Blog

Nowe zadania w kontekście transformacji regionów górniczych. Nowelizacja przepisów o Głównym Instytucie Górnictwa

PCC Poland
2026-03-11

Rada Ministrów pracuje nad projektem rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania Głównemu Instytutowi Górnictwa statusu państwowego i instytutu badawczego. Instytut posiada status państwowego instytutu badawczego od 2023 r., a celem planowanej nowelizacji jest rozszerzenie katalogu zadań o działania szczególnie istotne dla planowania i realizacji polityki państwa. Instytut od wielu lat prowadzi działalność naukowo-badawczą w obszarach kluczowych dla bezpieczeństwa publicznego, technicznego i energetycznego oraz ochrony środowiska, czy gospodarki zasobami naturalnymi. Znowelizowane przepisy mają umożliwić bardziej kompleksowe monitorowanie skutków transformacji sektora górniczego, co jest szczególnie kluczowe w kontekście zmian, które zachodzą w Górnośląskim Zegłębiu Węglowym.


Projekt rozporządzenia zmieniającego zakłada wprowadzenie dwóch nowych zadań realizowanych w sposób ciągły:

1. monitowanie wpływu zmian w systemach odwadniania kopalń na zasoby wód powierzchniowych wraz z zapewnieniem bezpieczeństwa środowiskowego regionu,

2. analiza społeczno-gospodarczych konsekwencji transformacji regionów górniczych.


Planowana nowelizacja ma również uporządkować kwestie dotyczące nadzoru nad instytutem oraz uzupełnić katalog aktów prawnych regulujących jego działalność. Przyjęcie rozporządzenia przez Radę Ministrów planowane jest na II kwartał 2026 r.


źródło: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, Wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania Głównemu Instytutowi Górnictwa statusu państwowego instytutu badawczego, numer projektu: RD284, data pubkikacji: 10.03.2026 r.