
Wideo ze szkolenia
Zobacz wideo >>W programie m.in.:
- Nowa kategoria utraty dochodu w postaci obniżenia z powodu przeciwdziałania COVID-19.
- Koordynacja 500+ – jak prowadzić postępowanie, gdy istnieją przesłanki, że osoba pobierająca świadczenie, przebywa za granicą? Czy zachodzi koordynacja w przypadku rodziców pozbawionych praw rodzicielskich?
- Jaka jest procedura rezygnacji z SZO na rzecz świadczenia pielęgnacyjnego? Czy OPS może odmówić rezygnacji z zasiłku opiekuńczego? Jak pisać decyzję odmowną? Czy odwołanie odsyłamy z pismem przewodnim do SKO?
- Na czym polega weryfikacja świadczeń nienależnie pobranych?
- Jak realizowane są świadczenia rodzinne dla cudzoziemców którzy utracili ważność karty pobytu?
- Czy rodzicom przysługuje jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka w sytuacji, gdy dziecko rodzi się żywe i po chwili umiera?
- Jak poprawnie wyliczać dodatek „złotówka za złotówkę”?
Wzory pism, jakie otrzymają uczestnicy:
- pismo do organów właściwych - koordynacja 2021
- wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego
- informacja dotycząca "13 emerytury"
- Gdańsk realizacja wyroku
- I OSK 1083/18 przyznanie dodatków do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka
- I OSK 1090/18 zasiłek rodzinny - piecza zastępcza
- klauzula informacyjna RODO
- komunikat MRPiPS - ulga dla mlodych
- odmowa świadczenia pielęgnacyjnego
- Sopot realizacja wyroku - artykuł
- świadczenie pielęgnacyjne a zasiłek macierzyński
- świadczenie pielęgnacyjne a zasiłek macierzyński
- świadczenie pielęgnacyjne waloryzacja wzór decyzji
- utrata dochodu COVID
- wspólpraca miedzy organem wlasciwym a wojewodą
- Informacja o wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r. sygn. akt K 38/13, w sprawie zgodności z Konstytucją art. 16a ust. 2 i art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych
- wyrok_38/13 z uzasadnieniem
- wyrok TK 38/13 dziennik ustaw
- zmiany ustaw COVID podsumowanie
Szczegółowy program szkolenia:
1. Czy OPS ma prawo przyznać świadczenie pielęgnacyjne na podstawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego?
- Jaka jest procedura rezygnacji z SZO na rzecz świadczenia pielęgnacyjnego? Czy OPS może odmówić rezygnacji z zasiłku opiekuńczego? Jak pisać decyzję odmowną? Czy odwołanie odsyłamy z pismem przewodnim do SKO?
- Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku (sygn. akt K 38/13), na podstawie którego SKO przyznaje świadczenia pielęgnacyjne kwestionuje zapis w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Czy słusznie? Czy OPS powinny go stosować?
- Czy zasiłek pielęgnacyjny należy się osobie przebywającej w ośrodku zapewniającym całodobowe utrzymanie?
- W jakiej kolejności należy rozpatrywać dwa wnioski (wniosek o prawo do świadczenia pielęgnacyjnego oraz wniosek o uchylenie decyzji przyznającej prawo do zasiłku dla opiekuna)?
- Czy można zawiesić prawo do emerytury i korzystać z świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego?
- Zmiana kwoty świadczenia pielęgnacyjnego
- Świadczenie pielęgnacyjne a data powstania niepełnosprawności
- Jaka jest procedura rezygnacji ze Specjalnego Zasiłku Opiekuńczego (SZO) na rzecz świadczenia pielęgnacyjnego? Czy Opieka Społeczna może odmówić rezygnacji z zasiłku opiekuńczego?
- Jak pisać decyzję odmowną? Czy odwołanie odsyłamy z pismem przewodnim do SKO?
- Czy specjalny zasiłek opiekuńczy należy przyznać wnukowi, jeżeli żyją dzieci?
