrać od mieszkańców, aby można było wykorzystać je w sprawozdaniu?
  • Co, jeżeli gmina nie przeprowadziła ankiet wśród mieszkańców?
  • Jeśli w 2024 roku wysłaliśmy ankiety do mieszkańców odnośnie bioodpadów kompostowanych u źródła, w celu pozyskania danych do sprawozdania, to czy w tym roku także musimy wysłać ankiety, czy możemy bazować na danych z poprzedniego roku?


8. Kody odpadów i zasady ich ujmowania w sprawozdaniu

  • Czy odpady o kodzie 20 02 03 muszą być ujęte w sprawozdaniu?
  • Jak traktować odpady zebrane w rowach przydrożnych?
  • Czy odpad o kodzie 20 03 02 może mieć symbol R3? Czy może być wpisany w dziale III tab. B?
  • Czy w sprawozdaniu gminy odpad o kodzie 20 03 02 może być w dziale VIII tab. A, natomiast w sprawozdaniu podmiotu może być w dziale VI tab. A?
  • Czy w dziale VI tab. A sprawozdania podmiotu odbierającego odpady mogą pojawić się masy odpadów niesegregowanych?
  • Czy w dziale VI tab. 1 sprawozdania podmiotu mogą pojawić się odpady w grupy 16?
  • Gdzie ujmujemy odpady w grupy 16 12 07 drewno inne niż wymienione w 19 12 06?
  • Przypadek: instalacja przekazała informację, że w wyniku przetworzenia odpadów elektrosprzętu powstał wysort odpadu o kodzie 16 02 16, a następnie został przekazany do R4. Czy odpad z grupy 16, który powstał z odpadu o kodzie z grupy 20 można zaliczyć do poziomu recyklingu?
  • Jakich odpadów dotyczy sprawozdanie z rozszerzeniem OOKX?
  • Jeżeli odpady 16 01 03 są klasyfikowane jako odpady komunalne, to dlaczego nie można ich doliczyć do poziomu recyklingu, jeżeli zostały przekazane do procesu zagospodarowania R3?
  • Czy odpady 20 01 10 można zaliczyć do poziomu recyklingu?
  • Podmiot w dziale VII nie chce wykazywać odpadów o kodzie 19 05 03 twierdząc, że nie są poddane składowaniu, tylko odzyskowi i wskazuje je tylko w dziale, w którym wpisywane są odpady poddane odzyskowi na składowisku. Czy jest to prawidłowe?
  • Jakie sprawozdanie powinien wypełnić wójt w przypadku wytworzenia odpady 19 08 01? Czy to sprawozdanie znajduje się w BDO czy BDO JAP?
  • W procesie recyklingu 200301 powstaje produkt – kruszywo wytworzony z 191212 proces R5. Instalacja posiada certyfikaty zgodności produktu kruszywa. Czy można ten produkt uwzględnić w obliczeniach poziomu recyklingu?
  • Skup złomu wykazał w dziale VI tab. A masę odpadów przekazanych do przygotowania do ponownego użycia i recyklingu niższą masę niż masa przekazana do zagospodarowania zebranych odpadów komunalnych, którą z kolei wykazał w dziale III tab. A. Nie wykazał nic w magazynowanych. Czy należy podmiot wezwać do korekty, aby ta różnica trafiła do działu dotyczącego magazynowania?
  • Jak zweryfikować poprawność danych w sprawozdaniu podmiotu odbierającego odpady w dziale VI tab. C – masa odpadów komunalnych ulegających biodegradacji wytworzona w 1995 r. w tonach? Czy te dane są zmienne?


