W programie m.in., wybrane zagadnienia:
- Czy jeżeli ktoś złożył wniosek, ale musiał zostać poprawiony, czy w takim przypadku 2 miesiące są liczone od daty złożenia źle wypełnionego wniosku, czy od daty złożenia poprawionego wniosku?
- Jak interpretować skład rodziny w kontekście pobieranych innych świadczeń, gdzie dane podane we wniosku o bon energetyczny nie pokrywają się z danymi z innych świadczeń?
- Czy konieczne jest branie pod uwagę takich aspektów jak wskazuje artykuł art. 4 ustęp, czyli odpady, świadczenia socjalne, wychowawcze, dofinansowanie osłonowe czy cieplne?
- Jakie dane należy uwzględnić przy wyliczaniu dochodu? Czy pobieranie dodatkowych dochodów rocznych tzw. trzynastek zalicza się do dochodów?
- Jakich terminów należy przestrzegać przy weryfikacji korekty przyznanego bonu oraz jak taka korektę przygotować?
- Czy pompa ciepła oraz fotowoltaiki może zostać zaliczona do źródeł ciepła? Czy bon w takim przypadku może zostać przyznany?
- Czy bojler także podlega jako źródło ogrzewania pod wniosek o bon energetyczny?
Wzory pism, jakie otrzymają uczestnicy:
- Decyzja określająca, że ktoś otrzymał, pobrał bon niesłusznie decyzja odmowna
- Informacja przyznająca
- Wezwanie o uzupełnienie wniosku np. w kontekście ustawy o ochronie środowiska
- Decyzja uchylająca
- Decyzja odmowna
- Rozstrzygnięcie
Szczegółowy program szkolenia:
1. Wnioski i rozpatrywanie - kiedy wydać decyzję odmowną o nieprzyznaniu bonu energetycznego? Na jakiej ustawy i artykuły można się powoływać przy wydawaniu decyzji? Komu należy się zwiększona kwota bonu?
- Jak prawidłowo powinien być wypełniony wniosek o bon energetyczny? Jakie informacje powinien taki wniosek zawierać? Jakie informacje z wniosku o bon muszą zostać zweryfikowane przez OPS?
- Braki formalne - co to znaczy? Co pod to podlega? Co się za tym kryje? Jak to interpretować?
- Co to znaczy prawidłowo przyjęty wniosek?
- Jakie dokumenty są wymagane od wnioskodawcy? Jakie dokumenty pracownicy muszą skompletować?
- Jakie dokumenty muszą być skompletowane? Czy OPS ma sam je zebrać, czy to wnioskodawcę musi sam wszystko dostarczyć? Co stan ewidencji lokalu jest potrzebny do przyznania bonu i kto ma go dostarczyć?
- Jak obliczyć jaką kwotę za bon należy przyznać? Jak przeliczać kwoty za bon, jakie się komu należą i w jakich przypadkach?
- Na czym polega program „złotówka za złotówkę”?
- Jak powinno przebiegać postępowanie po dostarczeniu wniosku przez wnioskodawcę?
- Jakie są warunki i kryteria otrzymania bonu energetycznego? Kto może ubiegać się o bon? Na jakich zasadach? Jakie kryteria należy spełnić, aby ubiegać się bon i taki bon uzyskać? Kiedy jakie kwoty obowiązują?
- Jak przebiega proces przyznawania bonu energetycznego? Jak prawidłowo analizować, weryfikować wnioski o bon? W jaki sposób prowadzić postępowanie o przyznanie bonu?
- W jakich przypadkach nie przyznawać bonu energetycznego? Na jakiej zasadzie jest przyznawany bon i komu się należy?
- Kiedy można wydać odmowną decyzję o nieprzyznaniu bonu energetycznego? W jakich przypadkach? Jak przygotować decyzję odmowną? Na jakiej podstawie prawnej można przygotować decyzję odmowną?
- Na jakie artykuły można się powołać przy takiej decyzji? Jak argumentować taką decyzję?
- Jak sporządzić decyzje o informacji odnośnie do bonu energetycznego? Jakie są podstawy prawne i artykuły do uzasadnienia przyznania klientowi bonu?
- Jak poinformować wnioskodawcę o decyzji przyznania bądź odmowy na bon energetyczny?
- Na co można się powołać przy upoważnieniu przy bonie energetycznym? Co powinno ono zawierać?
