Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedłożyło nowy projekt ustawy, która ma uregulować nową definicję mobbingu.
Przepis art. 94 (1) Kodeksu pracy mówi:
§ 1. Pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi.
§ 2. Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
§ 3. Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
§ 4. Pracownik, który doznał mobbingu lub wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów.
§ 5. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie z podaniem przyczyny, o której mowa w § 2, uzasadniającej rozwiązanie umowy.
Obecnie mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, a Ministerstwo postuluje, że podstawową jego cechą ma być tylko uporczywe nękanie pracownika. Aktualnie obowiązująca definicja zawiera kilka elementów, które muszą zostać spełnione łącznie, aby konkretne zachowanie mogło być uznane za mobbing. Projekt ustawy zmieniającej wyklucza zachowania incydentalne i jednorazowe, ma także lepiej chronić ofiary tego zjawiska.
Co jeszcze zakład projekt ustawy?
1. określenie w regulaminie pracy konkretnych zasad i działań, które mają przeciwdziałać zjawisku mobbingu i dyskryminacji w miejscu pracy;
2. na pracodawcę zostaną nałożone obowiązki zastosowania działań zapobiegawczych, wykrywania oraz reagowania na zachowania klasyfikujące się jako mobbing;
3. pracodawca zostanie zwolniony z odpowiedzialności cywilnoprawnej w przypadku, gdy mobbing nie będzie pochodzić od przełożonego pracownika i w momencie, kiedt zastosowano działania zapobiegawcze;
4. minimalna wysokość kwoty na poczet zadośćuczynienia ofiarom mobbingu ma wynieść równość szczęściu miesięcy wynagrodzenia.
źródło: gov.pl, sip.lex.pl