9. RDR- Obowiązki sprawozdawcze związane z rejestracją i wykreśleniem z RDR

  • Co w przypadku, gdy urząd otrzymał informację, że podmiot odbierający odpady, a nie ma wpisu do rejestru działalności regulowanej?
  • W jakiej formie urząd może wyegzekwować od podmiotu wpisanego do RDR spełnienie poniższych zapisów: „do poziomu recyklingu można zaliczyć odpady o kodzie 20 02 01 w następujących sytuacjach: musi z nich powstać produkt, który można wprowadzić na rynek spełniając przepisy szczegółowe oraz jeżeli powstanie z nich odpadach, to też można zaliczyć pod warunkiem, że to co powstało w wyniku kompostowania lub fermentacji będzie wykorzystywane na powierzchni ziemi i to wykorzystanie przynosi korzyści rolnictwu lub prowadzi do poprawy stanu środowiska”?
  • Czy firma Eko Logis, która odebrała odpady gruzu od właściciela nieruchomości niezamieszkałej z terenu gminy musi być wpisana do RDR?
  • Czy od podmiotu nieprofesjonalnie zbierającego odpady musi odbierać je firma wpisana do RDR?
  • Czy odbierający odpady od firm, który ma u nas wpis do RDR może wywieźć odpady do instalacji w innym województwie?
  • Jak postąpić w przypadku, gdy podmiot odbierający odpady z tereny gminy, nie posiada wpisu do RDR. Odebrał odpady 17 09 04, co potwierdza karta przekazania odpadów komunalnych wygenerowana w BDO. Początkowo podmiot złożył sprawozdanie, w którym również wykazał odbiór tego odpadu, ale po wezwaniu o wyjaśnienia, jak do tego doszło, skoro nie posiada wpisu do RDR, dokonał korekty i złożył zerowe sprawozdanie. Jakie kroki podjąć w tej sytuacji?
  • Czy przedsiębiorca, który wpisał się do RDR w grudniu musi złożyć sprawozdanie?
  • Czy złomowiska powinny być wpisane do RDR?
  • Co w przypadku, gdy firma nie została wykreślona z RDR?
  • Jeżeli firma wykreśliła się z RDR w połowie roku, to czy nadal musi złożyć sprawozdanie za dany rok?
  • Czy firma wpisana do RDR jest zobowiązana do złożenia sprawozdania, jeżeli byłoby ono „zerowe”?
  • Czy powinniśmy zaakceptować sprawozdanie zerowe od podmiotu, który nie jest wpisany w RDR?
  • Czy podmiot wpisany do RDR jako transportujący składa sprawozdanie?
  • Zbierający ma zezwolenie na zbieranie i transport odpadów zużytego sprzętu. Jednak miejsce zbierania nie jest na terenie naszej gminy. Zbierający nie posiada wpisu do RDR. Odbiera odpady w ramach okazjonalnej zbiórki w ramach ustawy o zużytym sprzęcie. Czy taka firma składa sprawozdanie w BDO z ilości zebranej masy podczas okazjonalnej zbiórki?


10. Co można wliczyć do poziomu recyklingu? Poszczególne kody odpadów

A. Opony - Czy do Mw wliczamy opony?

  • Czy wartość opon może być wliczana do poziomów recyklingu?
  • Czy do obliczania poziomów recyklingu bierzemy pod uwagę zużyte opony 16 01 03?
  • Czy opony odebrane na PSZOK-u o kodzie 16 01 03 zaliczamy do masy Mw przy obliczaniu poziomy recyklingu?
  • Kod 16 01 03 – zużyte opony. Czy do poziomu recyklingu można zaliczyć wysortowane ilości, a nie odpady odebrane u źródła, które poszły do R3?
  • Czy aby mieć pewność dot. pochodzenia opon przekazanych do R3, należy wystosować zapytanie do instalacji?
  • Jeżeli opony zbierane są oprócz PSZOK również podczas zbiórki odpadów wielkogabarytowych prowadzonej 2 razy w roku, to czy prawidłowy kod jest 16 01 03?
  • Czy można umieścić w dziale VIII A odpady o kodach: 16 01 03 zużyte opony – proces R3, jeśli nie są wysortem, 20 01 99 – inne niewymienione frakcje zbierane w sposób selektywny – proces R5, 20 03 07 - odpady wielkogabarytowe, jeżeli uzyskamy informację, że zostały poddane procesowi R3, R4 lub R5?
  • Czy podmiot odbierający odpady powinien wykazać w sprawozdaniu odpady wielkogabarytowe oraz opony, które odebrał jednorazowo z nieruchomości niezamieszkałej?
  • Co, jeżeli firma wykazała opony w R1, a nie w dziale przekształcania termicznego?
  • Gdzie wpisujemy opony?

