Właśnie pojawiły się założenia projektu Rozporządzenia Rady Ministrów, które zmienia Rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, a celem zmian jest dostosowanie wynagrodzeń pracowników do obecnej sytuacji ekonomicznej i gospodarczej, a także zapewnienie konkurencyjności wynagrodzeń w sektorze publicznym. Nowe przepisy mają na celu uczynienie zatrudnienia w sektorze publicznym bardziej atrakcyjnym przez podniesienie stawek wynagrodzeń wraz z uwzględnieniem wzrostu minimalnej płacy.
Zmiany obejmą:
- wzrost o minimum 5% maksymalnych kwot wynagrodzeń i dodatku funkcyjnego dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru (określonych w załączniku nr 1 i 2 w rozporządzeniu) lub powołania, jednak wzrost kwot minimalnego wynagrodzenia będzie wahał się pomiędzy 5% a 16,65% w zależności od kategorii zaszeregowania;
- wzrost poziomu wynagrodzenia zasadniczego osób zatrudnionych w jednostkach samorządowych na podstawie umowy o pracę określonego w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
Kwoty zostały ustalone w taki sposób, aby w połączeniu z dodatkiem specjalnym nie przekroczyły kwoty 21043,57 zł, co stanowi 11,2-krotność kwoty bazowej, która została ustalona w Ustawie budżetowej dla osób piastujących stanowiska kierownicze na szczeblu państwowym.
Projektowane zmiany mają wejść w życie po dniu ogłoszenia, jednak nowe stawki będą obowiązywać z mocą od 01 stycznia 2025 r.
źródło: legalis.pl