Blog

​Właściciele mieszkań kupowanych na rynku wtórym mogą spodziewać się kontroli przez urzędy skarbowe

PCC Poland
2024-05-10

Właściciele nieruchomości mieszkalnych, których zakupu dokonali na rynku wtórnym mogą spodziewać się kontroli ze strony urzędów skarbowych. Celem kontroli ma być weryfikacja, czy deklarowane ceny transakcyjne nie były w żaden sposób zaniżane w stosunku do wartości rynkowej mieszkania. Powodem wszczęcia wzmożonych kontroli jest chęć wyeliminowania zaniżania podstawy opodatkowania PCC – podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Niższa cena transakcji skutkuje mniejszą kwotę odprowadzanego podatku w wysokości 2%, co przekłada się na mniejsze wpływy do budżetu państwa.


Czynności sprawdzające przez urzędników skarbowych mogą prowadzić do dodatkowych obciążeń podatkowych nabywców nieruchomości, którzy nie będą potrafili udowodnić, że cena zakupu była adekwatna do faktycznej wartości rynkowej. Eksperci radzą zabezpieczyć się w dokumentację, aby mieć odpowiednie dowody. Jednym z najistotniejszych dokumentów będzie operat szacunkowy wykonany przez rzeczoznawcę majątkowego. Najczęściej zostaje sporządzony w trakcie przeprowadzania procesu kredytowania i pozwala na precyzyjne określenie wartości nabywanej nieruchomości. Operat należy przechowywać przez co najmniej 5 lat od daty jego sporządzenia, a jego przedstawienie organom podatkowym pozwoli na obronę przed roszczeniami fiskusa.


OSOBY ZWOLNIONE Z PODATKU OD CZYNNOŚCI CYWILNOPRAWNYCH

Od sierpnia 2022 r. w polskim prawie podatkowym zostały wprowadzone zmiany, które dotyczą zwolnień z podatku od czynności cywilnoprawnych. Celem zmian miało być zmniejszenie obciążeń podatkowych dla wybranych grup.

1. Osoby fizyczne nabywające pierwsze mieszkanie.

2. Rodziny wielodzietne.

3. Podmioty, które dokonują restrukturyzacji.

4. Spółdzielnie mieszkaniowe.

5. Transakcje między bliskimi członkami rodziny.

Co ważne, zwolnienia z PCC mogą podlegać określonym modyfikacjom i ograniczeniom.


źródło: infor.pl