Od 1 listopada zajdą ważne zmiany w zakresie delegowania kierowców w transporcie drogowym, bowiem w tym tygodniu, a dokładnie 20 sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Ustawa nowelizująca przewiduje obowiązek w systemie SENT (System Elektronicznego Nadzoru Transportu) rejestracji monitorowania drogowego oraz kolejowego przewozu towarów i obrotu paliwami opałowymi.
Głównym założeniem wprowadzanych zmian jest skuteczniejsza kontrola i monitoring zagranicznych przewoźników. Wiele osób podnosi zdanie, że konieczne jest wzmocnienie procedury kontrolnej przewoźników przybywających z państw trzecich i docelowa eliminacja czynów nieuczciwej konkurencji, a także ochrona przed niedozwolonymi praktykami z ich strony.
Ustawa nowelizująca przewiduje również przyspieszenie wejścia w życia regulacji dotyczących elektronicznej kontroli zezwoleń zagranicznych w systemie SENT, który będzie dotyczyć zagranicznych przewoźników odpowiedzialnych za międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy.
OBOWIĄZEK REJESTRACJI OD 1 LISTOPADA 2024 R.
Obowiązek rejestracji od 1 listopada 2024 r. będzie dotyczył przewoźników, którzy nie mają swojej siedziby na terenie żadnego z państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej, państwie członkowskim Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, czyli EFTA.
OBOWIĄZEK REJESTRACJI W SYSTEMIE SENT OD 1 STYCZNA 2025 R.
Obowiązek rejestracji od 1 stycznia 2025 r. będzie dotyczył przewoźników z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich EFTA, a dokładnie osoby, które zawodowo wykonują na terenie RP przewóz drogowy do, bądź z krajów spoza terenu UE w oparciu o zezwolenie, które wymagane jest obowiązującymi przepisami zawartej umowy międzynarodowej pomiędzy Polską a konkretnym państwem.
źródło: infor.pl