ZUS poinformował, że od sierpnia tego roku pojawi się nowa odsłona PUE ZUS. Użytkownicy PUE, czyli Platformy Usług Elektronicznych zobaczą nowy ekran systemu, ponadto będą musieli ustawić nowe, zupełnie inne hasło.
Platforma Usług Elektronicznych stanowi pierwszy polski e-urząd. Zaczął działać w 2012 r. i ciągle są wprowadzane do niego nowe zmiany, aby użytkownicy mogli załatwić więcej spraw przez urząd w formie elektronicznej nie wychodząc z domu. Wygląd ekranów oraz logika działania PUE nie uległy żadnej zmianie w przeciągu 12 lat, dlatego ZUS pracuje nad zmianami w tym zakresie i już z początkiem sierpnia użytkownicy systemu zobaczą nowy ekran logowania. Jak informuje Krzysztof Cieszyński (Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego) hasło będzie musiało składać się z co najmniej 12 znaków, więc system wymusi zmianę dotychczasowego, jeżeli nie będzie odpowiadać nowym wymaganiom.
Ponadto w trakcie logowania użytkownik będzie musiał potwierdzić logowanie za pomocą kody weryfikacyjnego, który otrzyma poprzez wiadomość SMS lub wiadomość mailową – w zależności od tego jaki kanał odzyskiwania dostępu do systemu wybrał w ustawieniach.
Po zalogowaniu się do systemu użytkownik będzie musiał wybrać konto, z poziomu którego chce załatwić sprawę w ZUS:
1. konto indywidualne: rola ogólna, świadczeniobiorca, ubezpieczony;
2. konto płatnika – przedsiębiorca;
3. konto pełnomocnika.
Inne wprowadzone zmiany:
1. nowa polityka plików cookies;
2. tłumaczenie elementów eZUS na język ukraiński i język angielski;
3. zapewnienie standardów WCAG 2.1. na poziomie AA w obszarze eZUS;
Do końca roku 2024 planowane są zmiany również w obszarze rejestracji konta na eZUS oraz w kwestii przypominania loginu. Obecnie trwają pracę nad usprawnieniem profilu płatnika składek.
Przemiana PUE ZUS w eZUS będzie rozłożona w czasie, a nowe funkcje wprowadzane stopniowo, gdyż portal musi być dostępny i stale działać poprawnie. Wdrażanie zmian etapami pozwoli także na przyjrzenie się reakcjom użytkowników i wprowadzenie na późniejszym etapie ewentualnych poprawek.
źródło: infor.pl