Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta wprowadza istotną zmianę systemową, która zakłada prawo pacjenta do kontaktu ze zwierzętami domowymi w hospicjum stacjonarnym oraz oddziałach medycyny paliatywnej. Rozwiązanie to ma wpisywać się w trend humanizacji opieki zdrowotnej, podkreślając znaczenie relacji człowieka ze zwierzęciem w procesie leczenia i wsparcia emocjonalnego. W uzasadnieniu można przeczytać, że kontakt ten może obniżać poziom stresu, łagodzić ból i poprawiać dobrostan psychiczny pacjentów.
Obecnie obowiązujące regulacje prawne nie wskazują jednoznacznych rozwiązań dotyczących obecności zwierząt w placówkach medycznych, ale dopuszcza warunkowo tę sytuację na mocy decyzji kierownika podmiotu leczniczego. Projekt ustawy nowelizującej wprowadza jasne ustawowe uprawnienia pacjenta, ale jednocześnie ogranicza możliwość obecności zwierząt u pacjenta w przypadku zagrożenia epidemicznego lub po prostu ze względów organizacyjnych i bezpieczeństwa.
W uzasadnieniu projektu odwoływano się do badań naukowych dotyczących terapii z udziałem zwierząt, które jasno wskazują, że kontakt ze zwierzętami przynosi realne korzyści zdrowotne, bowiem redukuje stany depresyjne, stany lękowe i poprawia parametry fizjologiczne pacjentów. Przytoczone analizy kliniczne pokazują także, że odpowiednio zorganizowane wizyty zwierząt terapeutycznych są dobrze oceniane przez pacjentów i personel medyczny.
Projektowane przepisy mają zacząć obowiązywać od 3 miesięcy od daty ogłoszenia aktu.
źródło: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Wniesione projekty ustaw, którym jeszcze nie został nadany nr druku, Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, wnioskodawca: grupa posłów KO, data wpływu: 19.05.2026 r., stan na 20.05.2026 r. - 22-05-2026 skierowany do opinii (art. 34 ust. 3 regulaminu Sejmu) NRA, KRRP, RDS, NRL, NRPiP, KRDL, KRF, KRRM, BCC-ZP, FPP, Lewiatan, PRP, ZPiP, ZRP, FZZ, NSZZ"S" i OPZZ, dostęp: 28.05.2026 r.
