Blog

Co może zmienić dyrektywa odpadowa?

AK
2024-03-14

14 lutego 2024 r.komisja Envieuroparlamentarna komisja ds. środowiska przyjęła propozycje, które dotyczą nowego projekty dyrektywy odpadowej. Jednymi z głównych jej założeń są wyższe cele redukcyjne dla odpadów żywnościowych i krótszy czas na wdrożenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta w obszarze tekstyliów.


Europosłowie poparli podwyższenie wartości zaproponowanych przez Komisję Europejską w lipcu 2023 r. z 10% do co najmniej 20% zmniejszenia ilości odpadów w przetwórstwie i produkcji żywności, a także z 30% do 40% w handlu detalicznym, usługach gastronomicznych i gospodarstwach domowych.


Założone cele powinny zostać zrealizowane do końca 2030 roku przez państwa członkowskie Unii Europejskiej.


ROZSZERZONA ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRODUCENTA – szybciej niż zapowiadano

Komisja Envi jest za ustanowieniem ROP, czyli Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta w branży tekstylnej. Zgodnie z projektem Komisji Europejskiej producent wprowadzający tekstylia na rynek ma ponosić odpowiedzialność za cały cykl życia produktów włókienniczych, a także za związane z tym koszty selektywnej zbiórki, sortowania czy recyklingu.


ROP miałby dla tekstyliów obowiązywać po 18 miesiącach od wejścia dyrektywy w życie, a nie po 30 jak wcześniej zapowiadano. Zasady obejmą: odzież, obuwie, produkty takie jak koce, pościel, zasłony, dywany materace oraz inne produkty, które zawierają materiały związane z tekstyliami – w tym skóra.