B. Popiół - Czy popiół możemy zaliczyć do recyklingu?

  • Czy odpady o kodzie 20 01 99 (popiół) możemy wliczyć do poziomu recyklingu?
  • Czy popioły zbierane osobno o kodzie 20 01 99 można ująć w odpadach Mr?
  • Czy odpady o kodzie 20 01 99 (popioły z palenisk domowych), kod R5 wykorzystane do wykonania warstwy izolacyjnej, możemy uwzględnić przy obliczaniu poziomów jako poddane recyklingowi?
  • Czy popiół poddany procesowi R12 wliczać do recyklingu?
  • Jeżeli popiół byłby zbierany osobno, to czy wtedy wzrósłby poziom recyklingu? Nie wszystkie gminy mają osobny pojemnik na popiół.
  • W gminie osobno zbiera się popiół, a osobno odpady zmieszane. Firma odbierająca odpady twierdzi, że nie osiągniemy poziomu recyklingu, jeżeli będziemy oddawać go jako osobną frakcję. Proponują, aby mieszkańcy mieszali go z odpadami zmieszanymi, co pozwoli na odzyskanie i osiągnięcie poziomu recyklingu. Czy przedsiębiorstwo ma rację?
  • Czy popiół ujmować w kodzie 20 03 99?
  • Czy popiół może być w dziale VI tab. A?
  • Jeżeli gmina wytwarza popiół o kodzie 10 01 01, to czy też musi złożyć sprawozdanie do marszałka?
  • Czy podmiot odbierający z terenu gminy odpady zmieszane może je przetransportować do swojej sortowni odpadów segregowanych i wysortować popiół oraz bioodpady? Czy taką możliwość ma tylko instalacja, do której powinny trafić odpady zmieszane?
  • Jeżeli popiół jest poddany procesowi R3 jako warstwa na kwaterze składowiska, to czy doliczamy tę masę do odpadów składowania?

C. Elektrośmieci

  • Jak wyliczyć poziom recyklingu z elektrośmieci, aby móc wpisać ich wartość w tabeli 8B?
  • Jeżeli na terenie gminy działa OSP, które zbiera elektrośmieci, a szkoła tekstylia, które zostają wysłane do innej gminy, to czy można to wliczyć do sprawozdania, a tym samym zawyżyć poziom recyklingu?
  • Czy podmioty, które organizują zbiórki elektrośmieci, powinny złożyć sprawozdanie?
  • Co ze zużytym sprzętem elektro, zbieranym w sklepach na naszym terenie?

