Wprowadzone w 2023 r. zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym stanowią pierwszy etap szeroko zakrojonej reformy systemu planowania przestrzennego w Polsce. Skutkiem nowelizacji było nałożenie na gminy obowiązku sporządzenia planów ogólnych, które będą stanowić opracowania planistyczne obejmujących całą gminę, sporządzanych wyłącznie w formie cyfrowej. Plany ogólne docelowo mają zastąpić studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które 30 czerwca 2026 r. stracą moc. Wydłużenie terminu rozliczenia środków z KPO umożliwiło przesunięcie kluczowych działań wdrożeniowych do 31 sierpnia 2026 r.
Podczas prac wdrożeniowych nowych przepisów pojawiło się
wiele regulacji, które wymagają doprecyzowania i pewnych korekt. Problemy dotyczą
kwestii proceduralnych i technicznych aspektów cyfryzacji procesu
planistycznego. Celem zmian jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju
przestrzennego kraju, wzmocnienie ładu przestrzennego oraz uproszczenie procedur
inwestycyjnych.Wprowadzone korekty mają również usprawnić funkcjonowanie
narzędzi cyfrowych, w tym obowiązków związanych z tworzeniem danych
przestrzennych oraz publikacją dokumentów w rejestrze urbanistycznym.
Projektowane zmiany mają za zadanie doprecyzować
obowiązujące regulacje, usunąć niejasne interpretacje oraz dostosować
harmonogram wdrożenia reformy do realiów technologicznych i organizacyjnych.
źródło: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Wniesione projekty ustaw, którym jeszcze nie został nadany nr druku, Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, wnioskodawca: Rada Ministrów, data wpływu: 15.04.2026 r, stan na 16.04.2026 r. - skierowany do opinii BL, dostęp: 16.04.2026 r.
