Blog

​Rząd planuje zmiany w Kodeksie pracy

AK
2024-04-17

Rząd planuje zmiany dotyczące liczenia stażu pracy w Kodeksie pracy. Dokument jest w trakcie przygotowania przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, następnie trafi do zaopiniowania przez związki zawodowe, a później do publikacji. Efektem ma być otwarcie drzwi do podjęcia pracy w samorządach czy administracji publicznej dla osób, które dotychczas pracowały na własny rachunek, a gdy chcą podjąć pracę w instytucjach publicznych, nie mogą z uwagi na niemożność udokumentowania swojej kariery zawodowej. A takich osób jest dosyć dużo i są to zazwyczaj wykwalifikowani specjaliści, którzy do tej pory prowadzili działalność gospodarczą i chcą zostać zatrudnieni jako pracownicy w rozumieniu regulacji Kodeksu pracy. W ten sposób liczą na uzyskanie prawa do urlopu wypoczynkowego, bądź prawa do nagród jubileuszowych.


Biorąc udział w rekrutacji na stanowisko w sektorach administracji zwykle trzeba spełniać wymóg udokumentowanego stażu pracy, do którego wliczają się poprzednie okresy zatrudnienia. Kodeks pracy po nowelizacji ma zobligować pracodawców do wliczania do stażu pracy pracownika jego poprzednich okresów zatrudnienia, gdy prowadził działalność gospodarczą albo był zobowiązany umowami cywilnoprawnymi. Zmiany nie obejmą wykonawców umów o dziełu i innych form zatrudnienia, jeżeli nie były odprowadzane składki społeczne.


Ministerstwo ma prezent dla milionów Polaków – napisała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, nawiązując do projektu nowelizacji Kodeksu pracy.


Od 2025 r. wejdą nowe regulacje, zgodnie z którymi osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze, zatrudnione w ramach spółki cywilnej lub na umowach zlecenia czy na umowach agencyjnych po przejściu na etat i w związku z tym zyskać przywileje pracownicze, takie jak:

1. Wyższy wymiar urlopu wypoczynkowego;

2. Dłuższy okres wypowiedzenia umów o pracę;

3. Prawo do nagród jubileuszowych.


W przypadku sektora publicznego będzie możliwość zaszeregowania do wyższej grupy płacowej.


Obecne przepisy w sposób nieuzasadniony różnicują sytuację prawną przedsiębiorców i pracowników – napisano.