D. Odpady z cmentarzy

  • Pod jakim kodem powinny być odbierane odpady z cmentarzy?
  • Czy odpady z cmentarzy należy kwalifikować jako odpady komunalne i powinny być segregowane na 5 frakcji?
  • Mamy zawartą umowę z podmiotem odbierającym odpady z nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych. Dodatkowo ksiądz, który jest zarządcą cmentarza, zamówił osobno firmę do odbioru odpadów z cmentarza. Czy jest to prawidłowe?
  • Co z odpadami z cmentarzy, jeżeli w gminie wożą je samodzielnie księża?
  • W którym sprawozdaniu powinny znaleźć się odpady z cmentarzy, jeżeli przedsiębiorstwo gminne dba o porządek w gminie na podstawie wskazania realizacyjnego, w które wchodzą odpady z cmentarzy?
  • Co z podmiotem, który odbiera odpady z cmentarza, ma wpis do RDR, ale nie jest wpisany w BDO i nie złożył sprawozdania?
  • Czy powinien złożyć sprawozdanie podmiot, który wykazał jedynie odpady z cmentarza? Co z poziomami, jeżeli złożył je prawidłowo?
  • Jeżeli parafia ma podpisaną umowę prywatną z firmą, to czy przedsiębiorstwo powinno złożyć sprawozdanie w BDO?
  • Firma została wpisana do RDR. Odbiera odpady z cmentarzy i z ulic. Zawsze wykazuje, że wszystko zostało przekazane do składowania D5 na składowisko. Czy całość wykazanych odpadów należy wykazać w sprawozdaniu?
  • Odbieramy odpady z cmentarza w gminach, odpad o kodzie 20 02 03 poddawany jest procesowi D5, co z poziomami?
  • Firma odbiera z terenu gminy z cmentarzy tylko jeden kod 20 02 03, jest obowiązana do obliczenia recyklingu, ale od instalacji komunalnej uzyskała informację, że odpad został poddany procesowi D5 - sklarowanie. Czy firma musi wyliczyć poziom w takim przypadku?

E. Odpady budowane i rozbiórkowe

  • W którym dziale sprawozdania rocznego składanego przez przedsiębiorcę musi znaleźć się informacja o odebranych odpadach budowlanych i rozbiórkowych?
  • Czy gmina w regulaminie utrzymania czystości i porządku może narzucić zbiórkę odpadów budowlanych selektywnie? Czy te odpady można wliczać do odpadów komunalnych i do poziomów recyklingu?
  • Czy regulaminem można wymusić oddawanie odpadów budowlanych przez mieszkańców na PSZOK w sposób selektywny?
  • Jeżeli firma prowadząca PSZOK przyjmuje odpady budowlane i rozbiórkowe tylko do limitu, który wynosi 1 Mg, a powyżej limitu za odpłatności i ewidencjonuje jako zbierający, to czy ponad limit przesyła w sprawozdaniu do gminy, czy urzędu marszałkowskiego?
  • Czy styropian można przyjmować na PSZOK?
  • Odpad o kodzie 17 02 01 drewno. Czy ten odpad zalicza się do odpadów budowlanych i rozbiórkowych? W którym dziale wykazują ten odpad podmioty odbierające odpady komunalne?
  • Czy jeśli firma wykazała w sprawozdaniu odpad budowlany pod kodem 17 04 05 odpady metalowe w pozycji odpadów budowlanych, to jest to prawidłowe?
  • Czy pomiot, który nie odebrał odpadów remontowo-budowlanych, a odpady te zostały odzyskane w instalacji komunalnej, to powinien wyliczyć poziom recyklingu odp. remontowo-budowlanych?
  • Czy podmiot odbierający wyłącznie budowlankę (częściowo od mieszkańców) musi być wpisany do RDR i składać sprawozdanie?
  • Czy papę 17 03 80 wykazujemy w odebranych budowlanych i rozbiórkowych?
  • Co z azbestem, który gmina odbiera, transportuje i utylizuje?
  • Czy gmina składa sprawozdanie dot. ilości zebranego azbestu?


11. Sprawozdawczość PSZOK

  • Jakie zestawienia z PSZOK-u powinny być uwzględnione w sprawozdaniu? Które kody mogą być pomijane?
  • W których działach nie uwzględniamy odpadów z PSZOK?
  • Co, jeśli instalacja, do której zawożone są odpady, w zestawieniu rocznym nie wykazała odpadów z PSZOK-u?
  • Firma odbierająca z gminnego PSZOK odpady o kodzie 17 09 04 przesłała za pośrednictwem BDO sprawozdanie jako zbierający odpady. Firma odbiera odpady na podstawie umowy z wykonawcą wyłonionym w przetargu do obsługi gminnego systemu. Siedziba firmy, która złożyła sprawozdanie jako zbierający jest poza granicami gminy. Czy powinniśmy pozostawić sprawozdanie bez rozpoznania, a masę, którą wskazała firma powinien wykazać podmiot obsługujący PSZOK?
  • Jeżeli jeden podmiot składa 3 sprawozdania (umowa z urzędem gminy, umowa z właścicielami oraz PSZOK) i składa je z pełnomocnictwem, to czy wnosi 3 razy opłatę?