- Jak powinien postąpić urzędnik, gdy zgłosi się do niego klient o wypłatę zasiłku dla osoby niepełnosprawnej, która ukończyła 25. rok życia? Czy i dlaczego taka osoba ma prawo odwołać się od naszej decyzji do SKO bądź Sądu Administracyjnego?
- Czy zasiłek pielęgnacyjny należy się osobie przebywającej w zamkniętym ośrodku, zapewniającym całodobowe utrzymanie?
- Czy należy przyznać zasiłek opiekuńczy żonie, jeśli mąż nie posiada orzeczenia o niepełnosprawności, a jedynie decyzję sądu o przyznaniu dodatku pielęgnacyjnego na stałe?
- Od kiedy należy przyznać zasiłek pielęgnacyjny osobie niepełnosprawnej? W terminie 3 miesięcy od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności czy 3 miesięcy od złożenia wniosku o zasiłek?
- Jak postąpić w sytuacji, w której matka z orzeczeniem o niepełnosprawności rodzi niepełnosprawne dzieci i składa wniosek o zasiłek rodzicielski, a mąż na świadczenie pielęgnacyjne? Czy matce należy się zasiłek rodzicielski i w jakim wymiarze?
- Jeżeli po świadczenie pielęgnacyjne przychodzi bezrobotna mama z prawem do zasiłku, to od kiedy należy się jej świadczenie pielęgnacyjne?
- Jak się zmienia i jaki wpływ na system świadczeń socjalnych ma waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego w 2020r.?
- Czy jeśli strona osiągnęła wiek emerytalny a nie złożyła wniosku o emeryturę, to ma prawo do złożenia wniosku o świadczenie pielęgnacyjne?
- Czy klient, który opłaca składki w KRUS może w związku z pobieraniem świadczenia pielęgnacyjnego zgłosić chęć posiadania składek w ZUS?
- Co zrobić w sytuacji, gdy są złożone dwa wnioski : świadczenie pielęgnacyjne i SZO i nie mamy wniosku o zawieszenie postępowania do SZO a świadczenie pielęgnacyjne zostało odmówione i wysłane do SKO. Czy należy rozpatrzyć w tym momencie SZO?
- Co zrobić w sytuacji, w której ośrodek odmówił przyznania świadczenia pielęgnacyjnego ze względu na emeryturę żony - osoby niepełnosprawnej. SKO uchyliło zaskarżoną decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia.
- Osoba pobierała zasiłek pielęgnacyjny na podstawie art.15h ust. 1 pkt.2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, której przedłużono wypłatę zasiłku o 60 dni, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Powiatowy Zespół Orzekania o niepełnosprawności zaliczył klienta do osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Wojewódzki Zespół Orzekania o Niepełnosprawności wydał decyzję, że orzeczenie zostaje utrzymane w mocy. Czy kontynuować wypłatę zasiłku pielęgnacyjnego na podstawie art.15h specustawy koronawirusowej do otrzymania ostatecznego orzeczenia, które będzie określać stopień niepełnosprawności?
- Czy należy przedłużyć i wypłacać zasiłki i świadczenie pielęgnacyjne w związku z ustawą dotyczącą Covid-19, nawet jeśli klientka składa oświadczenie pod odpowiedzialnością karną, że nie będzie ubiegać się o kolejny zasiłek i świadczenie pielęgnacyjne bo nie stara się o nowe orzeczenie?
- Czy przysługuje dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego w związku z COVID -19, czy należy brać pod uwagę podwyższone kryterium dochodowe?
- Czy liczy się zasiłek opiekuńczy z KRUS do dochodu, który był wypłacony w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem w okresie pandemii osobie. Osoba posiada działalność gospodarczą?
2. Koordynacja 500+ – jak prowadzić postępowanie, gdy istnieją przesłanki, że osoba pobierająca świadczenie, członek rodziny, przebywa za granicą?
- Czy wnioski powinny być przekazane do ustalenia koordynacji w sytuacji, w której mąż umiera za granicą (w trakcie składania wniosków)? Klientka na chwilę obecną nadal pobiera kindergeld.
