Projekt ustawy nowelizującej Prawo oświatowe przewiduje wprowadzenie odgórnych regulacji dotyczących korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych przez uczniów na terenie szkół, bowiem obecnie zasady te ustalane są przez szkoły, co powoduje rozbieżności i trudności w egzekwowaniu przepisów. Jak czytamy o potrzebach rozwiązań planowanych w projekcie - nowe rozwiązania mają przeciwdziałać uzależnieniu uczniów od urządzeń cyfrowych. Z przeprowadzonych badań przez, m.in. Uniwersytet Stanforda, OCED, czy Pew Research Center wynika, że telefony negatywnie wpływają na koncentrację uczniów, ich wyniki edukacyjne oraz relacje społeczne. Sondaże przeprowadzone w Polsce pokazują, że większość Polaków popiera jednolite zasady dotyczące telefonów w szkołach.
Projekt przewiduje zakaz korzystania z telefonów w szkołach podstawowych dla dzieci i młodzieży, obowiązek określenia zasad wnoszenia urządzeń w statucie szkoły oraz wyjątki uzasadnione względami dydaktycznymi, zdrowotnymi lub wynikającymi z niepełnosprawności. W szkołach ponadpodstawowych zakaz lub zasady korzystania pozostają do decyzji szkoły. Naruszenie zakazu będzie skutkować konsekwencjami wychowawczymi, bez wprowadzania odrębnych kar. Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Edukacji pod kierunkiem Barbary Nowackiej, a planowany termin przyjęcia przez rząd to II kwartał 2026 r.
źródło: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, Wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, PProjekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo oświatowe, numer projektu: UD381, data publikacji: 23.03.2026 r., dostęp: 24.03.2026 r.
