Fragment ze szkolenia
Zobacz wideo >>W programie m.in., wybrane zagadnienia:
1. Jaka jest procedura rezygnacji z SZO na rzecz świadczenia pielęgnacyjnego? Czy OPS może odmówić rezygnacji z zasiłku opiekuńczego?
2. Kto jest uprawniony i na jaki okres do pobierania świadczeń związanych z niepełnosprawnością? Jakie są problemy z przedłużaniem okresu przyznania świadczeń w związku ze stanem epidemii?
3. Koordynacja 500+ – jak prowadzić postępowanie, gdy istnieją przesłanki, że osoba pobierająca świadczenie, przebywa za granicą? Czy zachodzi koordynacja w przypadku rodziców pozbawionych praw rodzicielskich?
4. Kto ustala skład rodziny? Co zrobić jeśli wpisany przez wnioskodawcę skład rodziny nie spełnia wymogów definicji ustawowej?
5. Nowa kategoria utraty dochodu w postaci obniżenia z powodu przeciwdziałania COVID-19.
6. Jak realizowane są świadczenia rodzinne dla cudzoziemców, którzy utracili ważność karty pobytu?
7. Na czym polega weryfikacja świadczeń nienależnie pobranych? Jakie świadczenia podlegają weryfikacji grupowej?
Wzory pism, jakie otrzymają uczestnicy:
- pismo do organów właściwych - koordynacja 2021
- wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego
- informacja dotycząca "13 emerytury"
- Gdańsk realizacja wyroku
- I OSK 1083/18 przyznanie dodatków do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka
- I OSK 1090/18 zasiłek rodzinny - piecza zastępcza
- klauzula informacyjna RODO
- komunikat MRPiPS - ulga dla mlodych
- odmowa świadczenia pielęgnacyjnego
- Sopot realizacja wyroku - artykuł
- świadczenie pielęgnacyjne a zasiłek macierzyński
- świadczenie pielęgnacyjne a zasiłek macierzyński
- świadczenie pielęgnacyjne waloryzacja wzór decyzji
- utrata dochodu COVID
- wspólpraca miedzy organem wlasciwym a wojewodą
- Informacja o wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r. sygn. akt K 38/13, w sprawie zgodności z Konstytucją art. 16a ust. 2 i art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych
- wyrok_38/13 z uzasadnieniem
- wyrok TK 38/13 dziennik ustaw
- zmiany ustaw COVID podsumowanie
Szczegółowy program szkolenia:
1. Świadczenia dla osób opiekujących się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Problemy z przyznawaniem świadczeń w związku z rozstrzygnięciami samorządowych kolegiów odwoławczych oraz sądów administracyjnych.
- Czy ośrodek pomocy społecznej ma prawo przyznać świadczenie pielęgnacyjne w oparciu o wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku (sygn. akt K 38/13)?
- Jaka jest procedura rezygnacji z SZO na rzecz świadczenia pielęgnacyjnego? Czy OPS może odmówić rezygnacji z zasiłku opiekuńczego? Jak prowadzić postępowanie, jeśli osoba pobierająca SZO lub ZDO złoży wniosek o świadczenie pielęgnacyjne?
- W jakiej kolejności należy rozpatrywać dwa wnioski (wniosek o prawo do świadczenia pielęgnacyjnego oraz wniosek o uchylenie decyzji przyznającej prawo do zasiłku dla opiekuna)?
- W jaki sposób należy dokonywać waloryzacji kwoty świadczenia pielęgnacyjnego?
- Czy można zawiesić prawo do emerytury i korzystać z świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego? Czy można nie złożyć wniosku o emeryturę i dalej pobierać świadczenie pielęgnacyjne?
- Czy specjalny zasiłek opiekuńczy można przyznać wnukowi, jeżeli żyją dzieci? Jak wygląda sytuacja w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego?
- Czy można przyznać specjalny zasiłek opiekuńczy małżonkowi w związku z opieką nad małżonkiem? Jak wygląda niniejsza kwestia w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego?
- Czy świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy?
- Czy świadczenie pielęgnacyjne może pobierać osoba pobierająca zasiłek macierzyński? Jak wygląda sytuacja w przypadku świadczenia rodzicielskiego? Czy zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej jest równoznaczne z rezygnacją z zatrudnienia?
2. Świadczenia związane z niepełnosprawnością – osoby uprawnione oraz okres przyznania. Problemy z przedłużaniem okresu przyznania w związku ze stanem epidemii.
- Które świadczenia z ustawy o świadczeniach rodzinnych są świadczeniami związanymi z niepełnosprawnością?
- Od kiedy przyznajemy świadczenia związane z niepełnosprawnością? Czy data złożenia wniosku o orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności ma znaczenie?
- Na jaki okres przedłużać okres przyznania świadczeń w związku z art. 15h ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych?
- Które ze świadczeń przysługują w przypadku umieszczenia w placówce? Czy zasiłek pielęgnacyjny należy się osobie przebywającej w ośrodku zapewniającym całodobowe utrzymanie?
3. Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego i jej stosowanie w ramach ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.
- Jakie świadczenia podlegają koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego?
- Jak wysłać wniosek do wojewody? Jakie zadania realizuje OPS, a jakie wojewoda?
- Czy aby zaistniała koordynacja, członek rodziny wnioskodawcy musi zamieszkiwać poza granicami RP w kraju w którym zachodzi koordynacja?
- Czy w przypadku wysłania zapytania do wojewody, czy zachodzi koordynacja, wstrzymujemy wypłatę świadczeń?
- Czy wnioskodawca może złożyć wniosek o przyznanie 500+ na wcześniejsze okresy świadczeniowe jeżeli nie składał ich wcześniej?
4. Ustalenie składu rodziny oraz obliczenie dochodu do celów przyznania zasiłku rodzinnego.
- Kto jest członkiem rodziny zgodnie z definicją ustawową? Kto ustala skład rodziny? Co zrobić jeśli wpisany przez wnioskodawcę skład rodziny nie spełnia wymogów definicji ustawowej?
- Czy do składu rodziny wliczamy męża wnioskodawcy przebywającego w zakładzie karnym?
- Czy zasiłek rodzinny przysługuje na dzieci umieszczone w placówkach? Co w sytuacji, gdy pomimo umieszczenia w placówce, dzieci przebywają w domu rodzinnym?
- Kto to jest opiekun faktyczny dziecka?
- Kim jest osoba samotnie wychowująca dziecko?
- Jak obliczyć dochód utracony w związku z obniżeniem wynagrodzenia ze względu na covid?
5. Nowe wyzwania – weryfikacje grupowe oraz nowelizacje przepisów.
- Jakie świadczenia podlegają weryfikacji grupowej? Z jakich systemów pobierane są dane?
- Ile czasu ma OPS na dokonanie weryfikacji?
- Jakie zmiany w przepisach nas czekają?
- Co z „dobrym startem”?
Prowadzący
Bogumiła Jastrzębska– praktyk, od 2005 roku Kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Katowicach, ekspert Gazety Prawnej oraz Radia Katowice z zakresu świadczeń rodzinnych, wychowawczych oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego, z wykształcenia politolog ze specjalizacją polityka społeczna.
Prawa autorskie do niniejszego programu przysługują Private Corporate Consulting Sp. z o.o. Udostępnianie, kopiowanie i przerabianie niniejszego programu bez pisemnej zgody Private Corporate Consulting Sp. z o.o., zagrożone jest odpowiedzialnością karną oraz cywilną.