- Czy można przyznać świadczenie matce na dziecko, która ma zawieszoną działalność gospodarczą?
- Czy należy liczyć dochód z pracy męża, który jedzie do pracy za granicę w czasie urlopu na trzy tygodnie w roku?
- Czy wstrzymujemy wypłatę uchylając decyzję w sytuacji, w której klientka nie wie gdzie przebywa ojciec dziecka?
- Obniżenie wynagrodzenia z powodu COVID - osoba donosi zaświadczenie z pracy o obniżonym wynagrodzeniu od kwietnia 2020 r.( jest to potwierdzone pisemnie przez zakład pracy oraz zaświadczenie o dochodzie ), a później donosi pismo, że wynagrodzenie się zwiększyło? Czy należy podwyższyć i liczyć dochód podwyższony czy na nowy okres zasiłkowy należy wziąć pod uwagę dochód obniżony?
- Czy wliczamy do składu rodziny męża kobiety, który jest w zakładzie karnym? Co z jego dochodem za 2019 r.?
- Jeśli dzieci wyrokiem sądu umieszczone zostały w pieczy zastępczej (dom dziecka), jednak w chwili obecnej dzieci ponownie są przy matce ale na nowym wyroku nie ma nic o zabraniu pieczy zastępczej, sąd przydziela kuratora. Czy matce przysługują świadczenia?
- Czy należą się świadczenia dziadkom, którzy adoptowali wnuczkę, widnieją w akcie urodzenia jako rodzice?
- Czy OPS realizujący wypłatę świadczeń rodzinnych i wychowawczych może wstrzymać wypłatę na prośbę ,do czasu wyjaśnienia koordynacji?
- Jak powinien postąpić organ w sytuacji gdy członek rodziny przebywa poza granicami RP w państwie, w którym mają zastosowanie przepisy o koordynacji i składa wniosek na kolejny okres i oświadcza, że członek rodziny nie przebywa już ( wskazuje datę od kiedy) poza granicami RP. Organ jest w posiadaniu wydanego wcześniej przez wojewodę postanowienia/informacji, że w sprawie mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Czy należy przekazać wniosek wojewodzie, czy przyznać świadczenia i jednocześnie wystąpić do wojewody z zapytaniem czy w sprawie nadal mają zastosowanie przepisy o koordynacji? Czy właściwe jest wysłanie pisma do konsula o przesłuchanie strony?
- Kiedy urzędnik powinien wybrać uchylenie a kiedy zawieszenie świadczenia? Z czego skorzystać w odpowiedniej sytuacji?
- Umieszczanie dzieci w pieczy zastępczej (dom dziecka) – czy petent pobierający 500 + może dostać świadczenie w pełnej wysokości (wraz z zasiłkiem rodzinnym) skoro dzieci przebywają poza domem rodzinnym?
- W jakich sytuacjach wstrzymać świadczenie 500 +?
- Jak często trzeba aktualizować wywiad w zasiłku dla opiekuna?
- Czy zachodzi koordynacja w przypadku rodziców pozbawionych praw rodzicielskich? Jak postąpić w przypadku braku odpowiedzi na pismo od wojewody w sprawie koordynacji?
- Dochody uzyskane i utrata dochodu. Dochody uzyskane i utracone przy koordynacji
- Jak rozpatrzeć wniosek o zasiłek rodzinny mamy dwójki dzieci, których ojcowie - jeden ojciec dziecka pracuje za granicą i jest w składzie rodziny, drugi pracuje w Polsce i na to dziecko ma zasądzone alimenty?
- Jak postąpić z takim wnioskiem, w którym matka dzieci jest po rozwodzie i ma zasądzone alimenty na dziecko nr 1 . (ojcem dziecka 1 pracuje za granicą), wyszła za mąż za Pana który pracuje w Polsce i ma z nim dwoje dzieci? Ile wniosków powinna złożyć matka dzieci?
