W programie m.in., wybrane zagadnienia:
- Jak po nowelizacji w praktyce wygląda przekształcenie prawa użytkowania wieczystego?
- W jakich przypadkach naliczać VAT przy sprzedaży Skarbu Państwa?
- Osoba dostała użytkowanie wieczyste, cel oddania to np. budynek rekreacji, obecnie następca prawny przychodzi o wykup według nowej ustawy, na gruncie jest obecnie garaż, co w tej sytuacji? Czy wykonał cel, czy nie?
- Co zrobić, jeśli nie ma współczesnych ksiąg dla nieruchomości, tylko są takie starodawne albo nie ma w ogóle?
- Nieruchomości są zasobem Skarbu Państwa, które z mocy prawa stały się własnością innych podmiotów, np. gmin. Kto powinien nimi gospodarować? Czyje one są? Czy starostwo powinno wydawać zgodę na gospodarowanie? Co w przypadku takich dróg?
- W jaki sposób ustalić odszkodowanie w związku z ograniczeniem sposobu korzystania z nieruchomości?
- Co zrobić w sytuacji, gdy rowy są własnością Skarbu Państwa? Wody Polskie nie ujawniają się w ewidencji gruntów i budynków, odsyłają ludzi do starostwa, a przecież jeśli coś jest wpisane w księdze, to jest to Skarbu Państwa?
Szczegółowy program szkolenia:
Pytania uczestników, na które odpowiedzieliśmy podczas ostatniego szkolenia:
- Jeżeli na gruntach starostwa jest kościół, a użytkowanie wieczyste zostało spłacone w1987 r., to na jakiej podstawie można sprzedać prawo UW?
- Kto w starych umowach ustalał cel?
- Kto ponosi koszty operatu szacunkowego? Czy doliczamy koszt operatu do ceny nabycia nieruchomości?
- Czy w przypadku sprzedaży działki w czerwcu musimy zwrócić część opłaty za dany rok?
- Czy należy udokumentować fakt, że nieruchomość jest wykorzystywana na inny cel, niż została przeznaczona?
- Jak rozumieć opłatę za przekształcenie zgodnie z przepisem art. 4 ust. 2 Ustawy z dnia 29.07.2005 r. o przekształceniu? Czy ma być to ustalona różnica opłaty z tytułu przekształcenia a wartością nieruchomości? Czy stosujemy dwudziestokrotność opłaty rocznej?
- Czy blaszaki podlegają sprzedaży?
- Użytkownik wieczysty w grudniu 2023 r. wystąpił z wnioskiem o zmianę celu użytkowania wieczystego. Poprzednia stawka wynosiła 3% pod usługi. Teraz wykorzystuje na cele mieszkaniowe w przeważającej części. Przedstawił pozwolenie na użytkowanie budynku mieszkalno-usługowego z 2012 r. Cel został zmieniony po uprzedniej wizji lokalnej w grudniu 2023 r. ze skutkiem od 1.01.2024 r. Użytkownik chciałby wykupić lub przekształcić nieruchomość. Z jakich przepisów należy skorzystać?
- W jaki sposób waloryzować opłatę przekształceniową metodą łańcuszkową? Czy o ostatni wskaźnik GUS?
- Co w przypadku, gdy w dziale III KW widnieje dożywotnia służebność i użytkowanie na rzecz dwóch osób?
- Mamy decyzję ZRID z rygorem natychmiastowej wykonalności. Droga jest już prawie ukończona. Co w przypadku niewydania gruntu przez współwłaścicieli (53 osoby)? Nie da się ich przekonać do protokolarnego przejęcia gruntu. Czy powinniśmy przeprowadzić egzekucję z wydania gruntu i wydać decyzję o odszkodowaniu oraz wpłacić odszkodowanie do depozytu sądowego?
- Czy grunty, które na mocy decyzji ZRID i przepisu art. 20 ust. 1 specustawy przeszły na SP i są w trwałym zarządzie GDDKiA powinny być ujęte w zasobie SP? Jest to droga
- Czy powinniśmy mieć te grunty w środkach trwałych na SP pozabilansowo?