- Ustawa wskazuje, że wnioskodawca musi stawić się osobiście- czy są jakieś odstępstwa? Co w przypadku, gdy wnioskodawca ma np. 80/90 lat i nie jest w stanie sam dostarczyć wniosku?
- Jakich terminów realizacji bonu należy przestrzegać?
- Jakie podstawy i artykuł prawne mogą zostać użyte w związku z upoważnieniem? Na podstawie jakiego artykułu można wydać/przyjąć upoważnienie?
- Na jakiej zasadzie wydawać informacje odnośnie do bonu?
- Czy podczas osobistego składania wniosku konieczne jest okazanie dowodu osobistego przez klienta?
- Czy wniosek o bon może składać tylko odbiorca końcowy?
- Czy aby ubiegać się o bon elektryczny trzeba mieć prąd?
- Jak rozpatrywać wniosek czy się należy pod kątem dochodów?
- Od kiedy do kiedy bon jest realizowany? Jakich terminów należy przestrzegać?
- W ustawie jest zapis, że trzeba podać dane faktyczne z dniem złożenia wniosku jednak przez okres weryfikacji wszystko może ulec zmianie np. ktoś może się wyprowadzić, umrzeć - co wtedy? Jak to zweryfikować, skoro osoby, które wnioskują tak naprawdę mogę napisać we wniosku co chcą, skoro ma to być stan „z dnia złożenia wniosku” i później mogą to argumentować, że coś się zmieniło np. dzień w tydzień po złożeniu wniosku?
- Ośrodki ma 2 miesiące na rozpatrzenie wniosku, ale czy jest to czas na prawidłowo wypełniony wniosek, czy też na te z błędami, które trzeba poprawić? Czy jeżeli ktoś złożył wniosek, ale musiał go poprawić to te 2 miesiące są liczone od daty złożenia źle wypełnionego wniosku czy od daty złożenia poprawionego wniosku?
- Jak rozpatrzeć wniosek, gdy ktoś z innej gminy ubiega się o bon z innej gminy? Jakie zapisy prawne regulują taką sytuację? Na jakiej zapisy prawne się powołać czy decyzji?
- Jak zrobić taką korektę do bonu energetycznego? Jak powinna wyglądać korekta kwoty bonu?
- Jakich terminów należy przestrzegać przy weryfikacji korekty przyznanego bonu? Czy liczyć okres 14 dni, który jest w ustawie to od dnia otrzymania pieniędzy za bon czy od dnia otrzymania decyzji o przyznania bonu w kontekście tej korekty?
- Co istotnego i jak prawidłowo powinien być wypełniony wniosku o korektę wysokości bonu?
- Kiedy wypłacać pieniądze za bon energetyczny? W dniu wysłania decyzji czy później? Czy w momencie otrzymania planu i funduszy z urzędu wojewódzkiego - czy można przed, czy po?
- Jak wygląda kwestia zmiany decyzji odnośnie zmianie wysokości bonu?
- Kto może ubiegać się o podwyższoną kwotę bonu a kto nie?
- Co w przypadku, gdy ktoś przy dodatku osłonowym deklarował piec na paliwo stałe, a przy bonie deklaruje pompę ciepła jako źródło ogrzewania? Czy też należy mu się podwyższony bon?
- Kiedy i w jakiej sytuacji należy podwyższona kwota bonu? Komu się to należy? Czy należy się podwyższona kwota bonu ze względów elektrycznych?
- Przeliczanie hektarów przypada na wrzesień, wnioski składa się od sierpnia a na rozpatrzenie OPS ma 2 miesiące - czy czekać z tym do września? Co zrobić w takiej sytuacji, żeby nie przekroczyć czasu na realizację bonu?
- Czy obywatele Ukrainy także mogą ubiegać się o bon? Który obywatel Ukrainy może się ubiegać? Na jakiej zasadzie? Jak zweryfikować czy faktycznie zamieszkują oni daną gminę?
- Czy obcokrajowcy także mogą ubiegać się o bon? Na jakich zasadach?
- Jak dokonać wpisu do KSED? Jak wprowadzić bon energetyczny do systemu? Czy program do bonu SENIT jest odpowiedni? Czy jednak korzystać z innego?
2. Gospodarstwa domowe i skład rodziny- czy gdy pod jednym adresem mieszkają dwie osobne rodziny,mogą ubiegać się one o dwa osobne bony energetyczne? Czy na jeden adres zamieszkania może przysługiwać jeden bon?