- Czy wnioskodawca może złożyć wniosek 500+ na wcześniejsze okresy świadczeniowe jeżeli nie składał ich wcześniej?
- Pani pobiera zasiłek rodzinny od października 2019 do teraz i zgłosiła, że mąż podjął zatrudnienie na umowę o pracę od 22.01.2020 do 13.04.2020. W umowie zawarte jest, że praca wykonywana jest poza granicami państwa RP a w empatii widnieje składka zdrowotna za ten okres. Czy w tym przypadku zachodzi koordynacja?
- Czy wyrok alimentacyjny/postanowienie/ugoda przed mediatorem do świadczeń rodzinnych musi być prawomocny?
- Czy należy wypłacać RRS w całości gdy przechodzimy z zł na zł na pełne kwoty?
3. Co wliczamy do dochodu?
- Nowa kategoria utraty dochodu w postaci obniżenia z powodu przeciwdziałania COVID-19.
- Czy należy liczyć świadczenie postojowe z ZUS?
- Czy należy liczyć dochód z renty dziecka w pieczy zastępczej doliczamy (dziecko posiada rentę po zmarłym ojcu)? Jaki jest skład rodziny w takiej sytuacji?
- Czy należy przedłużyć termin do wydania decyzji w sytuacji, w której klient wzywany jest do wyjaśnień lub dostarczenia dokumentów?
- Jaka jest podstawa prawna do wydania decyzji wstrzymującej wypłatę świadczeń?
- Jaki jest skład rodziny jeśli klientka posiada 2 dzieci z mężem, trzecie dziecko z ojcem nieznanym a czwarte dziecko z obecnym partnerem?
- Co należy zrobić w sytuacji, w której klientka nie wie gdzie przebywa mąż i nie zna jego dochodu?
- Czy możemy wystąpić z wnioskiem o udostępnienie danych osobowych do pracodawcy dotyczących kwoty wynagrodzenia netto?
- Pani nie pracuje i nie ma działalności gospodarczej. W 2019 roku sprzedawała na allegro i zgłosiła dochód do urzędu skarbowego. Czy liczymy ten dochód i dzielimy go na 12 miesięcy?
- Co zrobić w przypadku małżeństwa, które jest w trakcie rozwodu i jedno dziecko przebywa z matka a dwoje dzieci z ojcem a matka składa wniosek o zasiłek rodzinny?
- Czy uzyskanie dodatku solidarnościowego będzie stanowiło uzyskanie dochodu w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych?
- Jak liczyć dochód spowodowany uzyskaniem zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych?
- Uzyskanie dochodu spowodowane uzyskaniem zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych
4. Uzyskanie dochodu spowodowane uzyskaniem zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych
- Jak liczyć dochód uzyskany ( za który miesiąc) w sytuacji gdy np.: a) stypendium - staż rozpoczyna się od dnia 19 września, b) pierwsza wypłata stypendium następuje w miesiącu październiku za miesiąc wrzesień a za miesiąc październik w listopadzie, c) wypłata za miesiące wrzesień, październik i listopad jest skumulowana w miesiącu listopadzie?
- Jak traktować uzyskanie dochodu w sytuacji gdy np.:a) uzyskanie stypendium- staż dla bezrobotnych poprzedzone zostało płatnym szkoleniem w ramach przygotowania do stażu, b) uzyskanie stypendium-staż nastąpiło po 2 miesiącach od zakończenia szkolenia
- Sposób liczenia dochodu przy stypendium unijnym (staże krajowe a staże unijne)
- Czy rodzicom przysługuje zasiłek rodzinny, jeżeli dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej?
- Czy rodzicom przysługuje świadczenie, gdy dziecko przebywa w ośrodku dla nieletnich?
- Jak ma postąpić organ w sytuacji gdy obowiązującym postanowieniem Sądu dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej, następnie sąd wyraził zgodę na miesięczne urlopowanie dziecka na pobyt w domu. Odmówić przyznania świadczenia niezależnie od zgody sądu na urlopowanie czy przyznać świadczenie na miesiąc urlopowania?