- Czy można orzekać o odszkodowaniu do części nieruchomości, jeżeli nie wszyscy współwłaściciele złożyli wnioski o ustalenie odszkodowania?
- Czy istnieje możliwość obciążenia inwestora kosztami operatu szacunkowego w ramach prowadzenia postępowania odszkodowawczego?
- Jest wniosek z przepisu art. 124 Ustawy o gospodarce nieruchomościami. Wnioskodawca podczas przeprowadzania rokowań wskazał 30-dniowy termin na uzgodnienia z właścicielem działki na podstawie przepisu art. 33 ust. 3 Ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Czy mimo tego, że przepisy wskazują na 30-dniowy termin mamy żądać rokowań, w których inwestor dał termin 2-miesięczny?
- Co, jeżeli linia została wybudowana w 1981 r. i mamy wniosek o odszkodowanie? Jak wskazać, że nieruchomość została przywrócona do stanu poprzedniego?
- Co w przypadku, gdy na dachu budynku wspólnoty mieszkaniowej znajdują się urządzenia do przesyłu Internetu, wspólnota nie zawarła kolejnej umowy z firmą, a firma ta wystąpiła do starosty o wydanie decyzji ograniczającej sposób korzystania?
- Jeżeli nasza decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, ale nie jest ostateczna, a strony zapowiedziały odwołanie, to czy postępowanie odszkodowawcze wprowadzimy i wydajemy decyzję o odszkodowaniu? Czy jest to przesłanka do zawieszenia postępowania o odszkodowania?
- Został sporządzony operat w lipcu 2022 r. do aktualizacji opłat za UW. W styczniu 2024r. wpłynął wniosek o wykup z przepisu art. 198. Sporządziliśmy operat, ale rzeczoznawca oszacował nieruchomość o połowę mniej niż w operacie z 2022 r. Czy powinniśmy prosić wnioskodawcę o wyjaśnienie?
- Droga została przekazana cementowni, ale nie ma tytułu własności. Cementowania próbowała dokonać zwrotu na miasto. Jak możemy uregulować stan prawny?
- Czy na podstawie rozporządzenia z 2018 r. o przekształceniu UW można przekształcić działkę, na której znajduje się wiata śmietnikowa, z której korzystają mieszkańcy bloku
Użytkowanie wieczyste – jakie zmiany i nowe obowiązki wprowadziła nowelizacja?
- W jakich przypadkach występuje możliwość wykupu użytkowania wieczystego, a kiedy nie jest to możliwe?
- Jak rozumieć epizodyczne przepisy nowej ustawy?
- Co zrobić, gdy ludzie nie zdają sobie sprawy, że powinno się porządkować kwestie nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym? Zwlekają, płacą za osoby, które nie żyją? Jak reagować na takie niedopatrzenia?
- Czy są jakieś jednolite rozwiązania przy nowelizacji użytkowania wieczystego, gdyż każdy wojewoda interpretuje je inaczej?
- Jakie zmiany wprowadza nowelizacja?
- Czy wojewoda musi wyrazić zgodę na sprzedaż nieruchomości Skarbu Państwa?
- W jaki sposób ma się odbywać roszczenie o sprzedaż na rzecz użytkowania wieczystego?
- Po nowelizacji, osoby mają rok czasu na złożenie wniosku. Jak rozpatrywać takie wnioski?
- Użytkownik wieczysty nie realizuje celu pierwotnego. Wystąpił o zmianę celu, który został zmieniony, ale będzie obowiązywać od 2025 r. Czy przyjęliśmy dobry kierunek, aby sprzedaż epizodyczną kontynuować po uprawomocnieniu się nowego celu?
- Czy bonifikatę z tytułu KDR lub niepełnosprawności możemy zastosować przy sprzedaży działki wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej, czy tylko do osób fizycznych?
- Czy do sprzedaży w trybie przepisów epizodycznych doliczamy podatek VAT?
