W marcu 2024 roku wprowadzono możliwość doręczania pism procesowych w sprawach karnych za pośrednictwem portalu informacyjnego sądu, ale komunikacja jest wyłącznie jednostronna – to sąd może wysyłać pisma do takich organów lub osób jak prokurator, obrońca, pełnomocnik profesjonalny (adwokat czy radca prawny), Prokuratoria Generalna RP. Natomiast pismo kierowane do sądu może być wniesione tylko w formie papierowej na biurze podawczym właściwego sądu lub wysłane za pośrednictwem Poczty Polskiej – ma to zostać zmienione, ale tylko w ograniczonym zakresie.
Prezes NIK i pełnomocnicy od wielu lat postulowali możliwość wnoszenia pism procesowych w sprawach karnych w formie elektronicznej. Jako argument podnosili zbyt wysokie koszty doręczeń pism, co potwierdza także Ministerstwo Sprawiedliwości, które mówi, że ww. koszty stanowią „najwyższą pozycję ogólnej kwoty wydatków sądów powszechnych związanych z prowadzonymi postępowaniami sądowymi”.
Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, który częściowo przewiduje możliwość wnoszenia do sądu pism przez podmioty uprawnione do otrzymywania od niego pism w formie elektronicznej. Adwokaci, radcowie prawni, prokuratorzy, Prokuratoria Generalna RP będą mieli możliwość wniesienia w formie elektronicznej:
1. wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku w odpowiednim terminie od daty ogłoszenia wyroku lub postanowienia;
2. środków odwoławczych i odpowiedzi na nie;
3. innych pism wnoszonych w trakcie trwania postępowania odwoławczego.
Projekt ustawy nowelizującej obecnie jest na etapie konsultacji i opiniowania. Jeżeli zmiany zostaną podjęte, wejdą w życie pół roku po opublikowaniu nowego brzmienia Kodeksu postępowania karnego w Dzienniku Ustaw.
źródło: legalis.pl