- Czy przysługuje dodatek z tytułu samodzielnego wychowania dziecka, w sytuacji kiedy ojciec dziecka nie żyje, a drugie dziecko matka wychowuje z konkubentem?
- Czy każda panna, wdowa, rozwódka jest samotna? Jak zweryfikować samotne wychowywanie dziecka?
- Jaki jest skład rodzinny w sytuacji, w której małżeństwo mieszka i wychowuje wspólnie jedno dziecko ale ojciec ma zasądzony wyrok alimentacyjny? Jak liczymy dochód? Czy odliczamy zasądzone alimenty od dochodu?
- Czy można pobierać jednocześnie zasiłek macierzyński i świadczenie macierzyńskie?
- Świadczenie „Za życiem”. Kto powinien podpisać zaświadczenie o chorobie, powstałej w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu? Czy każdy lekarz ma uprawnienia aby stwierdzić chorobę?
- Czy rodzicom przysługuje jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka („becikowe”) w sytuacji, gdy dziecko rodzi się żywe i po chwili umiera?
- Jak radzić sobie z błędem systemu przy obliczaniu jednorazowego dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego?
- Jednorazowy dodatek z tytułu urodzenia dziecka. Co robimy w sytuacji, kiedy zmienia się kryterium dochodowe, następuje utrata pracy i klientka pobiera świadczenie przez 10 miesięcy a nie 12? Czy dzielimy na 10 czy 12 miesięcy?
- Jak ustalić uprawnienia do świadczenia w rozbitej rodzinie, w której ojciec dziecka przebywa za granicą? Jak ustalić jego sytuację finansową i adres w przypadku braku kontaktu z matką dziecka?
- Czy matce obcej narodowości (Ukrainka ) należy się świadczenie rodzicielskie na dziecko, które nosi inne nazwisko niż jej mąż? Jakie dokumenty są wymagane?
- Jak potraktować wniosek o urlop wychowawczy w przypadku dziecka zaadoptowanego?
- Komu należy się świadczenie 500 plus w przypadku konfliktu rodzinnego? Czy świadczenie to należy się temu rodzicowi, który wcześniej złoży wniosek? Czy właściwe jest wykonanie wywiadu w takiej sytuacji?
- Jak postąpić w sytuacji, w której klient pobiera świadczenie rodzicielskie i składa świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawne dziecko. Czy należy uchylić świadczenie rodzicielskie wstecz i przyznać od tego czasu świadczenie pielęgnacyjne? Czy konieczny jest zwrot pobranego świadczenia rodzicielskiego? Czy można przyznać wcześniej świadczenie pielęgnacyjne?
- Czy należą się świadczenia na dzieci rodzinom opiekunom prawnym w rodzinach zastępczych? Od którego momentu opieki nad dziećmi należą się im świadczenia?
- Czy wypłacać różnicę między świadczeniami, które były wypłacone do końca 2015 r. a tymi, które powinny być w systemie „złotówka za złotówkę” przy jednoczesnym świadczeniu jak dodatek z tytułu urodzenia dziecka lub Dobry Start?
- Praktyczne przykłady dotyczące wyliczania dochodu w rodzinie i dodatków z zastosowaniem mechanizmu "złotówka za złotówkę". Jak radzić sobie z błędem systemu?
- Jak poprawnie wyliczać dodatek „złotówka za złotówkę”?
- Zwroty świadczeń w systemie „złotówka za złotówkę”
5. Na czym polega weryfikacja świadczeń nienależnie pobranych?
- Jak rozpocząć postępowanie administracyjne w sprawie nienależnie pobranych świadczeń?
- Czy stwierdzenie nienależnie pobranych świadczeń jest jednoznaczne z koniecznością ich zwrotu? Kiedy będziemy żądać zwrotu bez odsetek a kiedy z odsetkami?