- Jak po nowelizacji w praktyce wygląda przekształcenie prawa użytkowania wieczystego?
- Jak przekształcić prawo użytkowania wieczystego według art. 198 w kwestii sprzedaży, jeśli nikt nie wie, jak to zrobić?
- Jak naliczać VAT przy sprzedaży nieruchomości Skarbu Państwa?
- W jakich przypadkach naliczać VAT przy sprzedaży?
- Wpis w księdze wieczystej
- Kiedy należy przenosić opłaty: gdy się kończy rok i czeka się na spis w księdze wieczystej?
- Procedura przekształcenia prawa użytkowania wieczystego
- Jak obecnie wygląda aktualizacja opłat i stawek procentowych?
- Pomoc de minimis
- Osoba fizyczna jest właścicielem, prowadzi stację benzynową jako spółka z inną osobą. Czy to będzie podlegało pod pomoc?
- W jaki sposób powiadomić o aktualizacji opłaty rocznej małżeństwo - każdego osobno czy razem?
- W jakich sytuacjach stosować wypowiedzenie? Czy przy aktualizacji opłaty rocznej obligatoryjne jest stosowanie wypowiedzenia?
- Czy aktualizacje opłat zrobione w 2023 r. będą skuteczne w przypadku złożenia wniosku o wykupienie? Czy będzie można wykorzystać operaty "aktualizacyjne" na potrzeby wykupu (jest w nich podany cel wyceny i klauzula o wykorzystaniu operatu wyłącznie na potrzeby tego celu)?
- W 2021 roku została zrobiona aktualizacja opłaty, nieruchomość była wykorzystywana na cel publiczny - dworzec autobusowy, obecnie częściowo przystanek autobusowy i sieć sklepów. Czy można teraz zmienić stawkę opłaty w związku ze zmianą częściowo celu?
- Osoba dostała użytkowanie wieczyste, cel oddania to np. budynek rekreacji, obecnie następca prawny przychodzi o wykup według nowej ustawy, na gruncie jest obecnie garaż, co w tej sytuacji? Czy wykonał cel, czy nie?
- Na czyj koszt jest wycena?
- Co, jeżeli po złożeniu wniosku o sprzedaż użytkowania wieczystego zmienia się użytkownik?
- Czy grunty niezabudowane też podlegają nowej ustawie?
- Na nieruchomości było wydobycie złoża, po rekultywacji nieruchomości nie zmieniono stawki, podzielono ją, a następnie działki zostały sprzedane i w chwili obecnej użytkowane rekreacyjne. Była stawka 3 % i nadal jest 3%. Czy należy zmieniać cel?
- Czy blaszak na betonowej wylewce ujawniony w EGiB stanowi nieruchomość zabudowaną?
- Co należy wiedzieć o ustawie przekształceniowej wynikającej z roszczenia?
- Co to jest nieruchomość zabudowana? Jak interpretować drogi, garaże, blaszaki, domki holenderskie, wiaty? Jak interpretować urządzenia liniowe w działce, np. wodociągi?
- Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem stacji transformatorowej, to czy użytkownik wieczysty może skorzystać z przepisu art. 198?
- Jeżeli wnioskodawca we wniosku oświadczy/napisze, że prowadzi działalność, to czy mamy kompetencje to podważać i weryfikować?
- Współużytkowanie wieczyste dla udziałowców: spółka z o.o., osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, osoba fizyczna, osoba fizyczna małoletnia. Cała nieruchomość jest wykorzystywane do prowadzenia działalności. Jak określić pomoc de minimis?
- Pomoc de minimis krok po kroku
- Jaki limit pomocy de minimis obowiązuje dla wniosku złożonego w 2023 r.?
- Czy starosta musi upoważnić pracownika do prowadzenia negocjacji zarządzeniem?
- Czy do sprzedaży w trybie „roszczenia” potrzebny jest Wykaz Nieruchomości?
