Blog

Nowe zasady współpracy państw członkowskich UE w zakresie wymiany informacji pomiędzy organami ścigania

PCC Poland
2024-09-18

Polska obecnie przygotowuje się do wdrożenia zmian, które wprowadzi Ustawa o wymianie informacji z organami ścigania państw członkowskich Unii Europejskiej, państwa trzecich, agencjami Unii Europejskiej oraz organizacjami międzynarodowymi. Celem zmian prawnych jest dostosowanie przepisów krajowych do wytycznych nakładanych przez Unię Europejską. Zakładają one sprawniejsze i skuteczniejsze zwalczanie przestępczości transgranicznej.


Vacatio legis ustawy będzie trwać 14 dni, natomiast niektóre przepisy zaczną obowiązywać w czerwcu 2027 r.


Podstawą zmian jest Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wymiany informacji między organami ścigania państwa członkowskich. Uchyla ona decyzję ramową Rady 2006/960/WSiSW.


JAKIE ZMIANY ZOSTANĄ WPROWADZONE USTAWĄ?

1. zmiana definicja dwóch zagadnień: "informacji" oraz "organu ścigania państw członkowskich UE";
2. wprowadzenie pojęć takich jak: "informacje dostępne bezpośrednio" i "organu ściągania państw członkowskich UE";
3. wprowadzenie nowych obowiązków dla organów ściągania oraz punku kontaktowego, który będzie pełnić główną rolę w wymianie wszelkich informacji pomiędzy organami ściągania państw członkowskich UE, będzie umiejscowiony w strukturze Komendy Głównej Policji;
4. utworzenie systemu zarządzania sprawami ukierunkowanego na monitoring i realizację wniosków o udzielenie niezbędnych informacji pomiędzy Polską a innymi państwami członkowskimi – system teleinformatyczny do obsługi rejestru, dane podlegające rejestracji, konieczność przeprowadzania co 2 lata weryfikacji zgromadzonych danych;
5. organizowanie niezbędnych szkoleń dla pracowników, którzy będą odpowiedzialni za realizację zadań wynikających z ustawy.


źródło: legalis.pl