- Art. 20 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci dotyczy informacji o zmianie miejsca zamieszkania osoby, której przyznano świadczenia. Z chwilą kompletowania dokumentów okazuje się, że wystąpi nienależnie pobrane świadczenie rodzinne i wychowawcze.a) Jak postępować w przypadku nienależnie pobranych świadczeń?, b) Jak prawidłowo przekazać dokumenty klienta? ,c) Czy nowy organ powinien uchylić decyzję w sprawie świadczeń nienależnie pobranych czy kontynuować świadczenie?
- W poprzednim okresie zasiłkowym klientka pobierała 500 plus z koniecznością wyliczenia dochodu. Od lipca nie ma takiej konieczności. Ale aby ustalić świadczenie rodzinne ustala się dochód, który został przekroczony w miesiącu maju. Według wyliczeń wychodzi, że od czerwca świadczenie było pobierane bezprawnie. Czy żądamy zwrotu pobranych świadczeń do miesiąca lipca? Jak postąpić w takiej sytuacji?
- Czy osobie pobierającej zasiłek pielęgnacyjny, której został przyznany dodatek pielęgnacyjny z ZUS, trzeba wydać decyzję o nienależnie pobranym świadczeniu i żądaniu zwrotu, czy wystarczy wysłać jedynie pismo do tej wiadomości do ZUS, informujące o potrąceniu świadczenia? Czy w przypadku, gdy ZUS potrąci kwotę naliczamy odsetki? Czy osobie, która otrzymała emeryturę a pobiera zasiłek dla opiekuna i musi zwrócić świadczenie, również naliczamy odsetki?
- Jaki jest tryb postępowania w przypadku złożenia odwołania przez stronę?
- W jaki przypadkach stosujemy zmianę, uchylenie lub wygaśnięcie decyzji?
- Jaki mamy czas na przygotowanie decyzji?
- Jak pracować z klientem, aby nie generować świadczeń nienależnie pobranych?
- Umorzenie, rozłożenie na raty, odroczenie terminy płatności w przypadku nienależnie pobranego świadczenia
- Zasiłek dla opiekuna wypłacony do 15 dnia miesiąca a 20-tego dnia, na którą były pobierane świadczenia umiera, czy zasiłek dla opiekuna należy się na cały miesiąc jeśli świadczenie zostało wypłacone 15 dnia miesiąca a 20-tego osoba niepełnosprawna umiera? Czy ośrodek może żądać zwrotu pobranego świadczenia?
- Jak wygląda proces egzekucji świadczeń nienależnie pobranych w wyniku niezgłoszonego dochodu przez klienta lub zmianę składu rodziny?
- Właściwość organu przy decyzji żądającej zwrotu nienależnie pobranego świadczenia przy jednoczesnej zmianie miejsca zamieszkania strony
- Czy jest możliwe rozłożenie na raty świadczeń nienależnie pobranych?
- Wyroki sądów w sprawie świadczeń wcześniej wypłaconych
Inne:
- Co grozi urzędnikowi, który zrobi ksero dowodu osobistego klienta, w myśl ustawy o ochronie danych osobowych?
- Jakie są możliwości pozyskiwania danych i przekazywania danych do policji, prokuratury i sądów. Jakich informacji mogą żądać pracownicy OPSów?
- Jak przekazać dokumenty zgodnie z właściwością przy zmianie miejsca zamieszkania?
- Problematyka współpracy między organami
- Czy można cofnąć wysłany tytuł wykonawczy do sądu?
Prowadzący
Bogumiła Jastrzębska (Podgórska) – praktyk, od 2005 roku Kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Katowicach, ekspert Gazety Prawnej oraz Radia Katowice z zakresu świadczeń rodzinnych, wychowawczych oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego, z wykształcenia politolog ze specjalizacją polityka społeczna.
Prawa autorskie do niniejszego programu przysługują Private Corporate Consulting Sp. z o.o. Udostępnianie, kopiowanie i przerabianie niniejszego programu bez pisemnej zgody Private Corporate Consulting Sp. z o.o., zagrożone jest odpowiedzialnością karną oraz cywilną.