- W 2023 r. wypowiedziano starą i zaproponowaną nową opłatę roczną z tyt. użytkowania wieczystego, następnie użytkownik wieczysty złożył wniosek o ustalenie, że aktualizacja opłaty rocznej jest nieuzasadniona i w Samorządowym Kolegium Odwoławczym doszło do ugody – czy do ustalenia ceny nieruchomości gruntowej sprzedawanej w trybie „roszczenia” jej użytkownikowi wieczystemu przyjmuje się wartość nieruchomości, która była podstawą ustalenia zaktualizowanej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego?
- Jeżeli użytkownik wieczysty odmówił aktualizacji celu, to czy podważył wiarygodność operatu i musimy zlecić nową wycenę?
- Gdzie można znaleźć stanowisko Ministra w sprawie waloryzacji opłat przekształceniowych?
- Gmina kupiła użytkowanie wieczyste od PKP, było 3%. Złożyła wniosek o zmianę na 1% ze względu na zmianę mpzp. Plan zagospodarowania nie zmienił się znacznie. W ewidencji oznaczenie gruntów jest TK, można zmienić?
- Czy będzie poprawnie, jeżeli wypowiedzenie obejmie najpierw kwoty, a potem stawki procentowe?
- Jeżeli mamy nowe operaty szacunkowe do aktualizacji opłaty, to czy mogą być wykorzystane do obliczenia ceny sprzedaży?
- Czy jeśli teraz aktualizujemy opłaty, to czy później, gdy będzie wniosek użytkownika, to możemy taki operat wykorzystać?
- Czy udzielenie bonifikaty 90% z Karty Dużej Rodziny jest pomocą de minimis?
- Czy aneks do operatu z zapisem dla celów aktualizacji opłat rocznych lub ustalenia ceny nieruchomości sprzedawanej jej użytkownikowi wieczystemu zgodnie z art. 69 ugn jest prawidłowe?
- Czy użytkownik wieczysty, który złożył wniosek o wykup na podstawie przepisów epizodycznych powinien zapłacić opłatę za użytkowanie za 2024 r.?
- Czy nadpłatę należy zwrócić? Czy w protokole uzgodnień możemy zawrzeć zapis, że nadpłata przejdzie na poczet ceny wykupu?
- Jak rozumieć opłatę za przekształcenie zgodnie z przepisem art. 4 ust. 2 Ustawy z dnia 29.07.2005 r. o przekształceniu? Czy ma być to ustalona różnica opłaty z tytułu przekształcenia a wartością nieruchomości? Czy stosujemy dwudziestokrotność opłaty rocznej?
- Użytkownik wieczysty w grudniu 2023 r. wystąpił z wnioskiem o zmianę celu użytkowania wieczystego. Poprzednia stawka wynosiła 3% pod usługi. Teraz wykorzystuje na cele mieszkaniowe w przeważającej części. Przedstawił pozwolenie na użytkowanie budynku mieszkalno-usługowego z 2012 r. Cel został zmieniony po uprzedniej wizji lokalnej w grudniu 2023 r. ze skutkiem od 1.01.2024 r. Użytkownik chciałby wykupić lub przekształcić nieruchomość. Z jakich przepisów należy skorzystać?
- W jaki sposób waloryzować opłatę przekształceniową metodą łańcuszkową? Czy o ostatni wskaźnik GUS?
- Jeżeli na gruntach starostwa jest kościół, a użytkowanie wieczyste zostało spłacone w 1987 r., to na jakiej podstawie można sprzedać prawo UW?
Regulacja stanu prawnego nieruchomości Skarbu Państwa w trudnych przypadkach: gdy nie ma ksiąg wieczystych, nie można odnaleźć właścicieli, a także, jak wygląda cała procedura
- Co zrobić z nieruchomościami, kiedy nie wiemy, kto jest ich właścicielem?
- Jak rozwiązać problem dużej liczby nieruchomości niewiadomych właścicieli?
- Jak uregulować stan prawny nieruchomości?
- Co zrobić z działką, którą starostwo chce przekazać, ale nie ma uregulowanego stanu prawnego?
- Jak uregulować stan prawny przy pomocy Kodeksu Napoleona, jeśli nie ma dokumentów?
