Blog

UOKiK informuje jakie możliwości dają konsumentom nowe postępowania grupowe

PCC Poland
2024-09-06

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że weszły w życie nowe regulacje w związku z nowelizacją ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, które pozwolą konsumentom dochodzić roszczeń w grupie co najmniej 10 konsumentów. Powództwo przedstawicielskie lub powództwa grupowe, bo tak nazywa się nowa instytucja, pozwoli na realizację przed sądem grupowych roszczeń.


SZEROKI ZAKRES POWÓDZTW GRUPOWYCH

Wspomniane powództwa będą wytaczane przeciwko przedsiębiorcom, którzy prowadząc swoją działalność gospodarczą czy zarobkową naruszają ogólne interesy konsumentów. Lista naruszeń jest bardzo długa, a sprawy trafiające do sądu obejmują przeróżne branże, w których przedsiębiorcy świadczą usługi.


ROSZCZENIA W POWÓDZTWACH PRZEDSTAWICIELSKICH

Grupa poszkodowanych konsumentów w swoim pozwie grupowym nie musi zgłaszać naruszenia tego samego prawa w tym samym zdarzeniu. Przykładowo konsumenci mogą żądać w swoim pozwie podjęcia działań w związku z niewłaściwym wykonaniem umów przez to samo biuro podróży, które zorganizowało wczasy, ale w różnych odstępach czasu.


KOSZTY i KAUCJA

Należy pamiętać, że konsument nie jest stroną postępowania, ponieważ w postępowaniach reprezentuje go rzecznik konsumenta. Konsument nie ponosi kosztów postępowania, a jedyną opłatę, którą może ponieść to koszt przystąpienia do grupy (pobiera ją podmiot do tego upoważniony). Ustawa jednoznacznie określa maksymalny próg wspomnianej opłaty – 5% wartości żądanego roszczenia, ale co istotne – nie więcej niż tysiąc zł w sprawach o roszczenia niepieniężne, a w przypadku spraw o roszczenia pieniężne – 2 tys. zł. W pozwach grupowych nie będzie pobierana kaucja. Jeżeli zostanie zawarta ugoda, to konsument może wystąpić ze wspólnego powództwa w przypadku, gdy nie będzie zadowolony z rozstrzygnięcia sądu.


PODMIOT UPOWAŻNIONY

Podmioty mające upoważnienie do wytoczenia powództwa to te, które Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpisuje do prowadzonego przez siebie rejestru, a także Komisja Europejska, która wpisuje do wykazu organizacji upoważnionych do występowania w grupowych postępowaniach transgranicznych. Należy mieć na uwadze fakt, że podmiot upoważniony musi prowadzić niezarobkową działalność na rzecz ochrony interesu konsumentów co najmniej 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wpis do rejestru prowadzonego przez Prezesa UOKiK. Musi być osobą prawną i jego statutowym działaniem musi być ochrona konsumentów, a pozew powinien obejmować roszczenia z zakresu działań zawartych w statucie. Ponadto ustawa przewiduje możliwość dochodzenia roszczeń transgranicznych, które obejmują rynek na całym terenie Unii Europejskiej.

źródło: uokik.gov.pl, rp.pl