Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sposobu współpracy organów Inspekcji Weterynaryjnej, niektórych organów administracji publicznej, dyrektorów parków narodowych, Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego i jednostek samorządu terytorialnego przy zwalczaniu chorób ma na celu uregulowanie sposobu współpracy organów i jednostek, które są zaangażowane w zwalczanie chorób zwierząt. Nowe regulacje zastąpią poprzednie rozporządzenie z 2021 r. i zapewni ciągłość działań chroniących zarówno zdrowie zwierząt, jak i zdrowie publiczne.
Rozporządzenie wskazuje organy i jednostki odpowiedzialne za współpracę, w tym Inspekcję Weterynaryjną, Państwową Inspekcję Sanitarną, Policję, Straż Graniczną, Krajową Administrację Skarbową, dyrektorów parków narodowych, Lasy Państwowe, Polski Związek Łowiecki oraz jednostki samorządu terytorialnego, określając sposób wymiany informacji i koordynacji działań w przypadku podejrzenia lub wystąpienia choroby.
Nowe przepisy przewidują także wzajemne wykorzystanie posiadanych sił i środków, niezwłoczną wymianę danych i wyników badań, koordynację rozpowszechniania informacji, szkolenia i doprecyzowanie procedur.Ponadto, wzmocniono współpracę w zakresie ograniczania populacji zwierząt dzikich oraz prowadzenia działań informacyjnych i bioasekuracyjnych.