- Została skomunalizowana droga. Pozostał przydrożny rów. Czy teraz należy skomunalizować osobno rów? Czy istnieje inna droga przekazania rowu gminie?
- Z czego wynika obowiązek regulacji? Jak do tego podejść?
- Co zrobić, jeśli mamy nieuregulowany stan prawny nieruchomości, ponieważ osoby fizyczne, które były właścicielami umarły, nie ma już aktualnych informacji w księgach wieczystych? Czy trzeba udowadniać, że te działki już dawno są podzielone? Jeśli tak, to w jaki sposób?
- Właściciele działki nie żyją. Czy od razu kierujemy wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku, czy szukamy najpierw potencjalnych spadkobierców? Co, jeżeli działkę użytkuje od wielu lat sąsiad? Czy może ją zasiedzieć?
- Co zrobić, jeśli nie ma współczesnych ksiąg dla nieruchomości, tylko są takie starodawne albo nie ma w ogóle?
- Co zrobić z działkami, które widnieją w starych księgach wieczystych, a już dawno powinny być zamknięte?
- Czy błędem jest wydanie decyzji dla GDDKiA ustanawiającej trwały zarząd?
Gospodarowanie i zarządzanie nieruchomościami Skarbu Państwa: sprzedaż, dzierżawa, wynajem
- Art. 98 ust 3: Czy należy przeprowadzać rozprawę administracyjną w związku z art. 119 ust. 1?
- Czy ustalać odszkodowanie, jeśli gmina nie ujawniła swojego prawa własności w księgach według art. 98 ust. 3?
- W jakiej formie powinny być uzgodnienia zgodnie z art. 98 ust. 3? Czy musi być protokół? Czy na potwierdzenie wystarczy korespondencja między stronami?
- Czy należy doliczać 5%, jeśli jest udział w nieruchomości, a nie wszystkie strony złożyły oświadczenia o wydaniu nieruchomości według art. 18 ust. 1e?
- Nieruchomości są zasobem Skarbu Państwa, które z mocy prawa stały się własnością innych podmiotów, np. gmin. Kto powinien nimi gospodarować? Czyje one są? Czy starostwo powinno wydawać zgodę na gospodarowanie? Co w przypadku takich dróg?
- Jak wygląda rozdysponowanie nieruchomości Skarbu Państwa, ponieważ w ich skład są powypisywane różne rzeczy i nie wiadomo, co z nimi robić, np. rowy? Później jest często problem, ponieważ część jest użytkowana przez właścicieli działek sąsiednich, a część nie, np. rosną tam chwasty?
- Jakie nieruchomości powinny być ujmowane w Skarb Państwa?
- Które nieruchomości Skarbu Państwa powinny być opodatkowane?
- Czy ziemia rolna zabudowana budynkiem rolniczym podlega opodatkowaniu?
- Jakie nieruchomości Skarbu Państwa wpisuje się w księgi wieczyste?
- Jak wygląda sprzedaż nieruchomości Skarbu Państwa?
- Jak wygląda dzierżawa nieruchomości Skarbu Państwa?
- Jak wygląda kwestia wynajmu nieruchomości Skarbu Państwa? Co należy wiedzieć?
- Wynajem nieruchomości Skarbu Państwa - procedura
- Ustawa o transporcie kolejowym – użytkowanie wieczyste dla PKP.
- Za jaki okres można wezwać za bezumowne korzystanie z nieruchomości?
- Czy na drogach Skarbu Państwa, w stosunku do których podjęta jest komunalizacja można ustanawiać służebność?
Odszkodowania za zajęcie nieruchomości: ustalenie wartości szkód, formy odszkodowania, wydawanie decyzji, naliczanie opłaty
- W jaki sposób ustalić odszkodowanie w związku z ograniczeniem sposobu korzystania z nieruchomości?
- Kiedy należy wydać decyzję o odszkodowaniu? W jakich przypadkach?
- Jak ustalać odszkodowania przy ZRIDach?