- Jak ustalić skład rodziny wnioskodawcy? Jak prawidłowo zweryfikować czy liczebność gospodarstwa domowego wskazana przez wnioskodawcę we wniosku o bon energetyczny jest zgodna z prawdą? Jak zweryfikować wniosek pod kątem składu rodziny?
- Czy są jakieś regulacje prawne, z których można korzystać przy weryfikacji składu rodziny wnioskodawcy?
- W jaki sposób definiować skład rodziny/gospodarstwa domowego? Jak sprawdzić faktyczny stan gospodarstwa domowego w kontekście bonu energetycznego?
- Jak uchronić się przed manewrami związany z modyfikowaniem składu gospodarstwa domowego?
- Jak są definiowane gospodarstwa domowe - jednoosobowe, a jak wieloosobowe? Co zrobić w przypadku, gdy ktoś we wniosku podaje, że jest jednoosobowym gospodarstwem a ma np. męża lub żonę? Co zrobić w przypadku, gdy ktoś, kto jest po ślubie, nie uwzględnia małżonka we wniosku?
- Co zrobić w sytuacji, gdy jest mąż i żona, ale mieszkają osobno i ze sobą nie żyją, jednak na papierze oficjalnie są małżeństwem? Czy należą się im oddzielne bony?
- Czy żeby stwierdzić, że gospodarstwo domowe jest jednoosobowe, to jedna osoba musi zamieszkiwać osobne mieszkanie pod innym adresem?
- Czy jeden adres obejmuje wszystkich członków mieszkających pod tym adresem i przysługuje im łącznie jeden bon? Czy każdy domownik, mimo że mają jedne adres zamieszkania może ubiegać się o osobny bon? Jak rozpatrzyć takie sytuacje?
- Jak rozpatrzyć wniosek, gdy ktoś wpisuje siebie oraz dzieci i mieszkają wspólnie pod jednym adresem, jednak nie uwzględnia współmałżonków dzieci, którzy także zamieszkują pod tym adres?
- Czy interpretacja gospodarstwa domowego jest to tak sama jak w osłonowym, czy są różnice?
- Jak interpretować skład rodziny w kontekście pobieranych innych świadczeń?
- Jak rozpatrzeć przypadek, gdy kilka oddzielnych rodzin mieszkają pod jednym adresem? Czy każdy z nich może się ubiegać o bon, czy mogą dostać tylko jeden?
- Czy cudzoziemiec zamieszkujący jeden adres z obcymi osobami może ubiegać się o osobny bon?
- Czy gdy pod jednym adresem mieszkają dwie osobne rodziny, mogą składać dwa osobne wnioski?
- Co zrobić w przypadku, gdy ktoś z jednym świadczeniu podaje skład rodziny na dwie osoby, a np. przy bonie energetycznym wpisuje już sześć osób? Jak to zweryfikować? Jak poprawnie sprawić faktyczny skład rodziny?
- Jak weryfikować skład rodziny? Jak patrzeć na wniosek, gdy ktoś w dodatku osłonowym poddał inny skład, a w bonie podaje inny?
3. Bon energetyczny, a inne świadczenia – jakie są różnice między bonem energetycznym a dodatkiem osłonowym? Jak zweryfikować deklaracje śmieciowe wymagane przy bonie?
- Czy kwestia weryfikacji bonu z innymi świadczeniami jest konieczna, czy raczej jest to dodatek, który można, ale nie trzeba robić?
- Jak zweryfikować i połączyć bon energetyczny z innymi świadczeniami oraz śmieciami? Czyli na przyznanie bonu energetycznego wpływa pobieranie innych świadczeń?
- W jaki sposób weryfikować wniosek pod kątem innych świadczeń jak dodatek osłonowy a składem rodziny?
- Jak zweryfikować deklaracje śmieciowe i dodatek osłonowy w odniesieniu do składu rodziny? Jak uznać skład rodziny, który jest inny w bonie energetycznym w porównaniu z deklarowanym składem rodziny w innych oświadczeniach/deklaracjach?
- Deklaracja śmieciowe a bon - jak to weryfikować? Czy działa to jak przy osłonowym?
- Porównanie dodatku osłonowego z bonem energetycznym- jakie są różnice, jakie są podobieństwo? Jaki czynności są powinny być przeprowadzone identycznie jak osłonowym, a o jakich zmianach trzeba pamiętać?
