Blog

Od czerwca banki i inne instytucje finansowe przy zawieraniu umowy o kredyt lub pożyczkę będą musiały weryfikować czy numer PESEL nie jest zastrzeżony

PCC Poland
2024-05-24

Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL weszła już w zeszłym roku, a dokładnie w listopadzie, ale od 1 czerwca wejdą regulacje dotyczące jego weryfikacji.


Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że „zastrzeżenie numeru PESEL w żaden sposób nie zablokuje możliwości rejestracji do lekarza, realizacji recepty czy załatwienia sprawy urzędowej”.

Celem zastrzeżenia numeru PESEL jest przede wszystkim ochrona przed nadużyciami związanymi z kradzieżą danych osobowych. Od 1 czerwca wejdą w życie przepisy, które zobowiązują instytucje finansowe, w tym banki do weryfikacji czy numer PESEL jest zastrzeżony przy zawieraniu umowy kredytu lub pożyczki.


Zastrzec numer PESEL można na 3 sposoby: w aplikacji mObywatel, w serwisie gov.pl lub w urzędzie gminy. W każdej chwili można cofnąć opcję zastrzeżenia numeru PESEL. W przypadku zastrzeżonego numeru i zawartej umowy z bankiem, bądź pożyczkodawcami, instytucje te nie będą mogły dochodzić roszczeń wynikających z umowy wobec posiadacza numeru PESEL.


źródło: money.pl, well.pl