Blog

​Swoją działalność w Krakowie rozpoczęło Centrum Recyklingu Tworzyw Sztucznych

PCC Poland
2024-05-10

W Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczalni w Krakowie rozpoczęło działalność Centrum Recyklingu Tworzyw Sztucznych, które umożliwi przetworzenie aż 20 tys. ton foliowych worków rocznie!


Centrum Recyklingu Tworzyw Sztucznych stanowi pierwszy etap inwestycji Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych w Krakowie. Centrum zajmuje powierzchnię prawie 7 hektarów, a jego celem jest skutecznie przyczynić się do redukcji liczby odpadów, a także promować ekologię w mieście.


Całkowity koszt realizacji Centrum Recyklingu Tworzyw Sztucznych opiewa na 245 mln złotych, a jego pełna eksploatacja przypadnie na konie czerwca 2024 r.


Jak mówi dyrektor eksploatacyjny MPO Marian Kabaciński – jest to unikatowa instalacja w skali Europy, jeden z pierwszych tego typu projektów.


"To jest rzeczywiście jedna z pierwszych. Na pewno w Polsce nie ma takiej instalacji, w Europie dopiero się tworzą takie projekty. Cała Europa zgodnie z założonymi dyrektywami musi osiągnąć pewne wskaźniki recyklingu. Jeżeli do tej pory wskaźniki odzysku recyklingu były osiągalne na bazie tej infrastruktury, którą mają gminy miasta bądź firmy, które zajmują się gospodarką odpadami, tak wskaźnik recyklingu wysokości 55% w 2025 r. czy 2030 – 60%, czy ten końcowy wskaźnik, który jest określony, że w 2035 roku mamy 65% poddać recyklingowi, bez tego typu instalacji jest nie do wykonania. Tu mówimy o recyklingu całego strumienia odpadów komunalnych, czyli jeżeli w Krakowie mamy w tej chwili powiedzmy 370 000 ton odpadów komunalnych wytwarzanych przez mieszkańców Krakowa, to tak naprawdę w granicach 200 000 ton odpadów musimy ponownie zagospodarować"– wyjaśnia Kabaciński, dyrektor eksploatacyjny MPO.


źródło: portalochronysrodowiska.pl