- Czy pracownicy OPS są zobowiązani do sprawdzania klientów w bazie deklaracji śmieciowych?
- Czy konieczne jest branie pod uwagę takich aspektów jak wskazuje artykuł art. 4 ustęp, czyli odpady, świadczenia socjalne, wychowawcze, dofinansowanie osłonowe czy cieplne?
- Porównanie bonu energetycznego z bonem osłonowym - jakie są różnice, a co jest podobnego/takiego samego?
- Czy pracownik ma obowiązek sprawdzić, czy np. śmieci zostały opłacone przez osobę, która wniosku?
4. Wyliczanie dochodów – czy pobieranie trzynastki i czternastki zalicza się do dochodów?
- Jak prawidłowo dokonać analizy dochodów? W jaki sposób wyliczać dochody na gospodarstwo domowe?
- Jakie są kryteria wyliczenia dochodów?
- Na jakiej podstawie i w jaki sposób ustalać dochody?
- Jakie dochody brać pod uwagę przy wyliczaniu wysokości bonu?
- Jakie dochody należy brać pod uwagę przy bonie energetycznym?
- Jakie dochody należy wziąć pod uwagę oraz za jaki okres czas na rzecz wyliczanie wysokości i przyznania bonu?
- Jak wyliczać dochody z uwzględnieniem 13-tek i 14-tek? Czy wliczać je w dochód, czy nie? Jak przedstawia się tak kwestia w przypadku niskiego dochodu?
- Co brać pod uwagę, jeśli chodzi o dochody? Co się wlicza w dochody a co nie? Czy brać pod uwagę cały rok kalendarzowy?
- W jakich przypadkach należy liczyć dzierżawę w gospodarstwie rolnym, a kiedy nie?
- Jakie są sposoby wyliczania dochodów z gospodarstwa i działalności gospodarczej?
- Co zrobić, gdy członek rodzinny lub wnioskodawca umrze? Jak wtedy liczyć dochód?
- Jakie są sposoby ustalanie dochodu z gospodarstwa rolnego i jak przeliczać to z hektarów?
- Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, żeby dostać bon? I jak weryfikować dochody?
5. Źródła ciepła - czy pompa ciepła i bojler także zaliczają się do źródeł ciepła przy bonie energetycznym?
- Jakie rodzaje pieców obejmują bon energetyczny?
- Jakich wytycznych należy się trzymać przy rozpatrywaniu bon pod kątem źródeł ogrzewania? Jakie źródła ogrzewania będą objęte bonem energetycznym?
- Czy bojler także podlega jako źródło ogrzewania pod wniosek o bon energetyczny? Na wniosku jest, ale nie jest to źródło ciepła, więc jak to powinno być rozpatrywane?
- Jakich terminów należy przestrzegana w kontekście zgłaszania źródła ogrzewania do wniosku o bon?
- Jakie są formy weryfikacji ogrzewania, które zostały podane we wniosku do bonu? W jaki sposób to zrobić?
- Na jakiej zasadzie to ma działać ta weryfikacja? Czy piecyki elektryczne też mogą być podpięte jako źródło energii do bonu?
- Jakie źródła ciepła podchodzą pod bon? Co z pompą ciepła, czy też się wlicza? Jak w przypadku fotowoltaiki - czy na nią też może zostać przyznany bon, czy na to bon nie obowiązuje?
Prowadzący
Agnieszka Maranda– Administrator Działu Świadczeń Socjalnych w Ośrodku Pomocy Społecznej od 2018 r., nadzór nad zespołem, realizacja zadań z zakresu polityki społecznej. Praktyk z 19 letnim stażem (od 2005 r.) w zakresie świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego. Realizator rządowych programów wspierających, wprowadzanych w ostatnich latach tj. dodatek osłonowy, dodatek węglowy, dodatek elektryczny itd. Absolwentka Wałbrzyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości na Wydziale Zarządzania i Administracji. Obecnie uczestniczka specjalizacji z zakresu Organizacji Pomocy Społecznej.
Prawa autorskie do niniejszego programu przysługują Private Corporate Consulting Sp. z o.o. Udostępnianie, kopiowanie i przerabianie niniejszego programu bez pisemnej zgody Private Corporate Consulting Sp. z o.o., zagrożone jest odpowiedzialnością karną oraz cywilną.