Blog

​1 lipca weszły przepisy, które zobowiązały przedsiębiorców do zmian zasad dotyczących sprzedaży napojów w jednorazowych plastikowych opakowaniach

PCC Poland
2024-07-05

Od 1 lipca producenci mają obowiązek fabrycznego przytwierdzania nakrętek do opakowań napojów. Zgodnie z wprowadzonymi regulacjami wszystkie jednorazowe plastikowe butelki oraz kartony o pojemności do 3 l muszą zostać wyposażone w stale przymocowane do nich plastikowe nakrętki. Należy jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie butelki zostały objęte tym obowiązkiem, bowiem wyjątkami są: ocet, polewy w płynie, sos sojowy, soki cytrynowe, oleje jadalne, syropy, koncentraty, produkty lecznicze, wyroby medyczne i żywność specjalnego przeznaczenia medycznego.
Ponadto w handlu detaliczny, handlu hurtowym oraz gastronomi przedsiębiorcy zobowiązani są do oferowania konsumentom opakowań wielokrotnego użytku, zamiast jednorazowych pojemników.


Przedsiębiorcy, którzy nie dostosują się do wymagań, które nałożyły nowe przepisy są narażeni na kary finansowe w wysokości od 500 zł do nawet 20 tys. zł.


źródło: portalochronysrodowiska.pl