12. Kary za nieosiągnięcie wymaganego poziomu recyklingu

  • Czy można nałożyć karę za brak poziomu odzysku na firmę, która złożyła ostatnie sprawozdanie w 2024 r., a zakończyła działalność w 2025 r.?
  • Kto nakłada karę za nieosiągnięty poziom recyklingu, jeżeli podmiot składa sprawozdanie do wójta, natomiast weryfikuje go związek?
  • Co z karami dla firm odbierających odpady od właścicieli nieruchomości, które nie osiągnęły poziomu?
  • Firma wygrała przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych na terenie gminy. Nie uzyskała poziomu recyklingu z odpadów odebranych od przedsiębiorców. Czy trzeba nałożyć karę?
  • Ile jest czasu na naliczenie kary za nieosiągnięcie poziomów recyklingu?
  • Jaki jest termin na nałożenie kary pieniężnej za nieosiągnięcie poziomów recyklingu przez podmiot odbierający odpady – 3 czy 5 lat?
  • Czy do kar stosuje się przepisy działu III Ordynacji podatkowej?
  • Od kiedy naliczamy termin na nałożenie kary pieniężnej?
  • Ile lat gmina może cofnąć się z naliczeniem kary dla przedsiębiorstwa, które nie osiągnęło wymaganych poziomów?
  • Czy gmina może zapłacić karę za nieosiągnięcie poziomu z opłat pochodzących od mieszkańców za gospodarowanie odpadami?
  • Jak do kar pieniężnych ma się zapis przepisu art. 9zf Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?
  • Który przepis wskazuje na obligatoryjne nałożenie kary przez gminę dla przedsiębiorcy za nieosiągnięcie poziomu?
  • Czy jeżeli w poprzednich latach kara za nieosiągnięcie poziomu recyklingu nie została naliczona można wszcząć postępowanie w stosunku do tamtego okresu? Ile lat można się cofnąć?
  • Czy gmina może umorzyć karę za nieosiągnięcie poziomów przez firmę?
  • Czy firma podlega karze za nieosiągnięcie poziomu recyklingu, jeśli wszystko przekazała do składowania?
  • Jeżeli podmiot wykazał niepoprawny poziom recyklingu, to czy odsyłamy mu do korekty czy sami wyliczamy poprawny poziom?
  • Jeśli gmina osiągnie poziom recyklingu, natomiast przedsiębiorca odbierający odpady od właścicieli nieruchomości ich nie osiągnął, to czy w takim wypadku także musimy nałożyć karę na przedsiębiorcę?
  • Jeżeli otrzymamy karę za poprzedni rok, a umowa z obecnym odbiorcą odpadów nie będzie obowiązywać, to czy w takim przypadku możemy naliczyć karę umowną za nieosiągnięcie poziomu recyklingu?
  • Czy karzemy przedsiębiorców za poziom ograniczenia masy BIO?
  • Co w sytuacji, gdy kara zostanie umorzona przez WIOŚ, a wcześniej obarczymy firmę, aby zapłaciła za nieosiągnięty poziom? Czy później gmina zwraca środki firmie?
  • Czy warunkiem umorzenia kary jest uzyskanie poziomów w kolejnych latach?
  • Jeśli w 2025 roku nie podaliśmy BIO u źródła, tj. raport i masa odpadów BIO w przydomowych kompostownikach, nie osiągnęliśmy poziomu recyklingu, a to poprawiłoby nam %, to czy możemy teraz za 2025 rok złożyć korektę? Zostało wszczęte postępowanie i mamy dostać karę
  • Jak uniknąć kar?


