Blog

Sztuczna inteligencja a zakazy: jakie praktyki eliminuje AI Act?

PCC Poland
2025-02-13

AI Act, bo tak nazywa się rozporządzenie unijne w sprawie sztucznej inteligencji zostało przyjęte przez Parlament Europejski 13 marca 2024 r., natomiast 1 sierpnia 2024 r. weszło w życie po jego publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.


Celem powstania AI Act jest stworzenie jednolitych regulacji obowiązujących państwa członkowskie UE, których zadaniem będzie poprawienie funkcjonowania wewnętrznego rynku Unii Europejskiej w sferze sztucznej inteligencji.



W sierpniu 2026 r. wejdą w życie obowiązki dotyczące systemów AI o wysokim ryzyku, natomiast część obowiązków wynikających z ustawy wejdzie znacznie wcześniej:

- luty 2025 r. – wchodzą w życie przepisy ogólne AI Act i przepisy dot. zakazanych systemów AI;

- sierpień 2025 r. – wchodzą w życie przepisy dotyczące samodzielnych systemów AI, terminy wyznaczenia przez państwa członkowskie organów notyfikacyjnych (organów zapewniających, m.in. poufność uzyskanych informacji), kar i obowiązku zaufania poufności mający zastosowanie do wszystkich osób prawnych i fizycznych stosujących regulacje AI Act;

- sierpień 2027 r. – wchodzą w życie przepisy, które regulują systemy AI o wysokim ryzyku.


Od lutego b.r. obowiązują regulacje dotyczące zakazanych systemów AI, które zabraniają używania i wprowadzania na rynek wewnętrzny UE praktyk dotyczących:

1. manipulacji i technik podprogowych;
2. wykorzystywania słabości osoby fizycznej lub pewnej grupy osób;
3. dyskryminującego scoringu społecznego, czyli punktacji społecznej;
4. przeprowadzenia oceny ryzyka popełnienia przestępstwa wyłącznie na podstawie profilowania;
5. tworzenie niezgodnie z obowiązującym prawem baz danych, które służą do rozpoznawania twarzy;
6. oceny emocji – wyjątek stanowi przypadków, gdzie system AI zostanie wdrożony lub wprowadzony do obrotu z powodów medycznych lub z uwagi na bezpieczeństwo ludzi;
7. wykorzystywania kategoryzacji biometrycznej;
8. wykorzystywania systemów zdalnej identyfikacji biometrycznej w czasie rzeczywistym w publicznej przestrzeni do ścigania sprawców przestępstw, za wyjątkiem poszukiwania ofiar uprowadzeń i osób zaginionych oraz zapobiegania zagrożeniu życiu i bezpieczeństwa osób fizycznych.


źródła: legalis.pl, jklaw.pl, digital-strategy.ec.europa.eu, gov.pl