Blog

Propozycje zmian w systemie kaucyjnym – kaucja bez VAT

AK
2024-03-18

Wiceminister klimatu i środowiska podczas konferencji prasowej, pt. „System kaucyjny – postulowane zmiany” potwierdziła, że system ten ma być przyjazny, zarówno dla konsumentów, jak i środowiska, ale musi być również bezpieczny.


ZAPOWIEDZIANE ZMIANY

Wiceminister poinformowała o propozycjach zmian, które chcą wprowadzić do Ustawy o systemie kaucyjnym, które resort opracował we współpracy z branżą napojową, branżą recyklingu i branżą reprezentującą handel detaliczny.


"Po pierwsze, kaucja bez VAT zarówno dla opakowań jednokrotnego, jak i wielokrotnego użytku. Po drugie, kaucja musi „iść” za opakowaniem w całym łańcuchu sprzedaży, ponieważ zapewni to bezpieczeństwo systemowi. Po trzecie, wysokość kaucji. W toku konsultacji z branżą doszliśmy do konkluzji, że powinno to być 50 groszy za opakowania plastikowe i puszki metalowe oraz 1 zł za butelki szklane wielokrotnego użytku."

- mówi wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska.


Na ten moment znaczna część odpadów powstających z opakowań, a które mają zostać objęte systemem kaucyjnych zbierana jest wraz z innymi odpadami komunalnymi w systemie gminnym. Nowe rozwiązania mają na celu zwiększenie poziomu selektywnego zbierania, co ma skutkować recyklingiem odpadów opakowaniowych i zmniejszenie zaśmiecania środowiska.


ZMIANY OD 1 STYCZNIA 2025

"Od 1 stycznia 2025 r. wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów. Chodzi np. o butelki na wodę, sok, nektar czy mleko. System kaucyjny obejmie także opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra oraz puszki metalowe o pojemności do 1 litra.


Puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania. Pozostałe placówki handlowe (o mniejszej powierzchni) będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności.


Do jednorazowych butelek z plastiku do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra, doliczona zostanie kaucja, której wysokość zostanie określona w rozporządzeniu. Aby odebrać kaucję w sklepie, nie trzeba będzie okazywać paragonu, potwierdzającego jej wcześniejsze zapłacenie."

- czytamy na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.


ZBIÓRKA OPAKOWAŃ PO MLEKU

W nowelizacji Ustawy o systemie kaucyjnym zostanie uwzględniony również postulat branży dot. przesunięcia o rok obowiązku zbiórki opakowań po mleku oraz innych produktach mlecznych – obowiązek wejdzie w życie od początku 2026 r.