13. Kary za nieterminowe złożenie sprawozdania.

  • Co w sytuacji, gdy skup złomu nie złożył nam sprawozdania?
  • Czy powinniśmy nakładać kary za brak sprawozdania zerowego dla skupu złomu? Oni złożyli sprawozdanie do urzędu miasta, który wydał zezwolenie na prowadzenie działalności, ale miejsce prowadzenia działalności to nasza gmina
  • Jeśli skup złomu nie składa sprawozdań, to czy założyć, że nie przyjmuje on odpadów komunalnych?
  • Co zrobić, jeśli jedna firma złożyła sprawozdanie po terminie, a sprawozdanie burmistrza do marszałka jest już zatwierdzone?
  • Co w sytuacji, gdy podmiot złożył sprawozdanie do nas dwa dni po terminie, tłumacząc się, że w terminie trafiło do innej gminy o tej samej nazwie? Czy powinniśmy naliczyć karę? Czy możemy przyjąć wyjaśnienie?
  • Przykład: Zakład wysyła sprawozdanie 1 lutego. Czy powinniśmy naliczyć karę?
  • Czy możemy wykreślić podmiot po 365 dniach i naliczyć mu karę za niezłożenie sprawozdania?
  • Przykład: Czy powinniśmy naliczyć karę, jeżeli sprawozdanie zerowe zostanie złożone 2 lutego, a firma została wykreślona z RDR w zeszłym roku?


14. Poziomy składowania

  • Jakie poziomy musi osiągnąć przedsiębiorstwo?
  • Czy podmioty odbierające odpady mają podać poziom składowania?
  • Czy podmiot, który w dziale IIIA wykazał 20 02 03 w procesie D5 musi wyliczyć poziom składowania w dziale VI D?
  • Czy do poziomu składowania wliczamy „17”?
  • Jeżeli przy sprzęcie elektrycznym podmiot wykazuje proces R12, to czy można go ująć w poziomach?
  • Jeżeli nie było składowania, to czy poziom równa się zero?
  • Czy w rocznym sprawozdaniu przedsiębiorca musi wypełniać dział VI tab. D - informacja o osiągniętym poziomie składowania?
  • Czy odpady 20 02 03 mogą być przekazane do poziomu składowania?


15. Jak poprawnie sporządzić sprawozdanie gminne?

  • Wypełnianie poszczególnych działów
  • Jakie instalacje powinny być umieszczane w sprawozdaniu?
  • Jak robić korekty krok po kroku w systemie?
  • Jeżeli podmiot składa sprawozdanie na podstawie przepisu art. 9n i 9nb, to czy musi wnieść dwie opłaty skarbowe do każdego sprawozdania oddzielnie?
  • Podmiot zbierający nie przedkłada pełnomocnictwa i nie uiszcza opłaty. Twierdzi, że kilka lat temu wysłał pełnomocnictwo i uiścił opłatę. Co zrobić w takim przypadku?
  • Od 2022 r. osoba ma pełnomocnictwo i co roku składa sprawozdanie. Czy opłata skarbowa powinna być pobierana co roku?
  • Czy podstawą do wezwania do złożenia korekty może być pełnomocnictwo udzielone kilka lat wcześniej z dowodem wpłaty wysyłane przez przedsiębiorstwa?
  • Czy podmiot wzywamy do korekty przez BDO?