- Czy z chwilą wydania decyzji ZRID ogrodzenie staje się własnością gminy? Co w przypadku, gdy decyzja odszkodowawcza została wydana, przychodzi osoba i żąda zwrotu ogrodzenia?
- W jakiej formie waloryzujemy odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości? W formie decyzji administracyjnej czy zwykłym pismem? Jest to czynność materialno-techniczna i ma charakter obrachunkowy
- Czy zamiast odszkodowań można zaoferować nieruchomości zamienne?
- Co w przypadku, gdy w dziale III KW widnieje dożywotnia służebność i użytkowanie na rzecz dwóch osób?
- Mamy decyzję ZRID z rygorem natychmiastowej wykonalności. Droga jest już prawie ukończona. Co w przypadku niewydania gruntu przez współwłaścicieli (53 osoby)? Nie da się ich przekonać do protokolarnego przejęcia gruntu. Czy powinniśmy przeprowadzić egzekucję z wydania gruntu i wydać decyzję o odszkodowaniu oraz wpłacić odszkodowanie do depozytu sądowego?
- Czy można orzekać o odszkodowaniu do części nieruchomości, jeżeli nie wszyscy współwłaściciele złożyli wnioski o ustalenie odszkodowania?
- Jeżeli nasza decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, ale nie jest ostateczna, a strony zapowiedziały odwołanie, to czy postępowanie odszkodowawcze wprowadzimy i wydajemy decyzję o odszkodowaniu? Czy jest to przesłanka do zawieszenia postępowania o odszkodowania
- Jak ustalać odszkodowania?
- Czasowe zajęcie nieruchomości
- Trwałe zajęcie nieruchomości
- W jaki sposób ustalić wartości szkód?
- Czy za każde ograniczenie należy się odszkodowanie?
- Czy istnieje możliwość obciążenia inwestora kosztami operatu szacunkowego w ramach prowadzenia postępowania odszkodowawczego?
- Jest wniosek z przepisu art. 124 Ustawy o gospodarce nieruchomościami. Wnioskodawca podczas przeprowadzania rokowań wskazał 30-dniowy termin na uzgodnienia z właścicielem działki na podstawie przepisu art. 33 ust. 3 Ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Czy mimo tego, że przepisy wskazują na 30-dniowy termin mamy żądać rokowań, w których inwestor dał termin 2-miesięczny?
- Co, jeżeli linia została wybudowana w 1981 r. i mamy wniosek o odszkodowanie? Jak wskazać, że nieruchomość została przywrócona do stanu poprzedniego?
- Co w przypadku, gdy na dachu budynku wspólnoty mieszkaniowej znajdują się urządzenia do przesyłu Internetu, wspólnota nie zawarła kolejnej umowy z firmą, a firma ta wystąpiła do starosty o wydanie decyzji ograniczającej sposób korzystania?
- Kiedy otrzymujemy protokół od wykonawcy, na rzecz którego była wydana decyzja ograniczająca?
- Zgody na czasowe zajęcie powierzchni - procedura, orzecznictwo
- Na co zwracać uwagę przy wydawaniu zgody na czasowe zajęcie powierzchni?
Rowy: Czyj obowiązek? Co z nimi należy zrobić?
- Jak przeprowadzić proces regulacji stanu prawnego rowu?
- Co zrobić w sytuacji, gdy rowy są własnością Skarbu Państw? Wody Polskie nie ujawniają się w ewidencji gruntów i budynków, odsyłają ludzi do starostwa, a przecież jeśli coś jest wpisane w księdze, to jest to Skarbu Państwa?
- Kto ma się zajmować rowami na nieruchomościach Skarbu Państwa? Na jakiej zasadzie? Jakie są obowiązki takiej osoby?
- Wały przeciwpowodziowe na nieruchomościach Skarbu Państwa
- Co zrobić z rowami, jeśli są zapisy, ale nie ma ustalonej własności?
- Kto powinien zająć się wycinką drzewa na skarpie przy rowie?
