Blog

Jakie nowe świadczenia wprowadzi Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka?

PCC Poland
2024-06-03

15 maja Sejm przyjął Ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka, a 23 majaSenat przyjął akt.


Program „Aktywny rodzic” wprowadza nowe świadczenia, które zostały przewidziane dla rodzin z dziećmi do 3 lat:

1. „Aktywni rodzice w pracy”, czyli dofinansowanie opieki niani, dziadka, babci, sąsiadki – 1500 zł miesięcznie na czas 24 miesięcy – od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia dziecka. Rodzice lub opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami otrzymają wsparcie w wysokości 1900 zł.


2. „Aktywnie w żłobku”, czyli dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku lub klubie dziecięcym, wsparcie rodziców korzystających z dziennego opiekuna – 1500 zł miesięcznie na dziecko lub do 1900 zł miesięcznie na dziecko z niepełnosprawnością. Co ważne – wsparcie nie będzie mogło wynosić więcej niż wysokość opłaty miesięcznej za przebywanie dziecka ww. placówkach.


3. „Aktywnie w domu”, czyli wsparcie finansowe dla rodziców dzieci w wieku d 12. do ukończenia 35. miesiąca życia, którzy nie pełnią aktywności zawodowej. Nowe świadczenie będzie funkcjonować podobnie do „rodzinnego kapitału opiekuńczego”, z tą różnicą, że świadczenie „aktywnie w domu” będzie można już otrzymać na pierwsze dziecko”.


Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacać nowe świadczenia, a rodzice będą mogli z nich skorzystać od 1 października 2024 r.


źródła: naklo24.pl, prawo.pl