16. Weryfikowanie informacji przekazywanych przez podmioty odbierające i zbierające odpady

  • Jak sprawdzić firmę, która odbiera odpady, czy poprawnie wprowadziła dane do sprawozdania?
  • Co, jeżeli przedsiębiorca nie chce wykazać ostatecznej instalacji, gdzie trafił odpad?
  • Jeżeli podmiot wpisał niepoprawny poziom recyklingu, to czy odsyłamy mu do korekty czy sami wyliczamy poprawny poziom?
  • Czy gminy mają obowiązek weryfikowania tego, czy podmioty prawidłowo obliczyły poziomy recyclingu/składowania/MOUBR?
  • Czy gmina może wymagać całościowego, rocznego wyliczenia poziomów ograniczenia składowania odpadów ulegających biodegradacji, recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami od podmiotu odbierającego odpady, czy musi dokonać wyliczenia samodzielnie?
  • Czy można pozyskać informację, np. mailową od podmiotu, o ilości zagospodarowania danego odpadu, bo bardzo często podmiot składając sprawozdanie dolicza magazyn roku poprzedniego i trzeba go prosić o złożenie korekty?


17. Obliczanie udziału w rynku

  • W jakim przypadku zmienia się udział w rynku dla gminy i nie jest równy 1?
  • W poprzednim roku podmiot odebrał tylko segregację. Jak obliczamy udział w rynku?
  • Czy udział w rynku usług mnożymy jeszcze przez 100%?
  • Czy do wyliczeń można przyjąć wskaźniki z planu krajowego? W jaki sposób wymóc na IK przekazanie tych informacji?
  • Czy do wyliczenia udziału w rynku podmiot bierze pod uwagę wszystkie odpady niesegregowane, czy tylko te, które odbierał?
  • W jaki sposób obliczyć poziomy dla gminy, która do 31.12.2025 była wyłącznie gminą wiejską, a od 1.01.2026 będzie gminą miejsko-wiejską?

Prowadzący

Pracownik samorządowy, główny specjalista ds. gospodarki odpadami komunalnymi w Urzędzie Miasta Mława. Posiada ponad 20-letni staż pracyw organach administracji publicznej, aktualnie – na szczeblu samorządowym. Jest absolwentką ART w Olsztynie, z tytułem inżyniera rolnika. Pasjonatka tematyki gospodarki odpadami, posiadająca szeroką wiedzę merytoryczną i bogate doświadczenie zawodowe.


W swojej pracy realizuje zadania nałożone na gminę ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz ustawą Prawo ochrony środowiska. Odpowiada m.in. za opracowanie i aktualizację procedur kontrolnych realizowanych w gminie, sprawozdawczość, opracowanie dokumentacji zamówień publicznych w części merytorycznej, monitoring realizacji usług i dopasowanie ich katalogu do potrzeb mieszkańców.


Jest także autorką większości projektów aktów prawa miejscowego funkcjonujących na przestrzeni ostatnich kilku lat w gminie. Za sukces zawodowy poczytuje sobie fakt, że żadna z zaprojektowanych przez nią uchwał nie została zakwestionowana przez organy nadzoru. Wszystkie rozstrzygnięcia w sprawach skarg zapadły na korzyść gminy, w tym precedensowe orzeczenia NSA związane z obliczaniem opłaty metodą „wodną”.


W 2020 r. jako członek zespołu zarządzającego współtworzyła zmianę metody naliczania opłaty za odpady. Wprowadzona metoda „wodna” funkcjonuje do dziś, stabilizując finanse systemu i zapewniając zasadę „każdy płaci za siebie”.

Prawa autorskie do niniejszego programu przysługują Private Corporate Consulting Sp. z o.o. Udostępnianie, kopiowanie i przerabianie niniejszego programu bez pisemnej zgody Private Corporate Consulting Sp. z o.o., zagrożone jest odpowiedzialnością karną oraz cywilną.

Opinie uczestników

Magdalena

Dodano: 16 stycznia 2026

Aleksandra

Dodano: 16 stycznia 2026

Magdalena

Dodano: 15 stycznia 2026

Wszystko dobrze, polecam

Monika

Dodano: 15 stycznia 2026

Szkolenie bardzo ciekawe dużo informacji

Terminy szkoleń


Brak dostępnych szkoleń.

Podobne szkolenia