- Osoba wystąpiła o wykup rowu. Okazało się, że jest zasypany, a koryto znajduje się na działce obok. Rów znajduje się w ewidencji urządzeń melioracji wodnych jako R-1 i stanowi własność Skarbu Państwa. Czy powinniśmy wystąpić do gminy o wydanie decyzji dot. zakłócania stosunków wodnych? Czy nakaz odbudowy rowu będzie ciążył na właścicielu?
- Co zrobić w przypadku zasypania rowu przez właściciela, który ma dwie działki: za rowem i przy rowie?
- Co zrobić z rowami, które nie mają uregulowanego stanu prawnego, jeśli nie ma przepisu w kontekście Prawa wodnego?
- Kto powinien zająć się regulacją stanu prawnego rowów?
- Pod wałem, który stanowi własność Wód Polskich jest zapchany syfon. Czy jako Skarb Państwa powinniśmy go naprawiać?
- Czy decyzje dla urzędu morskiego dot. gruntów pod wodami wymagają decyzji starosty?
- Co w przypadku, gdy w wyniku modernizacji operatu ewidencji na działce oddanej w użytkowanie wieczyste została wydzielona działka, której użytek zmieniono na Wp? Czy użytkowanie wieczyste w stosunku do tej działki należy wygasić?
- Jak podchodzić do wniosków marszałka o stwierdzenie w drodze decyzji ustania posiadania bez tytułu prawnego przez marszałka nieruchomości stanowiących Wp? Chcą stwierdzenia ustania gospodarowania, ponieważ w ewidencji marszałek wpisany jest jako gospodarujący zasobem nieruchomości Skarbu Państwa. Wygasiliśmy trwały zarząd
Komunalizacja Skarbu Państwa, wykazy, trwały zarząd i wszystko, co powinieneś wiedzieć:
- Posiadanie samoistne nieruchomości Skarbu Państwa
- Czy należy publikować wykazy?
- Czy należy płacić podatek leśny od nieruchomości Skarbu Państwa? Czy powinny opłacać to nadleśnictwa? Jak zachować się podczas kontroli?
- Co należy zrobić, jeśli jednostka przejmie grunt, ale działka, z której odłączamy do księgi wieczystej, gdzie jest droga? Co z hipoteką?
- Jak zaktualizować opłaty do trwałego zarządu lub użytkowania wieczystego?
- Gminy niechętnie komunalizują się na drogach, które należą do Skarbu Państwa, trzeba to uregulować, a gminy często się nie ujawniają. Co możemy zrobić?
- Jak stworzyć wniosek o komunalizację?
- Co, jeżeli decyzja komunalizacyjna zapadnie z datą wsteczną?
Prowadzący
Anna Majkowska - Kierownik Referatu Gospodarki Nieruchomościami w Starostwie Powiatowym od 2019, wcześniej od 15 lat pracowała w Wydziale Geodezji, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami. Wykształcenie zdobyła na kierunku administracja na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Zrobiła również studia podyplomowe z zakresu gospodarki nieruchomościami i rzeczoznawstwa majątkowego. Odbyła również praktyki z zakresu rzeczoznawstwa majątkowego i jest na etapie oczekiwania na egzamin na rzeczoznawcę majątkowego. W trakcie pracy zawodowej realizuje zagadnienia poruszane na szkoleniu z zakresu regulacji stanów prawnych nieruchomości zwłaszcza dróg, dzierżaw, sprzedaży, ograniczania sposobu korzystania z nieruchomości, wypowiadania stawek opłat za użytkowanie wieczyste czy to z uwagi na aktualizację wartości czy też zmianę sposobu korzystania z nieruchomości. Nowym doświadczeniem w tamtym roku było oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste. Ma też duże doświadczenie z zakresu regulacji wspólnot gruntowych
Prawa autorskie do niniejszego programu przysługują Private Corporate Consulting Sp. z o.o. Udostępnianie, kopiowanie i przerabianie niniejszego programu bez pisemnej zgody Private Corporate Consulting Sp. z o.o., zagrożone jest odpowiedzialnością karną oraz cywilną.